Jakie listwy przypodłogowe wybrać do paneli, parkietu lub płytek?
Wybór listew przypodłogowych jest niezwykle szeroki – dostępne są modele wykonane z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach, wykończone klasycznie lub nowocześnie. Jak znaleźć wariant najlepiej dopasowany do stylu danego wnętrza? Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, z czego wykonano samą podłogę. Jakie listwy wybrać zatem do parkietu, paneli, żywicy albo płytek ceramicznych? Podpowiadamy!
Rodzaje listew przypodłogowych – które wybrać?
Rozważania, które listwy przypodłogowe wybrać, należy rozpocząć od dokładnego rozeznania na ten temat. Jakie modele są do wyboru? Listwy można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z którego je wykonano.
Kolejny podział listew pozwala wyróżnić ich dwa rodzaje: modele odporne na wilgoć oraz te, których nie należy montować w miejscach takich jak łazienka.
Jeszcze inny podział wiąże się ze sposobem montażu. Niektóre listwy można przymocować, używając specjalnej taśmy lub odpowiednio dobranego kleju – z tym zadaniem poradzą sobie nawet amatorzy. Inne modele montuje się z kolei za pomocą klamer lub kołków, do czego niezbędna jest wkrętarka. Najmniej popularnym rozwiązaniem, aczkolwiek godnym wzmianki, są przypodłogowe listwy wpuszczane w ścianę. Świetnie się prezentują, ponieważ wizualnie powiększają pomieszczenie. Ich montaż jest jednak trudniejszy, więc najlepiej zaplanować go jeszcze na etapie projektowania budynku i zlecić fachowcom.
Listwy przypodłogowe można podzielić także ze względu na styl, kolorystykę, wysokość i szerokość, strukturę oraz budowę wewnętrzną (część listew ma np. specjalne rowki, pozwalające ukryć kable). Nie ma zatem jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, które listwy wybrać. Trzeba je dopasować do konkretnego mieszkania, biura lub domu, uwzględniając wszystkie wspomniane kryteria.
Jak dopasować listwy przypodłogowe do podłogi określonego rodzaju
Jakie listwy będą pasowały zatem do podłogi z drewna, paneli drewnopodobnych, gresu, żywicy oraz płytek? Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Listwy przypodłogowe do paneli drewnopodobnych
W takim przypadku najlepiej sprawdzą się listwy wykonane z drewna lub MDF, ewentualnie niektóre modele PVC. Co ważne, często można kupić całe zestawy, czyli panele wraz z listwami przypodłogowymi. Wówczas oba te elementy mają zazwyczaj jednakowy odcień.
Jeśli zaś ktoś chce nieco poeksperymentować z kolorystyką, powinien wiedzieć, że kolor listew warto dopasować do barwy drzwi, framug i ram okiennych. Jeżeli wspomniane elementy są białe, świetnie będą do nich pasowały listwy w takim kolorze, jeżeli zaś ciemne – właśnie takie listwy warto zamontować.
Listwy do drewnianego parkietu
Bez niespodzianek – do drewnianych desek zdecydowanie najlepiej pasują drewniane listwy. Podkreślają jedynie elegancję parkietu. Jeśli budżet jest ograniczony, można rozważyć montaż listew MDF.
Listwy do gresu
Do wykończenia podłogi z gresu warto użyć listew ze stali lub aluminium – oba te materiały są odporne na wodę, więc dobrze sprawdzają się w łazienkach. W pokojach dziennych można także zastosować listwy MDF. W tym przypadku kluczowe będzie dopasowanie ich do wystroju wnętrza, a nie samej podłogi.
Listwy przypodłogowe do płytek
Terakotę najczęściej kładzie się w kuchniach i łazienkach, czyli miejscach wilgotnych. Trzeba mieć to na uwadze – do takich pomieszczeń warto zakupić listwy PVC, specjalnie zabezpieczone MDF, poliuretanowe, stalowe lub aluminiowe. Te ostatnie są wyjątkowo odporne również na uszkodzenia mechaniczne. Pod względem estetyki, do terakoty na pewno nie pasują drewniane listwy.
Listwy przypodłogowe do podłogi z żywicy
Posadzki wykonane ze specjalnej żywicy stają się coraz popularniejsze – nic dziwnego, są bowiem niezwykle trwałe, a jednocześnie komfortowe w użytkowaniu. Jakie listwy będą do nich pasować? To zależy od konkretnego pomieszczenia. W łazience na pewno sprawdzą się modele aluminiowe. W salonie, sypialni oraz pokoju dziennym można zastosować listwy MDF, które skutecznie zabezpieczą dolną część ściany przed uderzeniami i zabrudzeniami.
Warto też pamiętać o tym, że listwy przypodłogowe znacząco wpływają na wygląd danego pokoju. Na szczęście wybór jest obecnie tak duży, że nie trzeba rezygnować z estetyki na rzecz funkcjonalności. Znalezienie produktu cechującego się praktycznością oraz udanym designem jest kluczowe i – co najważniejsze – jak najbardziej możliwe!
artykuł sponsorowany