1. Do czego są ci potrzebne kotwy do ziemi?

2. Rodzaje kotew

3. W jaki sposób mocuje się kotwy?

4. Na co zwrócić uwagę, kupując kotwy?

Kotwy do ziemi (sprawdź na: https://tribecco.pl/kotwa-wbijana) nie należą do kosztownych elementów - można je kupić już za kilkanaście złotych za sztukę. Warto natomiast śledzić opinie i stawiać na produkty renomowanych producentów, na przykład Tribecco, które cechuje wysoka wytrzymałość i długa żywotność, co przekłada się na jakość całej konstrukcji.

Do czego są ci potrzebne kotwy do ziemi?

Niezależnie od wariantu, na jaki się zdecydujesz, kotwa zawsze jest elementem konstrukcji odpowiedzialnym za mechaniczne mocowanie jej poszczególnych części. To dzięki kotwom różnego rodzaju budowle ogrodowe czy elementy małej architektury są stabilne, bezpieczne i odporne na warunki pogodowe. Istnieją różne typy elementów, które dopasowuje się do określonego zastosowania, rodzaju podłoża czy typu konstrukcji.

Jeśli po raz pierwszy wybierasz kotwy i nie zaliczasz się do osób zaznajomionych z tematem, ich szeroki wybór może cię zaskoczyć. Poniżej znajdziesz podpowiedzi co do tego, czym kierować się podczas zakupu.

Przykładowo, kotwy wbijane możemy umieścić w nieutwardzonym podłożu, a kotwy betonowe wymagają umieszczenia w betonie, ale za to wyróżniają się największą skutecznością. Zastosowanie kotew jest bardzo szerokie, a ich wszechstronność i wysoka trwałość umożliwia wykorzystanie w wielu miejscach.

Rodzaje kotew

Zgodnie z podstawowym podziałem, wyróżniamy kotwy mechaniczne i chemiczne.

  • Kotwy mechaniczne

Występują one w kilku wariantach, które łączy sposób działania. Można go porównać do działania kołków rozporowych. Kotwy mechaniczne znajdują zastosowanie przy montażu różnego rodzaju elementów małej architektury ogrodowej czy miejskiej, a nawet na budowie. Do tej grupy zaliczają się:

- kotwy betonowe, które wymagają umieszczenia w betonie i trwałego zespojenia z podłożem; producenci mają w ofercie betonowe kotwy o różnych kształtach, a także z możliwością regulacji wysokości i szerokości,

- kotwy wkręcane, które sprawdzają się w trudnym podłożu i umożliwiają stabilizowanie pergoli, wiat czy płotów,

- kotwy wbijane - przystosowane do działania bezpośrednio na ziemi, trawie czy innym nieutwardzonym podłożu; nie wymagają zalewania betonem ani wkręcania, co przekłada się na dużą oszczędność czasu.

  • Kotwy chemiczne

Są mniej trwałe i mniej wytrzymałe niż kotwy mechaniczne, dlatego są wykorzystywane w przypadku lekkich konstrukcji, na przykład przy montażu balustrad czy poręczy. To, co je wyróżnia, to fakt, że nie naruszają podłoża, a wręcz przeciwnie - dodatkowo je wzmacniają, dlatego sprawdzają się tam, gdzie konieczne są szczególne rozwiązania. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć odporność na czynniki atmosferyczne.

W jaki sposób mocuje się kotwy?

Sposób montażu kotew jest uwarunkowany zastosowanym typem elementu. Opisaliśmy to już wyżej. Warto natomiast podkreślić, że w większości przypadków jesteś w stanie przejść przez ten proces samodzielnie, bez szczególnych i specjalistycznych umiejętności. Warto natomiast wcześniej zaplanować sensowne rozmieszczenie tych elementów w przestrzeni. Trzeba to zrobić w taki sposób, by mocowanie było trwałe, ale również optymalne w zakresie liczby potrzebnych elementów.

Na co zwrócić uwagę, kupując kotwy?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wybierając kotwy, szukaj ich wśród produktów wysokiej jakości, o najlepszych właściwościach wytrzymałościowych. Tylko wówczas możesz być pewien solidnego wykonania i stabilności całej konstrukcji. Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, w przypadku kotew betonowych, warto zwrócić uwagę, by materiał nie był cieńszy niż 1,8 mm. Co prawda, na rynku znajdziesz cieńsze elementy, natomiast wówczas ryzykujesz deformacją, zgięciem, a nawet pęknięciem części. Konstrukcja postawiona na kotwach z grubszej blachy jest bardziej stabilna i odporna na odkształcenia.

Po drugie, zwróć uwagę na fakt, że czasami producenci oferują wsporniki ocynkowane galwanicznie zamiast ogniowo. To opcja tańsza i, jak można się domyśleć, zdecydowanie mniej trwała. Ocynk galwaniczny jest co prawda bardzo estetyczny, natomiast pod wpływem czynników atmosferycznych i kwaśnego odczynu gruntu mogą skorodować dość szybko. Cynkowanie ogniowe, zgodne z obowiązującymi normami, jest w stanie wytrzymać nawet 30 lat.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym, dość częstym błędzie popełnianym przy zakupie kotew. Mowa o nieprawidłowych kątach i nieprawidłowych wymiarach. W każdym przypadku wewnętrzne kąty w kielichach kotew powinny wynosić 90⁰, zaś w przypadku wsporników do okrągłych belek średnica w każdym punkcie powinna być jednakowa. Należy również zwrócić uwagę na wymiary wewnętrzne. Zweryfikuj także długość szpica - dostosowaną do podłoża, w które kotwa ma być wbita.

Jak widać, czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest sporo. Zdecydowanie warto jednak poświęcić ten czas, gdyż decyduje on później o trwałości i bezpieczeństwie użytkowania całej konstrukcji.

ikona podziel się Przekaż dalej