Jakie narzędzia wybrać do warsztatu?

Warsztat samochodowy, mechaniczny czy domowy?

Zaglądając do dowolnego sklepu z wyposażeniem warsztatów można spotkać się z poważnym problemem, jakim jest ogromna różnorodność dostępnych produktów. Niestety, nie ma możliwości kupienia wszystkiego, co oferują wytwórcy, pomijając fakt, że wiele takich mebli czy urządzeń jest po prostu zbędnych. Przecież warsztat warsztatowi nierówny, dlatego innego wyposażenia wymaga ten od naprawy samochodów, w inne meble i akcesoria sprawdzą się w przydomowej piwnicy.

Pierwszym kryterium wyboru wyposażenia warsztatu jest określenie jego potrzeb i rodzaju wykonywanych zadań. To one decydują jak wiele narzędzi, elektronarzędzi, nakrętek i wkrętów, materiałów polerskich czy środków chemicznych trzeba zmieścić w pomieszczeniu. Niezwykle istotną cechą takiego miejsca jest utrzymanie porządku, który z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo pracy, a z drugiej – pozwala błyskawicznie znaleźć potrzebny wkrętach czy gwoździe.

Wyposażenie warsztatu samochodowego z pewnością będzie znacznie bogatsze niż podręcznego stanowiska majsterkowicza. Naprawa pojazdów wymaga specjalistycznych narzędzi, urządzeń diagnostycznych, preparatów chemicznych i innych materiałów, które są zbędne z stolarni lub u hobbysty.

Wyposażenie warsztatu, a jego trwałość

Jedną z cech, którą powinny się wyróżniać meble warsztatowe, jest ich wysoka trwałość. Pomieszczenia, w których są użytkowane, nie zawsze zapewniają idealne warunki do ochrony sprzętów przed czynnikami zewnętrznymi. Wyposażenie warsztatów często jest narażone na kontakt z wilgocią, a nawet wodą, środkami chemicznymi, odpryskami metali i iskrami, a także z rozgrzanymi czy ostrymi narzędziami.

Specyfika pracy wymaga też, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne, jakie mogą powstawać podczas przybijania młotkiem, cięcia czy dłutowania. Dlatego stół warsztatowy, regał czy pojemniki na narzędzia powinny być wykonane z metalu i zabezpieczone antykorozyjnie. W asortymencie sklepu firmy Fami – specjalisty w produkcji mebli warsztatowych – znajdują się też pojemniki plastikowe z pokrywą, które doskonale znoszą kontakt ze środkami smarnymi, olejami czy przedmiotami o ostrych krawędziach.

Jakie narzędzia wybrać, aby mieć w warsztacie komfortowe stanowisko pracy?

Komfortowe stanowisko pracy

Wybór podstawowego wyposażenia do nowego warsztatu wymaga skompletowania sprzętów, które zagwarantują komfortową pracę w zakresie, jaki obejmuje specjalność zakładu. Jest jednak taka grupa mebli, które powinny się znaleźć w każdym warsztacie, bez względu na to, czy służy on majsterkowiczowi, czy też jest profesjonalnym punktem napraw motoryzacyjnych. Obowiązkowe są w nim odpowiednie stanowisko pracy, meble przystosowane do segregacji i przechowywania narzędzi oraz różne przydatne akcesoria. Te ostatnie sprzyjają utrzymaniu „pod ręką” często użytkowanych przyborów.

Stół warsztatowy

Najważniejszym meblem w każdym warsztacie jest stół lub blat roboczy. To na nim wykonuje się większość czynności, przycina, wierci, maluje czy mierzy za pomocą specjalistycznych narzędzie. Stół pozwala też na przechowywanie z pojemnikach różnych potrzebnych drobiazgów oraz zapewnia miejsce do mocowania. Wybierając odpowiedni stół warsztatowy warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • solidność wykonania, a w szczególności rodzaj łączeń elementów, które mają wpływ na stabilność mebla podczas pracy z zastosowaniem elektronarzędzi,
  • powierzchnia robocza blatu – powinna być dostosowana zarówno do potrzeb warsztatu, jak i do jego wielkości, gdyż zbyt duży stół warsztatowy ograniczy swobodę ruchów (do dużych warsztatów można wybrać stoły o sześciokątnym blacie, produkowane przez firmę Fami),
  • pokrycie blatu roboczego – blaty drewniane są mniej odporne na uszkodzenia niż metalowe, do ich zabezpieczenia można stosować specjalne nakładki,
  • zintegrowana ścianka narzędzia,
  • liczba szuflad, półek i innych elementów dodatkowych,
  • mobilność – system kółek pozwala na wygodne przesunięcie mebla w miejsce wykonywania zadania, jednak nie zawsze taka funkcja jest potrzebna,
  • zewnętrzny ogranicznik blatu – specjalna listwa umieszczona na krawędzi chroni drobne przedmioty przed spadaniem za stół oraz zabezpiecza ścianę przez zalaniem ciekłymi substancjami.

Stoły do warsztatu z oferty Fami.com.pl

Stół warsztatowy jest sercem stanowiska pracy, dlatego od jego właściwego doboru zależy funkcjonalność pomieszczenia. Warto zainwestować w ten mebel nieco więcej pieniędzy i korzystać z jego atutów przez wiele lat.

Półki i regały

Żaden warsztat nie może funkcjonować bez wyposażenia w narzędzia i materiały. Aby wyobrazić sobie ilość sprzętu, akcesoriów czy innych przydatnych drobiazgów wystarczy odwiedzić dowolny market budowlany. Poza sprzętem specjalistycznym, jaki składa się na wyposażenie warsztatów samochodowych czy mechanicznych, są też produkty, które mają zastosowanie uniwersalne.

Papier ścierny, wkręty i nakrętki, uszczelki, taśmy samoprzylepne i inne drobiazgi potrzebują miejsca do przechowywania. Do tego celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni regał i półki na ściany. Sprawdzonym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są metalowe regały warsztatowe od firmy Fami. Są to meble systemowe, które można zestawiać w ciągi, dostosowane do wielkości pomieszczenia. Dlatego sprawdzają się zarówno mniejszych warsztatach, jak i w dużych narzędziowniach. Zaletą regałów metalowych jest możliwość regulacji rozstawienia półek. Taka funkcja pozwala na dostosowanie przestrzeni pomiędzy nimi do wielkości pojemników, urządzeń czy narzędzi.

Warsztat majsterkowicza

Stojaki i wieszaki

Dobrze zorganizowany warsztat to taki, w którym przestrzeń jest zagospodarowana w sposób ekonomiczny i zachowaniem zasad ergonomii. Dlatego ważne jest, aby najczęściej używane wkrętaki, młotki czy inne drobiazgi zawsze były w zasięgu ręki. Do tego celu służą różne stojaki i wieszaki ścienne. Ich zaletą jest też możliwość wykorzystania każdego skrawka ściany, co ma szczególne znaczenie przy organizacji małego warsztatu w piwnicy czy garażu.

Pojemniki na akcesoria

Zakup regału do warsztatu nie oznacza jeszcze, że łatwo można będzie w nim utrzymać porządek. Układanie drobnych przedmiotów, materiałów czyszczących czy tekstylnych na półkach tego nie gwarantuje. Warto zadbać o dodatkowe wsparcie, jakim jest odpowiedni pojemnik warsztatowy. W asortymencie producentów można je znaleźć w wielu wariantach, wykonywane zarówno z metalu, jak i odpornych na smary tworzyw sztucznych. Zarówno pojemniki plastikowe z pokrywą dostępne w wielu kolorach, jak i metalowy pojemnik warsztatowy usprawnią, segregowanie drobiazgów oraz zabezpieczą przed uszkodzeniem cenne elektronarzędzia.

Gdzie kupić meble warsztatowe?

Wyposażenie warsztatu jest asortymentem, w którego produkcji specjalizuje się firma Fami. Metalowe stoły warsztatowe, regały systemowe, półki i kontenery to tylko kilka propozycji z katalogu produktów. Rozmaitość obejmuje również ich warianty wzornicze oraz parametry techniczne. Dzięki temu bez problemu można wśród nich wybrać stół warsztatowy dla majsterkowicza-hobbysty oraz do profesjonalnego warsztatu samochodowego.

artykuł sponsorowany

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny