Oświetlenie do łazienki – jak wybrać?

Wybieramy oświetlenie łazienki. Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w łazience stanowi jej kluczowy element. Lampy pozwalają podzielić pomieszczenie na sferę zarówno pozwalającą wykonywać podstawowe czynności higieniczne, jak i upiększać twarz (makijaż, pielęgnacja zarostu). Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu można więc o siebie zadbać nawet, gdy w łazience nie ma okna – co często się zdarza w budynkach wielorodzinnych. Lampy w łazience stanowią również ważny fragment dekoracji, budując specyficzną atmosferę i podkreślając detale dowolnej aranżacji. Właśnie dlatego należy się skupić na prawidłowym doborze lamp tak, by w pełni odpowiadały potrzebom domowników.

Najważniejszym fragmentem łazienki jest strefa umywalkowa. Właśnie w tym miejscu najczęściej spędza się czas na zabiegach pielęgnacyjnych. Należy więc dobrze oświetlić tę część pomieszczenia, wybierając dogodną opcję (np. kinkiet, lampka nad umywalką czy oświetlenie wbudowane w lustro). Trzeba też pamiętać oczywiście o lampach głównych, które ułatwią komfortowe i swobodne poruszanie się po całej przestrzeni łazienkowej.

Które lampy w łazience są najważniejsze?

W pomieszczeniu kąpielowym należy ograniczyć wszystko, co może stwarzać realne zagrożenie dla użytkowników łazienki. Nisko zwisające lampy nie są dobrym pomysłem, gdy masz małą łazienkę w bloku. Trzeba również pamiętać, że nie każdy rodzaj oświetlenia pasuje do każdej aranżacji lub wielkości pomieszczenia. Z reguły najważniejsze lampy w łazience to:

  • Lampy funkcyjne – mogą nimi być lampy boczne albo punktowe. Właśnie je należy zamontować w okolicy lustra, by móc precyzyjnie przy nich wykonywać różne czynności. Dobrze sprawdzą się symetryczne kinkiety bądź lampka bezpośrednio nad lustrem. Funkcyjne lampy nie mogą znajdować się naprzeciwko lustra, bo ciężko będzie wówczas z niego korzystać.

  • Lampy górne – są to lampy główne, które znajdują się na suficie. Doskonale sprawdzają się plafony, listwy z reflektorkami, oprawy sufitowe bądź żyrandole i lampy wiszące (dwie ostatnie wyłącznie w dużych pomieszczeniach kąpielowych). Lampy sufitowe muszą być zabezpieczone przed działaniem wody. Najmodniejsze lampy główne znajdziesz tutaj: https://swiatloistyl.pl/oswietlenie-lazienki.

  • Lampy dekoracyjne – możesz za ich pomocą delikatnie podświetlić dowolną część łazienki, np. za pomocą halogenów albo taśm ledowych. W luksusowych i dużych łazienkach doskonale sprawdzają się też lampy stojące.

Jakie oświetlenie warto wybrać do łazienki?

O czym pamiętać podczas wyboru lamp do łazienki?

Warto skupić się zarówno na praktyczności oświetlenia, jak i jego designie. Lampy powinny pasować do pomieszczenia kąpielowego, ale jednocześnie muszą być użyteczne i odpowiednie dla potrzeb domowników. Trzeba też pamiętać, że wilgoć nie sprzyja każdemu modelowi lampy. Im większą posiadasz łazienkę, tym więcej oświetlenia będziesz mógł w niej zamontować. Ważne jest też rozjaśnienie światłem tych pomieszczeń kąpielowych, które są utrzymane w ciemnej tonacji. W jasnych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdzi się minimalizm.

Zanim zaczniesz planować kupno lamp do łazienki pamiętaj, by podzielić ją na sfery. Dzięki temu będziesz mógł prawidłowo dopasować do niej zarówno lampy główne, jak i boczne. Zobaczysz też, czy konieczny będzie montaż światła dekoracyjnego – a jeżeli tak, w którym miejscu może zostać zainstalowane.

Oświetlenie do łazienki – ważne wskazówki

Jeżeli chcesz mieć pięknie i praktycznie oświetloną łazienkę, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach.

  1. Zaleca się, by łazienka o wielkości 10 m2 była oświetlona czterema oprawkami z żarówkami (moc 50 W).
  2. Nie skupiaj się wyłącznie na lampie głównej! Koniecznie zainstaluj w pomieszczeniu kąpielowym dodatkowe oświetlenie w postaci lamp funkcyjnych.
  3. Kinkiety przy lustrze nie powinny pełnić roli dekoracyjnej, a użytkową.
  4. Aby poprawnie korzystać ze strefy kąpielowej, powinieneś zamocować w niej odpowiednie oświetlenie.
  5. Ne zapominaj o emitowaniu światła przez lampę. Brak sprawdzenia w jaki sposób świeci lampa może spowodować, że nie będzie użyteczna. Design jest ważny, jednak nie powinien zdominować praktycznej funkcji jaką pełnić ma oświetlenie do łazienki.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny