Główne oświetlenie sypialni

Jak dobrać główne lampy do sypialni?

Każde pomieszczenie powinno posiadać wydajne źródło oświetlenia górnego. Jego zadaniem będzie równomierne doświetlenie wnętrz i zapewnienie bezpieczeństwa użytkowego. Lampy sufitowe zazwyczaj pełnią rolę oświetlenia głównego i warto je dobrać do indywidualnych warunków sypialni.

Wybierając oświetlenie sypialni, należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania owego pomieszczenia. W sypialni odpoczywamy po trudach dnia. Dlatego warto dobrać światło, które sprzyja relaksowi i przyjemnemu wypoczynkowi. Lampy wiszące nie mogą generować zbyt intensywnych promieni świetlnych. Znacznie lepszym pomysłem będzie dobranie ich w taki sposób, by wydajnie oświetliły pomieszczenie, a przy okazji zapewniły przyjemny, skłaniający do wyciszenia nastrój.

Najlepiej sprawdzą się tu delikatne lampy sufitowe z kloszami skierowanymi w górę. Dzięki temu światło pada na powierzchnię sufitu i dociera do użytkowników w postaci rozproszonej. Takie działanie sprawi, że osoba leżąca na łóżku nie będzie oślepiona przez żarówkę, a sypialnia zostanie oświetlona przyjemnym, rozproszonym światłem. Sprawdź także najlepsze inspiracje na aranżację sypialni. Lampa wisząca czy inna lampa sufitowa doskonale dopełnia efekt wystroju wnętrz.

Jakie lampy sufitowe?

Wybierając lampy sufitowe, zwracamy uwagę na rozmiar oraz stylistykę aranżacyjną pomieszczenia. Oferowane przez producentów lampy wiszące są dostępne w niezliczonej ilości wzorów i barw. Bez większych trudności dopasujemy źródła światła do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, industrialnym czy dworkowym.

Sypialnie w stylu nowoczesnym zazwyczaj wyposaża się w delikatne lampy sufitowe. Klosz może być wykonany z mlecznego szkła bądź materiału. W ten sposób zapewnimy sobie rozproszenie światła, które nada pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. Delikatne lampy wiszące mogą znajdować się w centralnej części sufitu lub bezpośrednio nad łóżkiem. Wybór zależy wyłącznie od oczekiwanego efektu dekoracyjnego i rozmiarów wnętrza.

Pomieszczenia zainspirowane stylem glamour lub sypialnie w stylu dworkowym wymagają już bardziej wyrazistej oprawy. Dobrze sprawdzą się tu bogato zdobione lampy wiszące (np. żyrandole kryształowe). Wyraziste lampy do sypialni będą zwracały na siebie uwagę i podkreślą luksusowy charakter stylistyki aranżacyjnej. Pamiętajmy jedynie, aby lampy sufitowe współgrały z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczeń. Sprawdź także, na jakie oświetlenie sufitowe warto się zdecydować.

Oświetlenie dekoracyjne w sypialni

Nastrojowe lampy stojące

Lampy stojące są coraz chętniej wybieranym sposobem na oświetlenie sypialni. Za tego typu rozwiązaniem przemawia wiele istotnych zalet. Po pierwsze lampki stojące są rozwiązaniem mobilnym. Możemy przestawiać je z miejsca na miejsce, co daje możliwość regularnej zmiany nastroju pomieszczenia.

Wybierając lampy stojące, zyskujemy też przyjemne źródło światła bocznego. Możemy ulokować je w pobliżu garderoby bądź toaletki, co podkreśli wybrany fragment aranżacji. Lampki stojące można też umieścić nieopodal wezgłowia łóżka. Dzięki temu umożliwimy sobie włączanie i wyłączanie oświetlenie bez konieczności wstawania i podchodzenia do włącznika.

Mobilne lampy do sypialni da się też wykorzystać do czytania na łóżku. Możliwości jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy także, że dobrze dobrane lampy stojące i lampy stołowe elegancko podkreślają wybraną stylistykę aranżacyjną. Co więcej, możemy je ulokować w sypialniach o dowolnych rozmiarach. Lampy stojące i lampy stołowe nie zajmują zbyt dużo miejsca, a dzięki możliwości przenoszenia dobrze sprawdzą się nawet w sypialniach o mocno ograniczonych rozmiarach. A może zainteresuje cię także sypialnia w stylu skandynawskim?

Ścienne lampy do sypialni

Sufitowe lampy i wiszące żyrandole to nie jedyne możliwości. Ścienne kinkiety to bardzo popularne oświetlenie dekoracyjne. Za pomocą dobrze dobranej lampy możemy podkreślić stylistykę pomieszczenia i zwiększyć jego funkcjonalność. Ścienne lampy do sypialni dają tyle możliwości dekoracyjnych, że jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia dekoratora.

Lampy ścienne w sypialni to idealne rozwiązanie. Są dyskretne, a dobrze oświetlają łóżko na przykład w czasie czytania ksiażki przed snem.
Jakie lampy do sypialni wybrać? Radzimy!

Wybierając kinkiety, zwróćmy uwagę na ich lokalizację. Ścienne lampy do sypialni dobrze prezentują się tuż za wezgłowiem łóżka. W większych aranżacjach możemy też ulokować je przy lustrze toaletki bądź obrazie ściennym. Niektóre lampy do sypialni posiadają możliwość regulacji kierunku oświetlenie. Dzięki temu bez problemu podkreślimy wybrany fragment naszego pomieszczenia.

Wybierając oświetlenie dekoracyjne, pamiętajmy, że lampki nocne, kinkiety, lampy podłogowe i lampy sufitowe powinny łączyć się w jedną, spójną całość. Ich lokalizacja musi być odpowiednio przemyślana. Zaleca się też, by lampki nocne, lampy podłogowe i główne źródła oświetlenia posiadały zbliżony wygląd. Odpowiednie dopasowanie elementów oświetlenia nada pomieszczeniu wrażenie spójności oraz harmonii.

Lampki nocne w sypialni

Lampki nocne stały się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. Zazwyczaj znajdują się na stolikach nocnych i ulokowanych bezpośrednio przy łóżku szafkach. Dzięki takiej lokalizacji zyskujemy możliwość kontroli oświetlenia bez konieczności wstawania.

Zdecydowaną większość lamp nocnych stanowią lampy stołowe. Jednak możemy też zakupić produkty wiszące bądź lampy podłogowe. Poszczególne modele różnią się od siebie jakością wykonania, stylistyką oraz efektem dekoracyjnym. Niektóre modele zapewniają światło kierunkowe, inne delikatnie rozpraszają promienie i oświetlają pobliski fragment aranżacji. Wybór zależy wyłącznie od naszych upodobań.

Wybierając lampki nocne, pamiętajmy o dopasowaniu ich do stylistyki sypialni. Lampka powinna oświetlić wnętrze delikatnym światłem rozproszonym. Możemy ulokować w niej żarówki o mocy 25 W bądź delikatne żarówki LED. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie o neutralnej lub ciepłej barwie, na przykład modne lampy stołowe.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Oświetlenie halogenowe kontra żarówki i taśmy LED w sypialni

Nowoczesne oświetlenie LED

Technologia light emitting diode cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Taśmy i żarówki LED znalazły także zastosowanie w pomieszczeniach sypialnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest wydajność połączona z energooszczędnością. Diody LED są obecnie najtańszym, dostępnym w ofertach sprzedaży sposobem na oświetlenie pomieszczeń.

Taśmy i żarówki LED dobrze sprawdzają się zarówno jako oświetlenie główne, jak i dekoracyjne. Możemy wykorzystać je w sypialni w celu podkreślenia wybranego fragmentu aranżacji. W nowoczesnych sypialniach dobrze sprawdza się oświetlenie LED w sufitach podwieszanych. W ten sposób będziemy w stanie uzyskać niebanalny efekt dekoracyjny, który przełoży się także na komfort użytkowania pomieszczenia.

W ofertach sprzedaży znajdziemy taśmy LED z oświetleniem RGB. Za ich pomocą możemy wygodnie kontrolować barwę światła i w szybki sposób zmieniać nastrój pomieszczenia. Ulokowane w suficie diody RGB będą efektownym elementem wyposażenia sypialni. Możemy sterować oświetleniem za pomocą pilota, co zwiększa komfort użytkowy i daje ciekawe możliwości dynamicznej zmiany charakteru aranżacji sypialni.

A może halogeny?

Oświetlenie halogenowe nadaje się do zastosowania w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Co prawda halogen oddaje bardziej wyraziste, intensywniejsze światło niż taśmy i żarówki LED. Jednak przy odpowiednim rozplanowaniu może być z powodzeniem wykorzystany w sypialni.

Planując oświetlenie sypialni, możemy wybierać oprawy kierunkowe. Halogeny mogą oświetlać udekorowaną ścianę, a przy okazji zapewniać przyjemne, rozproszone światło. Możliwości aranżacyjne są bardzo duże. Halogeny mogą też oświetlać szafę wnękową lub połączoną z sypialnią garderobę.

Intensywne oświetlenie halogenowe możemy też regulować przy pomocy ściemniaczy. W ofertach sprzedaży znajdziemy wygodne w użyciu ściemniacze elektroniczne, które wydajnie wyregulują intensywność oświetlenia. Niektóre modele posiadają szereg dodatkowych ustawień. Może to być chociażby sterowanie za pomocą pilota, programator czasowy, funkcja zapamiętywania poprzedniej intensywności oświetlenia czy miękki start. Dzięki temu oświetlenie halogenowe może stać się bardzo przyjemnym i wydajnym sposobem na doświetlenie sypialni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny