Kontakty elektryczne - rodzaje

Planowanie instalacji elektrycznej jest prawdziwą sztuką. I nie chodzi tutaj tylko o spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa, ale również o późniejszy komfort użytkowania. Wśród elementów, które należy rozplanować w sposób jak najbardziej przemyślany, są gniazdka elektryczne. Okazuje się, że mamy do wyboru przeróżne rodzaje. Przez co rozplanowanie ich obecności w każdym pomieszczeniu, wymaga zapoznania się z ich specyfikacją.

Do najpopularniejszych rodzajów gniazdek elektrycznych zaliczymy przede wszystkim gniazda elektryczne natynkowe i podtynkowe. Wyróżniają się one sposobem montażu, przy czym te drugie są nadal są najpopularniejsze. Oprócz tego możemy wymienić kontakty elektryczne pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne. Jednak najpopularniejszym wyróżnikiem gniazdek elektrycznych jest obecność uziemienia. Wyróżniają się one obecnością otworu na bolec, który sprawia, że nie dochodzi do awarii urządzenia podczas przepięcia energii.

Na pewno kontakty elektryczne podtynkowe zaliczają się do nowoczesnych rozwiązań. Warto wspomnieć o rodzajach takich gniazdek, które wyróżniają się określoną funkcjonalnością. Do nich zaliczają się m.in.:

  • Gniazdko z wyłącznikiem różnicowoprądowym - dedykowane przede wszystkim do budynków, w których nadal działa instalacja starego typu
  • Kontakty ścienne z klapką - dedykowane do pomieszczeń, w których panuje wilgoć (kuchnia, łazienka)
  • Gniazdka elektryczne wyposażone w port USB
  • Gniazdka elektryczne z ochroną przed dziećmi - wyposażone są w specjalną klapkę, która otwiera się dopiero po włożeniu wtyczki

Gniazdka do prądu klasyfikujemy także ze względu na ochronę IP. W ten sposób wiemy, w jaki sposób gniazdko jest zabezpieczone przed dostaniem się do środka ciała obcego oraz wody. Informują o tym dwie kolejne cyfry. W tym przypadku wyróżniamy:

  • Gniazdka elektryczne IP22 - sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, które nie są narażone na działanie wilgoci. Do nich zaliczają się salony, sypialnie, czy też pomieszczenia biurowe.
  • Gniazdka elektryczne IP44 - sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje dość wysoki poziom wilgotności - w łazienkach, kuchniach, czy też pralniach.
  • Gniazdka elektryczne IP56 - dedykowane do pomieszczeń gospodarczych, a także narażonych na działanie wody (baseny, sauny itp.)

Wyjątkowo nowoczesnym rozwiązaniem są inteligentne kontakty elektryczne. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie są one na stałe przymocowane do instalacji. Jednak bez problemu podłączymy je do tradycyjnego gniazdka. Okazuje się, że umożliwiają one zdalne sterowanie urządzeniami z poziomu smartfona lub tableta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli zależy nam na oszczędzaniu energii elektrycznej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zamontować gniazdko elektryczne krok po kroku.

Gniazdko elektryczne podczas montażu, a także kontakty i gniazdka elektryczne
Jakie gniazdka elektryczne wybrać, czyli kontakty elektryczne i ich ceny

Jak rozplanować kontakty ścienne?

Wiedząc już, jakie kontakty do prądu mamy do wyboru, warto jeszcze mieć na uwadze ich optymalne rozmieszczenie. Tak naprawdę nie powinniśmy oszczędzać z ich ilością. Ponieważ zbyt mała ilość kontaktów może się okazać bardzo kłopotliwa, szczególnie przy remontach, których efektem będzie całkowite przemeblowanie. W związku z tym zaleca się, aby we wszystkich pomieszczeniach umieścić gniazdka w każdym narożniku. Najlepiej w tym celu sprawdzą się gniazdka podwójne. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, to zaleca się zaplanowanie ich w przynajmniej 3 metrowych odstępach względem siebie.

W pokoju dziennym, sypialni lub korytarzach, powinniśmy zamontować gniazdka do prądu na wysokości 20 cm. Natomiast kontakty ścienne najlepiej, aby znajdowały się na wysokości ok. 140 cm. Oczywiście w przypadku łazienek oraz kuchni warto zdecydować się na większe zagęszczenie gniazdek. W kuchni powinny znajdować się one praktycznie nad każdym blatem roboczym, a także na ścianach, na których planujemy rozmieszczenie urządzeń AGD. Do zasilania zmywarki, wystarczy wysokość montażu gniazdka na poziomie 30 cm, a w przypadku lodówki od 30 do 100 cm. W łazience dobrze jest zamontować gniazdko elektryczne w pobliżu umywalki oraz lustra. Oczywiście nie możemy zapomnieć o pralce oraz suszarce, jeżeli mają one znajdować się w łazience.

Kontakty elektryczne - ceny

Okazuje się, że nie ma najmniejszego problemu z tym, aby zakupić naprawdę tanie kontakty ścienne. Jeżeli jednak będzie nam zależeć na wyższej jakości oraz lepszym zabezpieczeniu przed wilgocią, wtedy nie powinniśmy zwracać uwagi na cenę. Dużą zaletą jest to, iż nowoczesne gniazdka posiadają dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają nam funkcjonowanie.

Przykładowe ceny kontaktów do prądu popularnych producentów

Nazwa produktu

Cena

Livolo gniazdo wtykowe podwójne 2x 230V

Ceny od 126,97 zł

Gniazdo wtykowe meblowe wpuszczane w blat z USB

Ceny od 95,00 zł

Schneider Electric Asfora Gniazdo wtykowe pojedyncze białe, tanie

5,24 zł

Gniazdo wtykowe Simon z uziemieniem, tanie

10,14 zł

Emos gniazdko z wyłącznikiem 16A 250V, tanie

7,45 zł

Gniazdko z wyłącznikiem, moduł do ramki w szkle

9,39 zł

Gniazdko pojedyncze z wyłącznikiem pojedynczym, biały

24,05 zł

Gniazdko prądowe z wyłącznikiem, uziemienie

24,98 zł

Nowoczesne gniazdko podtynkowe 230V pojedyncze z USB 2.1 A x2

34,19 zł

Nowoczesne gniazdo elektryczne 230V z USB, Loveme

49,99 zł

Nowoczesne Gniazdko elektryczne szklane z USB x2, czarne

43,77 zł

Quadra, gniazdko elektryczne z bolcem, z USB x2 do ramek 230V, 2.1A

28,99 zł

Gniazdko podwójne Legrand Niloe z uziemieniem komplet białe

15,98 zł

Gniazdko TV-R-2XSAT Legrand Niloe komplet kremowe

67,98 zł

Gniazdko komputerowe RJ45 Elektro-Plast Sentia srebrne

64,98 zł

Gniazdko hermetyczne Polmark Tarnów Rosa z uziemieniem kremowe

17,48 zł

Ramka podwójna Diall srebrna

5,48 zł

Gniazdo podwójne Kontakt Simon Akord bez uziemienia satynowe

19,48 zł

Gniazdo pojedyncze Rosa z uziemieniem czarne

12,98 zł

ikona podziel się Przekaż dalej