Co to jest quad i jakie są rodzaje?

Zanim zaczniemy zastanawiać się dokładnie nad tym, jakie prawo jazdy na quada jest potrzebne, warto wcześniej się przyjrzeć się definicji tego pojazdu. Ponieważ rzeczywiście, jeszcze jakiś czas temu, gdy dopiero quady zyskiwały swoją popularność, ciężko było je sklasyfikować. To również powodowało bardzo duże problemu z określeniem, jakie dokładnie uprawnienia są potrzebne, aby móc poruszać się quadem po drogach.

Quad określany jest również często jako czterokołowiec. Wśród takich pojazdów wymieniamy quady przeprawowe, rekreacyjne, a także sportowe. Różnią się między sobą przede wszystkim maksymalną prędkością, a także pojemnością silnika. Najmniejsze quady wyróżniają się pojemnością silnika wynoszącej 50 cm3. Natomiast najszybsze quady wyróżniają się pojemnością silnika na poziomie 1000 cm3. Jednocześnie te dwa parametry są kluczowe przy podjęciu decyzji, jakie prawo jazdy na quada jest wymagane przy konkretnym pojeździe.

Jakie prawo jazdy na quada jest potrzebne?

Niezależnie od tego, jakiego quada zdecydujemy się kupić, to i tak nie ma żadnego typu czterokołowca, na które nie byłyby potrzebne uprawnienia. Jednak ostatecznie to, jakie dokumenty są wymagane, a także jaka kategoria prawa jazdy jest potrzebna, zależy od maksymalnej prędkości quada, a także pojemności silnika. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem jest maksymalna waga pojazdu. Patrząc na te trzy parametry, będzie nam łatwiej ustalić, jako jaki pojazd powinniśmy zarejestrować naszego czterokołowca.

Zobacz, jakimi quadami możesz jeździć, posiadając konkretne kategorie prawa jazdy:

  • Kategoria AM - jest to kategoria dająca uprawnienia do tego, aby móc jeździć motorowerem. Dokumenty w kategorii AM można uzyskać po skończonym 14 roku życia. Prawo jazdy w kategorii AM pozwalają na poruszanie się quadem, którego waga nie przekracza 350 kg, maksymalna prędkość nie może przekraczać 45 km/h, a pojemność silnika powinna wynosić 50 cm3. Jeżeli ktoś się zdecyduje jeździć quadem spełniającym takie wytyczne, to powinien wybrać się na prawo jazdy kat. AM. Należy jednak pamiętać o tym, że kurs, oraz egzamin odbywają się na motorowerze.
  • Kategoria B1 - kategoria, która umożliwia poruszanie się quadami o maksymalnej wadze 400 kg, w przypadku przewozu osób, natomiast jeżdżąc czterokołowcami w celach transportowych, maksymalny ciężar pojazdu może wynieść 550 kg. W przypadku quadów, którymi chcemy się poruszać, mając prawo jazdy kategorii B1, nie patrzymy na pojemność silnika, ale na jego moc. W tym przypadku nie powinna ona przekroczyć 15 kW. Tak naprawdę w tej kategorii mieszczą się wszystkie quady, które spełniają wymogi unijnej homologacji L7e. Warto pamiętać, że uprawnienia na prawo jazdy kategorii B1 można uzyskać już po 16 roku życia. Taki dokument pozwala również na to, aby jeździć również tzw. mikrosamochodami.
  • Kategoria B - teoretycznie mogłoby się wydawać, że posiadają prawo jazdy kategorii B, można prowadzić wszystkie quady. Niestety nie jest to takie oczywiste, ponieważ wszystko zależy od tego, w jaki sposób został zarejestrowany pojazd. Jeżeli quad został zarejestrowany jako pojazd czterokołowy, to osoba mająca prawo jazdy kategorii B może bez problemu poruszać się każdym takim quadem, bez względu na maksymalną prędkość, a także pojemność silnika. Jednak w przypadku quadów zarejestrowanych jako motocykl, kategoria B pozwala na poruszanie się quadami, których pojemność silnika wynosi maksymalnie 125 cm3. Dlatego wypożyczając quada, koniecznie należy sprawdzić jego kartę rejestracyjną, aby nie zapłacić niepotrzebnego mandatu.

Dokumenty potrzebne podczas kontroli drogowej

Zastanawiasz się, jakie uprawnienia dokładnie musisz posiadać, aby poruszać się quadem? Już wiesz, jak kategoria prawa jazdy pozwala Ci się poruszać konkretnymi typami quada. Jednak to nie są wszystkie dokumenty, o które musisz zadbać, by jeździć czterokołowcem zgodnie z prawem. Pamiętaj, że jest to pojazd, który musisz zarejestrować. To oznacza, że wymagany jest również przegląd techniczny, który będzie potwierdzał, iż czterokołowiec nadaje się do użytkowania.

Wśród kolejnych dokumentów, o które należy koniecznie zabiegać, znajduje się również ważne OC. Jeżeli będziemy chcieli rejestrować quada jako czterokołowiec, nie możemy zapominać pod żadnym pozorem o posiadaniu świadectwa homologacji. Ponadto rejestracja jest możliwa, jeżeli posiadamy aktualne badanie techniczne. Bez tego dokumentu nie będzie możliwe tak naprawdę ubieganie się zarejestrowanie czterokołowca. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile czeka się na prawo jazdy.

Gdzie można poruszać się quadem?

Gdy uda nam się zdobyć wszystkie uprawnienia, a także będziemy dysponowali wszelkimi dokumentami, nie możemy zapomnieć również o tym, aby dokładnie sprawdzić, w jakim miejscu możemy w ogóle się poruszać. Chociaż przejażdżki czterokołowcem po dzikich terenach mogą być dla nas bardzo kuszące, to jednak mogą one grozić solidnym mandatem. W takim razie warto dowiedzieć się, po jakich dokładnie drogach możemy poruszać się czterokołowcem, a jakie tereny są surowo zabronione.

Przede wszystkim czterokołowcami możemy poruszać się po drogach publicznych, a także w strefie ruchu zamieszkania. Ponadto istnieją wyznaczone dukty, które są specjalnie dostosowane do quadów. Istnieje jednak wiele miejsc, po których poruszanie się quadem grozi mandatem. Do takich miejsc zalicza się chociażby plaże, tereny Parków Narodowych, a także Parków Krajobrazowych. Niestety również wycieczka do lasu jest łamaniem prawa. Należy pamiętać koniecznie o tym, że czterokołowiec emituje bardzo duży hałas, przez co jest bardzo szkodliwy dla otaczającego środowiska.

Ile kosztuje prawo jazdy na quada?

Gdy już zdecydujemy się na zakup czterokołowca, a także chcemy zdobyć wszelkie uprawnienia, dzięki którym będziemy mogli jeździć, z pewnością chcielibyśmy dowiedzieć się również, jakie rzeczywiście powinniśmy zdobyć prawo jazdy. Już wiemy, jaka kategoria będzie obowiązywać do konkretnych rodzajów quadów. W takim razie powinniśmy jeszcze zorientować się, jaki koszt musimy ponieść za kurs prawa jazdy, aby móc jeździć czterokołowcem.

Za kurs prawa jazdy kategorii AM, czyli na kartę motorowerową, zapłacimy już od ok. 1000-1500 złotych. Wszystko jednak będzie ostatecznie zależeć od tego, czy zdecydujemy się na sam kurs praktyczny, czy także teoretyczny. Ponadto istnieją dopłaty za przeprowadzenie kursu w trybie przyspieszonym. Natomiast kurs na prawo jazdy kategorii B1 będzie nas kosztował już od 2400 złotych. Istnieje możliwość wzięcia udziału w kursie e-learningowym, a także można skorzystać z przyspieszonego kursu, który najczęściej jest droższy o około 1000 złotych. Natomiast kurs prawa jazdy kategorii B kosztuje już od 2500-3000 złotych wzwyż.

ikona podziel się Przekaż dalej