Jakie kwiaty do wysokich donic na taras?

Jeżeli na zewnątrz chcemy stworzyć nie tylko przyjemny kącik do wypoczynku, ale jednocześnie dysponujemy wysokimi donicami, to chcemy się dowiedzieć, co możemy w nich posadzić. Teoretycznie wszystkie rośliny możemy uprawiać w donicach, jednak tylko niektóre będą rozwijać się naprawdę bardzo dobrze w takich warunkach. A już nieliczne będą prezentować się w takich donicach naprawdę elegancko.

Zobacz, jakie kwiaty do wysokich donic na taras będą się eksponować najpiękniej:

  • Pelargonia kaskadowa (pelargonium peltatum) - zastanawiając się nad tym, co posadzić do wysokiej donicy, na pewno świetnie sprawdzą się zwisające rośliny. Do nich zalicza się właśnie pelargonia kaskadowa, która dostępna jest w naprawdę wielu ciekawych odmianach. Wśród nich wymienia się między innymi pelargonię cherry ref, czy też orchid. To właśnie dlatego nie musisz się ograniczać tylko i wyłącznie do odmian kwitnących na czerwono. Pelargonie kaskadowe doskonale poradzą sobie zarówno w dużych donicach, jak i również w podwieszanych koszach. Jest idealną rośliną, która poradzi sobie na zacienionych tarasach.
  • Miskant chiński (Miscanthus sinensis) - gdy wybieramy rośliny do dużych oraz wysokich donic, to warto skupić się na trawach ozdobnych. Jedną z takich traw jest miskant chiński, który zalicza się do rodziny wiechlinowatych. Okaz ten idealnie sprawdzi się w uprawie pojemnikowej. Najlepiej jednak miskant sprawdzi się przed dom w miejscach, w których nie będzie brakować promieni słonecznych. Jednocześnie nie należy się obawiać, iż miskant chiński zacznie się mocno rozrastać. Dlatego sprawdzi się również w ogrodowych skrzyniach po posadzeniu pojedynczo lub w niedużych kępkach.
  • Liliowce (Hemerocallis) - poszukując, jakie kwiaty do wysokich donic na taras nie tylko okażą się najlepsze, ale jednocześnie będą pięknie kwitły, to na pewno warto zwrócić uwagę na liliowce. Ich zaletą są nie tylko przepiękne kwiaty, ale również to, iż są to rośliny o niewielkich wymaganiach uprawowych. Warto posadzić je na słonecznym tarasie, pamiętając o tym, iż potrzebują regularnego podlewania. W zamian za stworzenie odpowiednich warunków kwiaty te odwdzięczą się barwnym kwitnieniem przez cały sezon wakacyjny.
  • Bluszcz pospolity (Hedera Helix) - gdy nie wiemy co posadzić przed dom, jeżeli nie ma południowej lub zachodniej ekspozycji, to na pewno warto zdecydować się na bluszcz pospolity. Jest to zimozielone pnącze, które doskonale radzi sobie w zacienionych miejscach. Należy jednak uważać na taki gatunek pnącza, ponieważ jest to roślina trująca. Jednak zaletą jest to, iż bluszcz pospolity przez cały rok zachowuje swoje zielone ulistnienie.
  • Róże pnące - nie tylko pięknie kwitną, ale jednocześnie cieszą oko swoimi przepięknymi kwiatami. To właśnie takie są róże pnące dedykowane do uprawy pojemnikowej. Takie odmiany jak Carmen, Camelot, Libertas, czy też Romantic Siluetta, to tylko niektóre z licznych propozycji, które można posadzić na zewnątrz w wysokich donicach. Koniecznie sprawdźmy, jakie wymagania mają konkretne odmiany, ponieważ rzeczywiście mogą się one nieco między sobą różnić. Jednak większość z nich wymaga słonecznej ekspozycji, a także umiarkowanego podlewania. Natomiast róże pięknie odwdzięczą się kwitnieniem przez cały sezon. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami budowy i wykończenia tarasu.

Wybieranie cieniolubnych roślin na taras

Wybór roślin do dużych oraz wysokich donic, które ustawimy na zewnątrz, tak naprawdę nie powinien nam stworzyć większego problemu. O wiele trudniejszym zadaniem jest zastanowienie się nad tym, jakie kwiaty lub inne rośliny można posadzić przed dom, jeżeli mamy do czynienia z różnymi ekspozycjami. Najłatwiej jest dopasować ciekawe okazu na taras od strony południowej lub zachodniej. Ponieważ większość roślin doskonale radzi sobie na słonecznych stanowiskach. Natomiast o wiele bardziej kłopotliwe będzie posadzenie na zewnątrz kwiatów, które przez większość czasu będą znajdować się w cieniu.

Cieniolubne kwiaty i rośliny na taras:

  • Niezapominajki - jeśli dalej interesujemy się tym, jakie kwiaty do wysokich donic na taras będą pasować najbardziej, to koniecznie warto wymienić wśród nich niezapominajki. Oprócz tego, że doskonale poradzą sobie w zacienionym miejscu, to mimo wszystko musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Dodatkowo niezapominajki najlepiej będą rozwijać się na lekko kwaśnym podłożu. Możemy je z powodzeniem wsadzić do dużych donic, ponieważ bardzo szybko rozrastają się w gęstych kępach.
  • Żeniszek meksykański - gdy będzie nam zależeć na tym, aby przez długi czas cieszyć się kwiatami na tarasie, to niewątpliwie doskonałym pomysłem będzie po prostu wybranie żeniszka meksykańskiego. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która swój okres kwitnienia rozpoczyna w czerwcu, a kończy dopiero w październiku.

Jakie donice wybrać na taras?

Już wiemy, jakie rośliny oraz kwiaty idealnie sprawdzą się do dużych oraz wysokich donic ustawionych na tarasie. Pozostaje więc jeszcze odpowiedzieć na pytanie, na jakie w ogóle donice warto się zdecydować. Do wyboru mamy między innymi donice technorattanowe, plastikowe, a nawet wykonane z betonu architektonicznego. Nie będziemy mieli żadnego problemu z tym, aby dopasować rodzaj donic do aranżacji, jaką stworzyliśmy na swoim tarasie.

Teraz widzimy, że taras jest wyjątkowym miejscem, w którym na pewno będziemy mogli bez problemu stworzyć kwiecisty zakątek. Oczywiście wybór roślin nie jest jedyną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę. Jeszcze przed budową samego tarasu powinniśmy dowiedzieć się, jak należy zadbać o właściwą konstrukcję. To właśnie jest powód do tego, aby sprawdzić, co ile legary pod taras pozwolą na stworzenie stabilnej posadzki. Natomiast jeżeli planujemy rozwój naszego ogrodu, to może nas interesować to, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia okażą się najlepszym sposobem na stworzenie pięknego żywopłotu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny