Kwiaty na skalniak – jakie są najlepsze rośliny na skalniaki kwitnące?

1. Skalnice

Skalnice są jednymi z najlepszych roślin na skalniaki, dlatego też bardzo często pojawiają się w polskich ogrodach. Należy pamiętać jednak, że istnieje bardzo dużo różnych gatunków skalnic, które można posadzić w ogrodzie (ponad 400) – jest więc w czym wybierać. Chyba najbardziej powszechną skalnicą w ogrodzie jest odmiana Ardensa, a także odmiana rozłogowa i cienista. Z reguły nie są to wielkie rośliny, jednak wyrastają z nich przepiękne kwiaty ozdobne. Z pewnością skalnice doskonale ożywią skalniaki, przyciągając uwagę wszystkich gości w ogrodzie. Podstawowymi wymaganiami skalniaków są z całą pewnością:

  • umiarkowanie wilgotne podłoże,
  • obojętny / zasadowy odczyn gleby,
  • półcień,
  • żwirowa / skalista gleba (dlatego też skalnice znakomicie nadają się jako rośliny na skalniak).

Oczywiście pamiętać trzeba, że skalnice są iglakami. Dlatego też należy dobrze wybrać ich gatunek do ogrodu i przemyśleć, ile miejsca mogą na skalniaku zająć. Nie zapomnij, że skalnice mogą się znacznie rozrosnąć – wówczas mogą przypadkowo zasłonić żółte byliny, mniejsze krzewy liściaste albo całkiem niewielkie kwiatki na skalniaki.

2. Macierzanka piaskowa

Kwiaty na skalniak w postaci macierzanki zakwitają od czerwca i kwitną aż do września. Wyróżniają się różowawym kolorem i niewielkimi kwiatuszkami, które bardzo mocno pachną. Często zlatują się do nich różne owady. Macierzanka piaskowa może rosnąć w nasłonecznionym miejscu, a także przepuszczalnej, gliniastej bądź kamienistej glebie. Właśnie dlatego znakomicie nadaje się na skalniaki kwitnące.

Macierzanka w czasie kwitnienia o delikatnych, fioletowo-lawendowych kwiatach, a także TOP 10 najlepszych kwiatów na skalniak
Najlepsze kwiaty na skalniak, czyli TOP 10 najlepszych roślin na skalniak

Ziele macierzanki piaskowej można zbierać wówczas, gdy zacznie kwitnąć. To pożyteczna roślina lecznicza, która pozwoli uporać się z problemami układu oddechowego. Warto posadzić macierzanki piaskowe jako rośliny na skalniak i ozdobić nimi swój ogród.

3. Rojnik

To przepiękne byliny na skalniak, które są odporne zarówno na mróz, jak i na upał. Zaleca się sadzenie rojników w skupiskach – w przeciwnym wypadku mogą przemarznąć. Rojniki nie mają wysokich wymagań jeżeli chodzi o skład gleby, dlatego też wcale nie musisz stosować dla nich specjalistycznego podłoża.

Rojniki o ciekawych liściach i jasnozielonym kolorze, a także TOP 10 najlepszych roślin na skalniak
TOP 10 najlepszych roślin na skalniak, czyli jakie kwiaty na skalniak krok po kroku wybrać

Rojniki możesz rozmnażać na skalniak z odrostów korzeniowych – choć rośliny robią to w zasadzie samodzielnie. Możesz także rozmnażać je poprzez wysiew z nasion pamiętając jednak, że znajdują się w nich chorobotwórcze substancje. Jeżeli chcesz posadzić rojniki na skalniaku zwracaj uwagę nie tylko na ich zdjęcia czy opis – ale przede wszystkim na kupowanie roślin ze sprawdzonego źródła, od polecanych hodowców.

4. Krokusy

Są to przepiękne fioletowe albo białe kwiaty na skalniak, które zawsze wyglądają znakomicie – w zupełnie każdej kompozycji na skalniaku. Powinieneś jednak pamiętać o tym, by przed umieszczeniem cebul kwiatowych w ziemi wykopać dołek na ok. 8 cm głębokości. Wysadzaj rośliny najlepiej jedna blisko drugiej – fioletowe przy fioletowych i białe kwiaty na skalniak przy białych. W ten sposób będziesz mógł utworzyć jednolite siedliska kwiatów na skalniaku tak, by dobrze się prezentowały.

Krokusy wychodzące z ziemi wczesną wiosną, a także TOP 10 najlepszych roślin kwitnących na skalniak
TOP 10 kwiatów na skalniak, czyli jakie rośliny na skalniak wybrać krok po kroku

Krokusy powinny rosnąć w skalniakach wystawionych na działanie promieni słonecznych, jednak możliwie schowanych przed wiatrem. Nie zapominaj o ochronie cebulek przed myszami i nornicami, bo lubią je podgryzać. Może np. umieścić je w plastikowych koszyczkach w momencie sadzenia do ziemi. Popularne krokusy na skalniaki to w Polsce następujące odmiany: Zephyr, Golden Yellow, Blue Pearl i Ruby Giant.

5. Szafirki

Są to przepiękne rośliny cebulowe, które zimują w gruncie i kwitną wiosną. Nie są wymagające, więc można spokojnie zasadzić te kwiaty na skalniak. Bardzo dobrze odnajdą się niemal w każdym podłożu (poza jałowym i suchym). Należy wysadzić cebulki szafirków jesienią, bezpośrednio do gruntu na głębokości ok. 7 cm. Bardzo ważne będzie ich regularne podlewanie, zwłaszcza upalnym latem.

