Ogrzewanie

Wybierz jak najwcześniej

Typ ogrzewania najlepiej wybrać już na etapie budowania domu. Dzięki temu, mamy gwarancję prostszego i szybszego montażu instalacji, a co za tym idzie – niższych kosztów. Jak wybrać? Przede wszystkim trzeba sprawdzić możliwości techniczne. Zweryfikować, czy możliwe jest na przykład podpięcie centralnego ogrzewania z sieci oraz czy istnieją warunki techniczne do montażu pompy ciepła czy innego ekologicznego rozwiązania. A to tylko kilka spośród wielu przykładów.

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Gdy chodzi o ogrzewanie, nie istnieje jedno idealne dla wszystkich rozwiązanie. Wszystko zależy od tego jakie są nasze priorytety. Zasadniczo do wyboru mamy ogrzewanie:

  • tradycyjne, wykorzystujące paliwa stałe takie jak te (np. węgiel czy drewno) – to rozwiązanie najtańsze, gdy chodzi o instalację, a także koszt paliwa. Warto jednak pamiętać, że obsługa kotła na węgiel czy pieca na drewno wymaga wiele pracy, a także stałej kontroli poprawności działania. Dla osób, które często przebywają poza domem, może to być problematyczne;
  • gazowe – bardziej komfortowe niż węgiel czy drewno – instalacja jest prostsza w obsłudze, o ile tylko do działki doprowadzona jest instalacja gazowa. Koszty eksploatacji jednak są wyższe;
  • elektryczne – mowa zarówno o grzejnikach podłączanych bezpośrednio do gniazdka (bardzo drogie, pobierają dużą ilość prądu), jak też ogrzewaniu podłogowym i innych tego typu formach – jest znacznie droższe niż gazowe, choć bezpieczniejsze i jeszcze bardziej komfortowe.

Dodatkowo można się wesprzeć odnawialnymi źródłami energii. Montaż pompy ciepła czy gruntownego wymiennika ciepła zmniejszy koszty eksploatacji, a co za tym idzie – rachunki. Pamiętajmy jednak, że koszt instalacji tego typu rozwiązań jest wysoki, a korzyści finansowe pojawiają się w długofalowej perspektywie.

Ekspert pomoże wybrać ogrzewanie do domu

Wybór rozwiązań, gdy chodzi o ogrzewanie jest bardzo szeroki. Znalezienie optymalnego rozwiązania jednak, szczególnie dla laika, może być problematyczne. By wybrać najlepszy typ ogrzewania, warto się wesprzeć poradą specjalisty. Ekspert budowlany, po pierwsze, obejrzy budynek, sprawdzając m.in. efektywność izolacji termicznej. Po drugie zaś, na podstawie tej analizy wskaże rozwiązania, które będą niosły ze sobą najniższe koszty, a jednocześnie zapewnią wysoki komfort w kwestii ciepła.

Wybór typu ogrzewania do domu czy innego budynku to decyzja na wiele lat. Dlatego też nie warto jej podejmować pochopnie. Rzetelna analiza wykonana przez fachowca i dokładne zapoznanie się z techniką grzewczą zaowocuje rozsądną wysokością rachunków za ciepło.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny