Jakie obrzeża trawnikowe wybrać?
Odwiedź dowolne centrum ogrodnicze, a szybko zostaniesz oczarowany mnogością obrzeży trawnikowych do wyboru – ich rozmiarów, stylów, kolorów, modeli i cen.
Obrzeża trawnikowe spełniają trzy podstawowe funkcje: wyrównują granice pomiędzy trawnikiem a resztą powierzchni ogrodowej, stanowią barierę przed inwazją trawy i korzeni chwastów oraz utrzymują ściółkę w odpowiednim miejscu. Chcesz, aby krawędź trawnika była atrakcyjna, ale przy tym nie dominowała, odbierając uwagę kolorowym kwiatom, roślinom i pozostałym elementom ogrodu? Wybieraj mądrze, a będziesz cieszyć się schludnym i atrakcyjnym ogrodem!
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?
Materiałów, sposobów i pomysłów na stworzenie obrzeży trawnikowych jest wiele. Jednak zanim wybierzesz odpowiednie, zastanów się nad tym, co właściwie dany materiał ma oddzielać.
Niezależnie od tego, jakiego materiału zdecydujesz się użyć, upewnij się, że jest trwały i mocny.
Metal ma tendencję do bycia najtrwalszym materiałem do tworzenia obrzeży, jednak ma swoją cenę i jest skomplikowany w montażu. Obrzeża trawnikowe stalowe są ciężkie i trudne w użyciu, ale doskonale sprawdzają się w obszarach wymagających wytrzymałości bocznej, takich jak podjazd. Aluminium jest łatwiejsze w obsłudze, ale jego lekkość ułatwia jego uszkodzenie.
Szukaj produktów wysokiej jakości, których nie uszkodzą warunki atmosferyczne, zazwyczaj występujące w środowisku, w którym mieszkasz. Obrzeża ogrodowe drewniane mogą być podatne na odkształcenia powstałe w wyniku zbyt wysokiej wilgotności gleby. Źle dobrane, nierzadko narażone są na zniszczenie lub gnicie (w przypadku obrzeży drewnianych) na terenach podmokłych, cienistych i deszczowych – warto więc zastanowić się, jakie tworzywo będzie w największym stopniu odporne na zniszczenie. Większość kamieni – zwłaszcza charakterystycznych dla konkretnych terenów – wygląda bardzo atrakcyjnie i wytrzymuje prawie wszystkie klimaty, ale ich zakup, transport i zorganizowanie może być kosztowne. Ponadto należy unikać obrobionych chemicznie obrzeży drewnianych do ogrodów z jadalnymi roślinami. Toksyny te przedostają się do gleby i mogą zanieczyścić ogrody warzywne lub ziołowe.
Kostka
Ci, którzy szukają klasycznego, formalnego wyglądu, mogą zdecydować się na obrzeża ogrodowe wykonane z kamienia lub kostki brukowej. Choć może być kuszącym, aby stworzyć obrzeże o podwyższonej, stylowo eksponującej się granicy, zaleca się jednak, aby instalować kamień, cegłę lub kostkę zatopione w ziemi wzdłuż krawędzi, które ułatwią przycięcie trawy rosnącej na granicy.
Kamienie powinny mieć odpowiednie wymiary, aby powstrzymać trawę przed przekraczaniem obrzeża. W celu zwiększenia trwałości można również użyć podstawy z piasku lub betonu.
Kostka ma bardzo długą żywotność i można je dostosować do każdego stylu ogrodu, jednak są droższe i bardziej pracochłonne w montażu.
Rolborder drewniany
Drewno jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz wpleść w wystrój swojego ogrodu odrobinę lekkości i charakteru. Występuje w różnych szerokościach i grubościach, dzięki czemu można je łatwo dopasować. Unikaj stosowania surowej tarcicy, ponieważ ma krótszą żywotność, a na obszarach z przewlekłą wilgocią może sprawiać problemy. Kolejnym elementem, na który należy uważać, jest używanie drewna takiego jak stare deski (zdarza, że są powlekane materiałami toksycznymi dla roślin). Drewno najlepiej jest stosować jako obrzeża trawnikowe o liniach prostych.
Ekologiczne obrzeża ogrodowe Geoborder
Obrzeża ogrodowe “eko”, typu Geoborder Geoproduct, są uważane za następcę obrzeży ogrodowych. Nie dość, że posiadają wszystkie zalety standardowych, dotychczas używanych obrzeży, to są wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Ich ogromnym plusem jest także fakt, że możliwość kompozycji, kolorów, rozmiarów, typów, etc. jest w ich przypadku niemalże nieograniczona.
Ekologiczne obrzeża ogrodowe Geoborder to jeden z ważnych elementów umożliwiających zbudowanie swojego własnego wymarzonego ogrodu, a przy tym w korzystnej cenie, bowiem można je kupić już w cenie ok. 10 zł za metr.
artykuł sponsorowany