Szafirki o intensywnie niebieskim kolorze wiosną, a takżeTOP 10 najlepszych kwiatów na skalniak
Jakie rośliny na skalniak wybrać, czyli TOP 10 roślin na skalniak krok po kroku

Szafirki to wieloletnie kwiaty, które na skalniaku będą rosły ładnie i gęsto przez kilka lat – bez wykopywania ich. Wszystko dzięki temu, że kwiaty te przepięknie się rozrastają i potrafią stworzyć zagęszczone kępy na skalniaku. Szafirki doskonale kontrastują z narcyzami albo macierzanką. Sprawdź także ten artykuł z pomysłami na skalniaki ogrodowe.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Polecane rośliny skalniakowe, kwiaty i byliny na skalniak – TOP 10

6. Berberys

To idealny krzew na skalniak, który nie jest zbyt wymagający w uprawie i pielęgnacji. Doskonale prezentuje się zwłaszcza berberys Thunberga. Berberysy mogą się od siebie różnić rozmiarami, jednak lepiej jest dobrać je tak by nie przytłaczały innych roślin na skalniaku. Mogą stać się w ten sposób doskonałym tłem dla niektórych kwiatów skalniakowych.

Berberysy o fioletowo-bordowych listkach, a także TOP 10 najlepszych roślin do ogrodu skalnego
Najpiękniejsze rośliny i kwiaty do posadzenia na skalniaku, czyli TOP 10 roślin na skalniak - jakie wybrać?

Warto dodać, że berberysy mają również bardzo szerokie zastosowanie. Wcale nie jest też ciężko z uprawianiem tych roślin. Sezonowe można hodować niemal na każdym skalniaku – niezależnie od regionu uprawy. Nie zapominaj jednak, że zimozielone berberysy nadają się wyłącznie do uprawy w cieplejszych częściach Polski.

7. Krwawnik pospolity

Krwawnik jest jedną z najpopularniejszych roślin zarówno łąkowych, jak i polnych. Chętnie sadza się go na skalniakach w Polsce, zwłaszcza że wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz posiada stosunkowo małe wymagania w przeciwieństwie do niektórych roślin. Możesz sadzić krwawnik na skalniaku w dużych grupach, by pięknie podkreślał znajdującą się na nim kompozycję.

Białe krwawniki o ładnych kwiatach, a także TOP 10 najlepszych kwiatów na skalniak
Jakie rośliny na skalniak wybrać, czyli TOP 10 najlepszych roślin do posadzenia na skalniaku

Krwawniki różnią się od siebie odmianami, o czym też warto pamiętać. Te wieloletnie nie wymagają zbyt wiele, dlatego warto je posadzić na skalniak. Świetnie poradzą sobie z suszą i niemal wcale nie będziesz musiał ich podlewać. A to dobra wiadomość zwłaszcza dla amatorów ogrodnictwa.

8. Bluszczyk kurdybanek

Z reguły dorasta do ok. 25 cm wysokości i wyróżnia się przepięknymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Bluszczyk kurdybanek kwitnie między majem a czerwcem i bardzo mocno pachnie. Najczęściej uprawianą odmianą bluszczyku na skalniaku jest Variegata. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że najlepsze dla rośliny są zwłaszcza zacienione skalniaki.

Bluszczyk kurdybanek o drobnych niebieskich kwiatach, a także TOP 10 najlepszych kwiatów do posadzenia na skalniaku
TOp 10 roślin na skalniak, czyli najlepsze rośliny do posadzenia na skalniaku krok po kroku

Bluszczyk kurdybanek doskonale rozrasta się pomiędzy kamieniami w szczelinach. Możesz więc obsadzać nim skalniaki, ale też np. murki i oczka wodne. Bluszczyk kurdybanek często widywany jest również jako roślina obsadzająca parki.

9. Wiesiołek

Najbardziej popularnym wiesiołkiem w Polsce jest odmiana dwuletnia Oenothera biensis, która może dorosnąć nawet do 1,5 m. Kwiaty wiesiołka otwierają się za dnia, co naprawdę pięknie prezentuje się na skalniaku. Dla bylinowego gatunku jakim jest wiesiołek poleca się zwłaszcza słoneczne i ciepłe skalniaki.

Wiesiołek o czteropłatkowych, delikatnych, żółtych kwiatach na skalniaku, a także TOP 10 najlepszych kwiatów na skalniak
Najlepsze rośliny na skalniak i najpiekniejsze kwiaty do ogrodu skalnego - TOP 10

Wiesiołka można rozmnażać poprzez wysiew nasion. Bardzo szybko kiełkują, jednak też potrzebują przechłodzenia przed siewem (przez ok. 21 dni). Najlepiej jest wysadzać młode kwiatki na skalniaki w maju – niektóre z nich mogą jeszcze zakwitnąć w tym samym roku.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

10. Szarotka alpejska

Możesz uprawiać ją bez większego problemu na przydomowym skalniaku. Szarotka alpejska to w Polsce symbol Tatr, którego nie wolno tam zrywać. Nie ma jednak problemu, by roślina rosła w ogrodzie. To jedna z najbardziej odpornych na choroby i szkodniki roślin na skalniak – jednak wykazuje się wrażliwością na zmianę pH gleby, o czym trzeba pamiętać. Nie wolno też przelewać szarotki alpejskiej.

Skalniak z szarotką alpejską możesz założyć np. na skarpie w pobliżu tarasu, ale też górce usypanej w okolicy strumyka. Powinieneś specjalnie podnieść teren w miejscu, gdzie będzie stał skalniak. Podniesienie warstwy ziemi będzie bardzo istotne, ponieważ w ten sposób umożliwisz odpływanie wody opadowej. Warto pamiętać, że kwiaty na skalniak w większości nie tolerują wody stojącej w ziemi – unikaj więc takich sytuacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny