Pelargonie na balkon – opinie i uprawa kwiatów

Dlaczego pelargonie na balkon są tak popularne?

Pelargonie balkonowe cieszą się ogromną popularnością w polskich domach, a już zwłaszcza na tarasach i balkonach. Doniczkowa pelargonia jest nie tylko niezwykle urodziwa, ale też ma niewielkie wymagania. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na jej uprawę na balkonie. Pelargonia w skrzynkach czy doniczkach jest bardzo silną rośliną, uodpornioną na szkodniki czy typowe dla roślin choroby, a także długo i ładnie kwitnącą. Dzięki pelargoniom, każdy balkon błyskawicznie ulega ogromnej metamorfozie i staje się bardziej przytulnym miejscem, miłym dla oka naszego i przechodniów. Zwłaszcza, że pelargonie kwitną nawet do pierwszego mrozu.

Oprócz kwiatów pelargonii, przepiękne są również jej liście. Najładniejsze z nich zdecydowanie są u rabatowych odmian pelargonii – mają wiele kolorów i kształtów, co pozwala na tworzyć rozmaite aranżacje balkonowe. Niektóre odmiany pelargonii wyróżniają się jednak nie tylko liśćmi czy kwiatami, ale też… zapachem. I tak, pelargonie pachnące mogą wydobywać woń brzoskwini, kokosa, cytryny, a nawet mięty. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się uprawiać pelargonie na balkonie.

Oprócz tego, że pelargonia jest niewątpliwie kwiatem urodziwym i wytrzymałym, za jej hodowlą na balkonie przemawia również niewysoka cena pelargonii i małe wymagania. To kwiat wręcz idealny dla tych osób, które nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w ogrodnictwie i uprawie roślin. Pelargonia nie lubi mieć przesuszonej ziemi, jednak nie obrazi się za niedobór wody. A więc, jeżeli zadbasz o systematyczne podlewanie pelargonii, będziesz usuwał z niej martwe części (kwiaty, liście) i sporadycznie nawoził kwiat, na pewno odpłaci się cudownym wyglądem i bujnym kwitnieniem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie pelargonii kaskadowej.

Popularne rodzaje pelargonii balkonowych

Pelargonii balkonowych jest na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć wśród nich swoją ulubioną odmianę. Wśród najczęściej wybieranych pelargonii na balkon, możemy wyróżnić:

  • pelargonie rabatowe – najbardziej popularne pelargonie. Wypuszczają proste i sztywne pędy.
  • pelargonie wielokwiatowe – znane też jako angielskie. Wypuszczają ogromne, obfite kwiaty i kolorowe liście. Jednak, ich wymagania są większe niż np. pelargonii rabatowych. Są od nich bardziej delikatne, więc powinieneś je trzymać pod osłonką. Mimo to, pelargonie angielskie doskonale wyglądają ustawione w pobliżu siebie, tworząc przepiękne kompozycje.
  • pelargonie bluszczolistne – wypuszczają zwisające pędy. Kiedy zdecydujesz się posadzić je np. w grupie, będą mogły utworzyć razem swego rodzaju wodospad z kwiatów. Mogą być to pelargonie w donicach, jednak zdecydowanie lepiej wyglądają posadzone w skrzynkach. Jeżeli mimo wszystko preferujesz donice, postaw na te wiszące.
  • pelargonie pachnące lub królewskie – są to mniej znane okazy pelargonii, jednak równie piękne. Posiadają nieco mniej efektowne kwiaty, jednak nadrabiają kolorowymi liśćmi i cudownym zapachem. Tego typu pelargonie najczęściej pachną różą, kokosem, jabłkiem, cytryną, miętą czy nawet czekoladą. Możesz używać ich jako ozdobę potraw czy napojów, ale też odstraszać nią owady. Pelargonia królewska zaś, która jest jedną z piękniejszych, charakteryzuje się żywymi kolorami. Można wyróżnić jej różne odmiany, które zakwitają bujnymi kwiatami z ciemnymi środkami.

Uprawa pelargonii balkonowej. Ważne informacje

Sadzenie pelargonii na balkonie

Na pewno zastanawiasz się, kiedy powinno się sadzić pelargonie na balkonie. Pelargonie można kupować generalnie od połowy kwietnia. Jednak, nie można ich od razu sadzić na swoim tarasie czy balkonie! Pelargonie na balkon preferują ciepło, więc lepiej będzie zabrać się za ich sadzenie w maju – a już najlepiej pod koniec maja. Wówczas nie powinno już być przymrozków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Nie chcesz czekać? Pragniesz mieć pelargonie balkonowe już? Będziesz musiał chować je więc do domu na wieczór.

Pięknie kwitnące pelargonie na balkonie, a także pelargonie na balkon, pelargonie balkonowe, pelargonie w donicach, uprawa
Pelargonie balkonowe krok po kroku, czyli pelargonie na balkon i pelargonie w donicach

Przed kupnem pelargonii, koniecznie sprawdź sadzonki. Przyjrzyj się im dokładnie. Sadzonki muszą być rozkrzewione i posiadać już po kilka kwiatów. Liście nie mogą mieć oznak pleśni bądź oznaki jakiejkolwiek innej choroby. Sprawdź też stan łodygi, czy np. nie jest nadgniła. W doniczce czy skrzynce powinieneś posadzić pelargonię w odległości ok. 25 centymetrów od siebie. Z tyłu umieść rabatowe odmiany, a na przód ustaw pelargonie bluszczolistne. Właśnie tak ułożone pelargonie będą wyglądały przepięknie i spójnie.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Warunki, jakie należy zapewnić pelargonii na balkonie

Pelargonia najbardziej lubi ziemię kompostową. Możesz również zaopatrzyć się w ziemię, przeznaczoną do uprawy pelargonii. Kiedy już posadzisz kwiaty, odczekaj ok. 2 tygodnie. Po tym czasie będziesz mógł rozpocząć odżywianie (nawożenie) kwiatów, średnio co ok. tydzień. Nie zapominaj o tym, że pelargonie balkonowe najbardziej lubią słońce, więc postaraj się je ustawić w możliwie słonecznym miejscu.

Jeżeli chodzi o nawodnienie, pelargonia poradzi sobie z suszą. Gdy jednak chcesz, by pięknie kwitła, podlewaj ją po trochę – ale codziennie. Możesz również rozmnożyć swoje pelargonie, poprzez wysiew lub z sadzonek. Ukorzenią się po ok. 3 tygodniach, w temperaturze 18-20 st. C.Dlaczego warto mieć pelargonie na balkonie?

Przede wszystkim, dla przepięknej kompozycji i nadania swojemu balkonowi przytulnego klimatu. Pelargonie rabatowe będą wyglądały znakomicie pojedynczo, ale też w grupach z innymi rodzajami pelargonii. Gdy posadzisz je w ozdobnych skrzyniach i donicach, balkon zyska na atrakcyjności.

Co ciekawe, pelargonie są również znakomitym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o walkę z komarami. Znajdują się w nich olejki eteryczne, które wydzielają się przez liście pelargonii. W dodatku, możesz również używać liści pelargonii do mieszanek zapachowych – gdy zasuszysz jej liście. A więc, same korzyści!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny