Parametry techniczne płytek łazienkowych

Niecodzienne pomieszczenie z płytkami ceramicznymi na suficie i podłodze - source:  FreeDigitalPhotos.net By luigi diamantiŚcieralność płytek

Ścieralność dotyczy przede wszystkim płytek podłogowych, które są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia aniżeli płytki ścienne. Szkliwo jest wrażliwe na piasek i brud wnoszony na butach, które ścierają je z powierzchni powodując zmatowienie płytek. Najbardziej trwałe będą kafelki oznaczone III klasą ścieralności. Jest ona stosowana w często użytkowanych pomieszczeniach.

W pomieszczeniach, w których nie planujemy poruszać się w obuwiu wyjściowym (sypialnia, łazienka) może wystarczyć II klasa ścieralności.

Antypoślizgowość płytek

Ważnym parametrem płytek podłogowych, zwłaszcza tych używanych na zewnątrz budynków, jest ich antypoślizgowość. Oznaczamy ją skalą o przedziale R9 – R13 - im wyższa wartość, tym mniej śliska powierzchnia. Wybór wartości zależy tu od poziomu wilgoci, jaki panuje w naszej łazience.

Płytki podłogowe powinny również odznaczać się bezpieczeństwem użytkowania, dlatego najlepiej zdecydować się na takie, które są pokryte antypoślizgowym impregnatem lub wzorniczym szkliwem zaopatrzonym w żłobienia.  Na zewnątrz nie zaleca się stosowania płytek szkliwiowych, ponieważ w połączeniu z wodą robią się bardzo śliskie.

Nasiąkliwość płytek

Błękitne płytki ceramiczne - source: FreeDigitalPhotos.net By 89studioNasiąkliwość oznaczana jest w procentach. Im mniejsza liczba, tym lepsza wartość parametru.

Najlepszymi osiągami charakteryzuje się gres – nasiąkliwość 0,5% lub mniej. W przypadku płytek łazienkowych wartość parametru nie powinna przekroczyć 3%, w przypadku pozostałych pomieszczeń może osiągać około 5-10%. Wyższa nasiąkliwość nie jest zalecana.

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Rozmiar płytek

Rozmiary płytek łazienkowych są bardzo różne, dlatego należy wziąć pod uwagę powierzchnię łazienki i dobrać płytki tak, aby te nie pomniejszyły jej pod kątem optycznym. W dużych łazienkach najlepiej prezentują się płytki o wymiarach przekraczających standardowe 30x30 cm. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim pomieszczeniem powinniśmy zastosować standardowe płytki o wymiarach 30x30 lub mozaikę.

Warto pamiętać, że przy mniejszych kafelkach trudniej jest utrzymać czystość. Im mniejsza płytka, tym więcej fug, a przez to więcej miejsc, w których mogą pozostać zabrudzenia, czy pleśń.

Właściwości chemiczne

Kafelki powinny cechować się wysoką odpornością na kwasy i zasady, które są używane w aktywnych chemicznie detergentach. Detergenty te używamy na co dzień do czyszczenia podłóg i warto mieć pewność, że ich skład chemiczny nie będzie problemem dla naszych płytek.

Wytrzymałość na zginanie

Parametr ten określa próg łamliwości płytek. Im mniejszy rozmiar i większa grubość płytki, tym większa jest jej wytrzymałość. Minimalna wartość parametru dla płytek podłogowych wynosi 35 N/mm², dla gresowych 45 N/mm², a dla ściennych 15 N/mm².

Które płytki są najlepsze do łazienki?

Płytka ceramiczna symulująca mozaikę w kolorze brązowym - source: FreeDigitalPhotos.net by Suat EmanNajlepszymi parametrami charakteryzują się zwykle płytki gresowe rektyfikowane lub szkliwione. Są bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Odznaczają się wysokim współczynnikiem antypoślizgowym i niską nasiąkliwością.

Glazura i terakota są standardowo mniej wytrzymałe na uszkodzenia, posiadają gorsze parametry, ale cechują się też niższą ceną. Jeżeli natężenie ruchu w łazience nie będzie zbyt wysokie (na przykład osobna łazienka przy sypialni lub pokoju gościnnym), możemy się zadowolić mniejszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, zwracając uwagę tylko na antypoślizgowość i nasiąkliwość. W przypadku łazienki, z której często będą korzystać również goście w butach wyjściowych należy zainwestować w droższe, ale znacznie lepsze płytki.

Warto również pamiętać, aby dokładnie sprawdzić przeznaczenie płytek. Nigdy nie należy pokrywać podłogi płytkami polecanymi przez producenta na ściany. Cechują się one zawsze dużo gorszymi parametrami i najczęściej nie wytrzymają na podłodze dłużej niż kilka miesięcy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny