Oświetlenie blatu kuchennego

To właśnie na blacie kuchennym przygotowujemy posiłki i korzystamy ze sprzętu kuchennego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie blatu, zlewozmywaka, a także kuchenki. Źródło światła zainstalowane pod szafkami kuchennymi powinno padać na cały blat i być jasne, ale nie na tyle mocne, aby nie oślepiało domowników.  Jasna barwa światła sprawi, że potrawy będzie bardziej apetyczne. W tym celu możemy wykorzystać świetlówki liniowe, taśmy LED, jak i żarówki halogenowe. Pamiętajmy, że odległość między oprawami punktowymi nie powinna być mniejsza niż 40 cm i większa niż 60 cm.

Rzadko spotyka się natomiast lampy, które znajdują się nad szafkami kuchennymi. W tym przypadku niezbędne będzie dodatkowe oświetlenie reszty pomieszczenia. W miejscach, gdzie brakuje górnych szafek, doskonale sprawdzą się kinkiety ruchome, które umożliwiają ustawienie źródła światła w konkretnym kierunku. Jeśli posiadacie kuchnię o małym metrażu, wtedy możecie zastosować lampę wiszącą lub żyrandol, który przyczyni się do rozproszenia światła. Dzięki temu możliwe stanie się uzyskanie przyjemnego i jasnego wnętrza. Sprawdź także w tym miejscu wszystko, co warto wiedzieć o oświetleniu podszafkowym kuchennym.

Żarówki LED podszafkowe jako oświetlenie blatu kuchennego

Aktualnie bardzo często stosuje się taśmy i listwy LED, które nie sprawiają trudności podczas montażu. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę, czy posiadają atesty ROHS i CE. Istotnym parametrem, którym powinniśmy się kierować, jest też zagęszczenie diod. O komforcie podczas użytkowania blatu kuchennego decyduje również kolor świecenia. Oświetlenie blatu kuchennego musi być wodoszczelne.

Żarówki LED są energooszczędne, dzięki czemu może je dobrać do innych rodzajów lamp znajdujących się w kuchni. Podczas zakupu najlepiej jest sprawdzić gwinty w celu odpowiedniego dopasowania do rozmiaru diod. Jeśli kupimy zbyt szeroki lub wąski gwint, wtedy nie będziemy mieli szansy na założenie oświetlenia LED.

impressions
”Image”
Zestaw kuchenny 240 Langen
”Image”
Zestaw kuchenny 200 Aspen
”Image”
Zestaw kuchenny 200 Aspen

LED a inne rodzaje oświetlenia

Jedną z różnic między oświetleniem LED a świetlówkami są materiały, jakich użyto podczas ich produkcji. Świetlówki posiadają rtęć, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Diody LED nie zawierają tego pierwiastka chemicznego. Są zbudowane wyłącznie z bezpiecznych substancji. Na dodatek, świetlówki nie mogą być wyrzucone do kosza na śmieci.

Halogeny natomiast pobierają mniejszą ilość prądu niż świetlówki, ale większą niż oświetlenie LED. Jeśli chcemy wybrać tego typu oświetlenie i jednocześnie zaoszczędzić, powinniśmy sięgnąć po najnowsze rodzaje halogenów. Tańsze zamienniki mogą zużywać więcej energii niż tradycyjne żarówki. Halogeny nie są tak trwałe, jak diody LED. Na ich korzyść przemawia jednak niska cena.

Czy wiesz, że kolor ścian ma wpływ na koszty energii elektrycznej? Jasne odcienie odbijają światło w 80%, podczas gdy zakurzone żarówki mogą pochłonąć nawet 60% światła.  Porady, inspiracje i ceny oświetlenia podszafkowego kuchennego znajdziesz w tym artykule.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny