Jakie kafelki do kuchni sprawdzą się najlepiej?

Płytki do kuchni na ścianę - glazura do kuchni

Glazura do kuchni to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w większości aranżacji. Fajansowe płytki kuchenne są dostępne w niezliczonej ilości wzorów, kolorów i wymiarów. Dzięki temu każdy inwestor odnajdzie produkt, który spełni wymagania stawiane aranżacji pomieszczenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy też płytki do kuchni z motywem dekoracyjnym. W ten sposób z łatwością podkreślimy wybraną stylistykę wnętrza i zwiększymy jego walory wizualne.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że glazura do kuchni sprawdzi się jedynie jako płytki ścienne. Tego rodzaju płytki ceramiczne nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia łatwo pęka i odpryskuje pod wpływem uderzeń. Dlatego glazurowe płytki kuchenne nie sprawdzą się w roli nawierzchni podłogowej.

Wybierając glazurowe płytki do kuchni na ścianę nad blatem kuchennym, mamy do dyspozycji produkty szkliwione. Wykończona za ich pomocą nowoczesna, biała kuchnia nabiera eleganckiego, luksusowego wyglądu. Co więcej, szkliwione płytki do kuchni na ścianę odbijają refleksy świetlne. Można to wykorzystać w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Dobrze dobrane, szkliwione płytki kuchenne mogą wizualnie poprawić proporcje pomieszczenia i optycznie je powiększyć.

Terakotowe płytki do kuchni na ścianę

Terakota czy innymi słowy płytki kamionkowe to kolejne popularne rozwiązanie. Tego rodzaju kafelki do kuchni sprawdzą się zarówno, jako płytki podłogowe oraz jako płytki ścienne.

Terakotowe płytki do kuchni zazwyczaj posiadają bardziej tradycyjne wzornictwo niż glazura do kuchni, dlatego świetnie sprawdzą się w aranżacjach zainspirowanych stylem rustykalnym czy dworkowym. W ofertach sprzedaży znajdziemy także bardziej współczesne wzory, które zaakcentują meble kuchenne i sprawią, że nowoczesna kuchnia zyska ciekawy design.

Kamionkowe kafelki do kuchni mogą przybierać różnorodne wymiary, wybarwienie oraz sposób wykończenia. Ich powierzchnia często posiada szkliwioną powłokę ochronną, która zwiększa walory wizualne i ułatwia utrzymanie produktów w czystości. Podczas wyboru warto zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne. Nie wszystkie płytki kuchenne sprawdzą się w intensywnie użytkowanej aranżacji. Tego rodzaju płytki ceramiczne mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przypadkowe uderzenie w ich powierzchnie może doprowadzić do powstania głębokich rys lub nawet pęknięć. Dlatego tańsze i mnie odporne modele nadają się jedynie na płytki ścienne.

Gres porcelanowy

Gresowe płytki do kuchni stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Posiadają bardzo niski współczynnik nasiąkliwości, dzięki czemu świetnie sprawdzą się we wszystkich wnętrzach o podwyższonym poziomie wilgotności powietrza.

Gres to płytki prasowane na sucho. W jego składzie znajdziemy mieszaninę gliny, kwarcu i skalenia. Dobrej jakości produkt będzie odporny na ściskanie. Dzięki temu sprawdzi się jako płytki podłogowe i płytki ścienne.

Wybierając gres zyskujemy wiele możliwości aranżacyjnych. Gresowe płytki do kuchni będą dostępne w bardzo dużej palecie wzorów, barw oraz wymiarów. Z łatwością dopasujemy je do takich produktów jak meble kuchenne, czy dodatkowe elementy wyposażenia wnętrz. Wykończona gresem ściana nad blatem kuchennym bądź nowoczesna kuchnia może nabrać bardzo ciekawych walorów dekoracyjnych. Wybór zależy wyłącznie od naszego pomysłu oraz oczekiwań.

Niestety, gres nie jest całkowicie pozbawiony wad. Tego rodzaju kafelki mogą być trudniejsze do utrzymania w czystości niż glazura do kuchni. Co więcej, gresowe płytki podłogowe mogą okazać się mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Uderzenia w ich powierzchnię nie doprowadzą wprawdzie do popękania kafelków. Jednak na porcelanowej powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne odpryski, które na stałe zmniejszą walory wizualne.

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Mimo swoich wad gres porcelanowy posiada duże grono zwolenników. Warto wspomnieć, iż tego rodzaju płytki ceramiczne pasują do niemal każdego stylu aranżacyjnego. W zasobach Internetu bez trudu znajdziemy wiele pomysłów na wykończenie pomieszczeń gresem. Wszechstronność modeli i atrakcyjna cena sprawiają, że tego rodzaju płytki kuchenne są chętnie wybierane do wnętrz o klasycznym, a także bardziej nowoczesnym charakterze.

Gresowe kafelki do kuchni mogą skutecznie imitować wygląd kamienia naturalnego. Jest to ciekawa właściwość owego materiału. Gres imitujący kamień naturalny sprawdzi się w wielu pomieszczeniach mieszkalnych i nada im luksusowego charakteru. Wykończona za jego pomocą ściana nad blatem kuchennym podkreśli nowoczesny bądź klasyczny charakter wnętrza. Ostateczny efekt dekoracyjny zależy od wymiaru oraz wybarwienia płytek.

Imitujące kamień płytki do kuchni na ścianę lub podłogę nie są tak drogie jak kamień naturalny. Jednocześnie zachowują dobre parametry wytrzymałościowe i znajdują wszechstronne możliwości wykorzystania. Z pewnością jest to opcja warta rozważenia, która świetnie sprawdzi się w kuchniach z motywem naturalistycznym.

Cotto jako płytki podłogowe

Cotto to nowoczesne płytki ceramiczne, formowane z masy klinkierowej. Ich cechą charakterystyczną jest niska nasiąkliwość, która umożliwia wykorzystanie ich w kuchniach oraz łazienkach.

Ceramika cotto dobrze sprawdzi się jako płytki do kuchni na ścianę. Jednak warto pamiętać, iż jest to produkt odporny na ściskanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu możemy zastosować cotto jako płytki podłogowe.

Wypalana masa klinkierowa zapewnia zwiększoną zdolność akumulacji ciepła. Możemy to wykorzystać podczas wykończenia posadzek z ogrzewaniem podłogowym. Cotto dobrze poradzi sobie na podłogach kuchennych i zapewni większy komfort korzystania z ogrzewania podłogowego.

Płytki do kuchni to jeden z najważniejszych elementów wykończenia. Glazura i terakota potrafią być dość drogie, ale są bardzo praktyczne i trwałe.
Jakie płytki do kuchni wybrać? Sprawdzamy glazurę i terakotę do kuchni

Wszechstronność wzorów sprawia, że cotto sprawdzi się zarówno na płytki do kuchni zainspirowanej stylem nowoczesnym, glamour, jak i rustykalnym czy dworkowym. Ostateczny wybór wzorów jest ograniczony wyłącznie wymaganiami konkretnej stylizacji aranżacyjnej.

Jak wybrać płytki kuchenne? Sprawdzamy najważniejsze parametry techniczne

Bezpieczne płytki podłogowe - sprawdzamy antypoślizgowość

Podłogowe kafelki do kuchni mogą być regularnie narażone na zalewanie. Mokra powierzchnia płytek staje się śliska i niebezpieczna w użytkowaniu. Dlatego w wilgotnych pomieszczeniach warto wybierać płytki antypoślizgowe.

Współczynnik antypoślizgowości odnajdziemy pod symbolem R. Po symbolu literowym znajduje się oznaczenie liczbowe, im jest ono wyższe, tym wyższy współczynnik antypoślizgowości.

Dobrej jakości podłogowe płytki kuchenne posiadają oznaczenie R 11 oraz R12. Owe symbole informują nas, że powierzchnia kafelków jest porowata i bezpieczna w kontakcie z wilgocią. Płytki kuchenne R 11 i R 12 minimalizują ryzyko przypadkowego pośliźnięcia się użytkowników. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w aranżacjach użytkowanych przez całą rodzinę.

Niektóre płytki podłogowe posiadają oznaczenie R 13. Są to produkty o bardzo wysokiej klasie antypoślizgowości, jednak nie zdobyły popularności w pomieszczeniach kuchennych. Tego rodzaju płytki ceramiczne okazują się dość drogie w zakupie i lepiej sprawdzą się w obiektach użyteczności publicznej.

Jaka klasa ścieralności?

Terakota i glazura do kuchni powinna odpowiadać standardom ścieralności. Parametr będzie szczególnie ważny w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni podłogowych.

Klasa ścieralności płytek została oznaczona symbolem PEI. Płytki ścienne mogą posiadać oznaczenie PEI 1 lub PEI 2. Tego rodzaju kafelki do kuchni nie są zbyt odporne na ścieranie, dlatego nie nadają się do zastosowania na intensywnie użytkowanych podłogach.

Najlepszym rozwiązaniem będą kafelki do kuchni oznaczone symbolem PEI 3. Jest to symbol wskazujący, że płytki podłogowe mogą być z powodzeniem użytkowane w obuwiu miękkim oraz twardym. Ich powierzchnia jest odporna na ścieranie, co zapewnia dużą żywotność nawierzchni podłogowych.

W ofertach sprzedaży znajdziemy też płytki oznaczone symbolem PEI 4, a nawet PEI 5. Są to kafelki przeznaczone do pomieszczeń o szczególnie wysokiej intensywności użytkowania. Cena ich zakupu okazuje się dość wysoka, dlatego kafelki znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej.

Nasiąkliwość płytek kuchennych

Jak już wspomnieliśmy, w kuchniach utrzymuje się podwyższony poziom wilgotności powietrza. Rodzi to konieczność zastosowania płytek o zmniejszonej nasiąkliwości. Zwróćmy na to szczególną uwagę wybierając płytki ścienne. Współczynnik nasiąkliwości odnajdziemy pod symbolem E. W dalszej części oznaczenia znajdują się wartości procentowe.

Dobrej jakości płytki do kuchni na ścianę i podłogę utrzymują nasiąkliwość w przedziale 3 %. Za ich pomocą możemy bezpiecznie wykończyć takie powierzchnie jak ściana nad blatem roboczym. Kafelki do kuchni o nasiąkliwości w granicach 3 % dobrze sprawdzą się także na nawierzchnie podłogowe.

Co prawda w ofertach sprzedaży znajdziemy też kafelki do kuchni o większym poziomie nasiąkliwości. Jedynym atutem tego rozwiązania pozostaje atrakcyjna cena zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej nasiąkliwa glazura do kuchni wykazuje mniejszą trwałość. Płytki ścienne i podłogowe będą gromadzić więcej wilgoci, co doprowadzi do zwiększenia ich masy oraz ograniczenia odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego warto zainwestować w lepszej jakości płytki do kuchni na ścianę, które dadzą gwarancję większej żywotności.

Specyfika wykończenia - płytki do kuchni na ścianę i podłogę

Gres, terakota i glazura do kuchni mogą posiadać trzy rodzaje wykończenia powierzchni. Dostępne w ofertach sprzedaży płytki ścienne oraz podłogowe mają szkliwioną, nieszkliwioną, angobowaną bądź polerowaną powierzchnię. Każde rozwiązanie kryje nieco odmienną paletę wad i zalet.

Szkliwiona terakota i glazura do kuchni wygląda bardzo elegancko. Wykończona za ich pomocą nowoczesna kuchnia nabiera dodatkowych walorów dekoracyjnych i dobrze podkreśla współczesne meble kuchenne. Niestety warstwa szkliwa jest mało odporna na uszkodzenia. Dlatego tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzi się jako płytki do kuchni na ścianę.Płytki nieszkliwione nie wyglądają tak efektownie, jednak zapewniają większą trwałość. Dobrze sprawdzą się jako kafelki podłogowe.

Polerowane płytki do kuchni możemy wykorzystać na nawierzchnie ścienne. Wykończona za ich pomocą ściana nad blatem nabiera ciekawych walorów dekoracyjnych. Polerowana powierzchnia jest też łatwa do utrzymania w czystości.

Angobowane płytki kuchenne posiadają dodatkową powłokę ochronną. Możemy wykorzystać je jako kafelki podłogowe oraz ścienne. Angobowana powierzchnia wykazuje bardzo niską nasiąkliwość.

Jak urządzić kuchnię i wybrać wiodący styl aranżacyjny?

Wybierając płytki do kuchni, nie sposób pominąć aspekt ich walorów dekoracyjnych. Kafelki mogą podkreślić wybraną stylistykę aranżacyjną i sprawić, że pomieszczenie nabierze efektownego wyglądu. Obecnie dużą popularnością cieszy się biała kuchnia w stylu nowoczesnym. Jest to rozwiązanie uniwersalne, pasujące do niemal każdego pomieszczenia. Jak urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym? Jak sama nazwa wskazuje, biała kuchnia bazuje na jasnych tonacjach kolorystycznych. Dzięki temu jej wnętrze staje się optycznie powiększone.

Warto także pamiętać, że biała kuchnia nie musi wcale oznaczać monotonii. Jasną tonację możemy przełamać kafelkami z motywem o bardziej wyrazistych wzorach. Ozdobiona za ich pomocą ściana nad blatem dodatkowo ożywi przestrzeń i zwróci na siebie uwagę podkreślając meble kuchenne.

Biała kuchnia jest jedynie jedną z wielu możliwych do wykonania aranżacji. Liczba pomysłów na pomieszczenie kuchenne ogranicza się jedynie do naszej wyobraźni. Najważniejszą zasadą jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich elementów wyposażenia. Tworząc nową kuchnię, warto wykonać projekt aranżacyjny. Dzięki temu łatwiej nam będzie dobrać płytki kuchenne, meble oraz dodatkowe, dekoracyjne elementy wyposażenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny