Odprowadzenie deszczówki – jak wykonać?

System odprowadzenia wody deszczowej to obowiązkowy element projektowania przestrzeni wokół domu. Odwodnienie terenu to nie tylko regulacja prawna nałożona na każdego właściciela nieruchomości, ale także korzyść dla konstrukcji budynku. Wystarczy sobie wyobrazić, co by było, gdyby nie został wykonany system odprowadzania deszczówki. Zalegająca woda spływająca z rynien mogłaby doprowadzić do nieprzyjemnych skutków takich jak podmakanie fundamentów. Jak widać, deszczówka powinna być skutecznie odprowadzona poza budynek.

Woda deszczowa może być usunięta na kilka sposobów. Każdy z nich jest wysoce zalecany, ponieważ pozwala zminimalizować ryzyko zalegania wody deszczowej wokół budynku. Jak wykonać system odprowadzenia? Jedną z możliwości odpływu jest zamontowana rura łącząca system rynien z kanalizacją deszczową. Takie odprowadzenie będzie sprawne i bezproblemowe, a cały system odwodnienia będzie ukryty pod powierzchnią ziemi.

Innym pomysłem na to, aby efektywnie odprowadzić deszczówkę będzie wykorzystanie beczki czy zbiornika na wodę opadową. Zgromadzoną wodę można później wykorzystać do prac gospodarczych w ogrodzie czy mycia samochodu. Podobny schemat postępowania będzie w przypadku zbiornika retencyjnego, który może przypominać oczko wodne. System odprowadzania deszczówki może być nie tylko praktyczny, ale także estetyczny.

Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien?

Aby skutecznie odprowadzić deszczówkę, trzeba przede wszystkim dobrze zaprojektować cały system. Każde niedociągnięcie w projektowaniu może skutkować późniejszym przemakaniem terenu czy cofaniem się wody opadowej. Jak wykonać odprowadzenie wody z dachu? Najlepiej będzie stworzyć system rur i rynien w ziemi, które będą mogły odprowadzić deszczówkę do podziemnego odwodnienia. To najbardziej estetyczne rozwiązanie, które zadowoli każdego. Beczka czy zbiornik na deszczówkę zewnętrzny to już dodatkowy wpływ na walory dekoracyjne otoczenia domu.

Rura do odprowadzenia wody z rynien może być różnej średnicy. Najczęściej wybierany wymiary to 100 lub 110 mm. Jest to wystarczająca średnica, aby zrobić efektywny odpływ deszczówki z dachu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru rur można skorzystać z fachowej pomocy ekip specjalistycznych lub u doradców klienta w marketach budowlanych. Dobrze zrobione odwodnienie wokół budynku i odprowadzenie wody z dachu to priorytet. Nie można zrobić systemu odprowadzenia deszczówki bez należytej staranności. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat rynien dachowych.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Przegląd oferty cenionych producentów rur

Na rynku dostępnych jest dużo różnych ofert dotyczących wszelkich elementów odprowadzających deszczówkę. Rura drenarska czy rynna w ziemi to tylko jedne z przykładów oferowanych produktów. Beczki czy zbiorniki retencyjne również dość łatwo zakupić stacjonarnie czy online. Odwodnienie terenu i odpływ deszczówki z rynien można zrobić z łatwością nawet bez pomocy specjalistów. Wystarczy jedynie zakupić potrzebne elementy.

Rura odprowadzająca to przede wszystkim odpowiednia średnica, która pozwoli na sprawne odprowadzenie deszczówki. Bez efektywnego odpływu może dochodzić do opóźnionego odprowadzenia wody opadowej. Rura odprowadzające wykonana jest przede wszystkim z PCV. To materiał, który jest odporny na uszkodzenia, a zarazem lekki i łatwy do montażu. Poniżej przegląd polecanych rur odprowadzających.Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien? Oferty producentów wraz z cenami

Rura odprowadzająca

Cena produktu

Króciec Karmat rura spustowa 0,5m brąz średnica 110 mm PVC

17,00 zł/sztuka

Rura drenarska średnica 100 mm z otuliną PP700 PVC PipeLife

602,00 zł/50 mb

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny