Ogrzewanie podłogowe wodne a dobór rur

Rury do ogrzewania podłogowego muszą spełniać kilka istotnych warunków, by zagwarantowały bezpieczne korzystanie z instalacji cieplnej. Przede wszystkim powinny wyróżniać się odpowiednią średnicą oraz grubością ścianki. Wężownica powinna posiadać średnicę nie większą niż 2 cm. Jednocześnie nie może ona być mniejsza niż 9,9 mm. Raczej zaleca się stosowanie rur o średnicy kilkunastu mm, dzięki czemu zapewniają one efektywny przepływ wody.

Kolejnym istotnym elementem, który definiuje rury do ogrzewania podłogowego, jest ich elastyczność.  Należy minimalizować ilość połączeń, których zbyt duża ilość może wpłynąć na rozszczelnienia instalacji podłogowej. Natomiast giętka wężownica pozwala na zamontowanie pętli grzewczych. Rury do podłogówki muszą być wykonane z tworzywa, które będzie odporne na korozję oraz destrukcyjne działanie tlenu. W ten sposób można korzystać bezpiecznie z podłogówki nawet przez kilkadziesiąt lat.

Rury do ogrzewania podłogowego – rodzaje

Rury do ogrzewania podłogowego dzielą się przede wszystkim pod względem materiału, z jakiego zostały one wykonane. Pod tym względem wymienić możemy:

  • Rury wykonane z miedzi – podłogówka z rur miedzianych cieszy się bardzo dużą popularnością, ze względu na wiele cennych właściwości. Przede wszystkim rury takie cechują się elastycznością, a także odpornością na czynniki mechaniczne oraz korozję. Dzięki temu spełniają swoją funkcję przez długie lata. Dodatkowo instalacja z rur miedzianych jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ miedź można przeznaczyć do ponownego przetworzenia.
  • Rury wyposażone w kładkę aluminiową – łączy się je przy pomocy kształtek w wyniku zgrzewania polifuzyjnego. Tego typu rury wyróżniają się niską wydłużalność cieplną. Ponadto są ono wyjątkowo odporne na czynniki mechaniczne.
  • Rury wielowarstwowe – tego typu rury składają się z różnych tworzyw. Najczęściej określane są skrótem PEX/AL/PEX. Do największych zalet tego rozwiązania zalicza się przede wszystkim łatwość w układaniu i kształtowaniu pętli grzewczych. Dodatkowo cechują się mniejszym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. W związku z tym rury do podłogówki lepiej sprawdzą się przy tradycyjnej instalacji podłączonej do grzejników.
  • Rury z polipropylenu – wyróżnia się trzy typy tworzywa: homopolimer PP-H, polimer blokowy PP-B, czy też kopolimer statystyczny PP-R
  • Rury z polibutylenu – określane skrótowo rurami PB. Dzięki swoim właściwościom, migracja do wody jest praktycznie niemożliwa do odnotowania. Ponadto tworzywo jest wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne. Wężownica wykonana z polibutulenu nie może być sklejana przy pomocy klejów.
  • Rury z politetylenu sieciowanego – inaczej tworzywo nazywane jest pex. Jest to nic innego, jak polietylen wyróżniający się wysoką gęstością, który w kolejnej fazie poddaje się sieciowaniu. W ten sposób produkuje się tworzywo wytrzymałe na wysokie temperatury, a także czynniki mechaniczne. Wyróżnia się cztery rodzaje sieciowania: azowe pexd, wiązką elektronów pexc, silanowe pexb, a także nadtlenkowe pexa.
Układanie ogrzewania podłogowego, a także polecane rury do ogrzewania podłogowego
Jakie rury do ogrzewania podłogowego warto wybrać i co trzeba wiedzieć

Wybierając rury do ogrzewania podłogowego, należy kierować się przede wszystkim ich wytrzymałością. Oczywiście wszystkie elementy muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Jednak wśród dostępnych rozwiązań mamy do czynienia z produktami mniej lub bardziej podatnymi na degradację. Zatem przed dokonaniem zakupu należy dokładnie dowiedzieć się, jaka jest żywotność wężownic. Wtedy będzie można zaplanować w odpowiednim odstępie czasu, przegląd oraz wymianę instalacji grzewczej. Jeśli jeszcze nie podjąłeś ostatecznej decyzji, sprawdź także ten artykuł z porównaniem ogrzewania podłogowego i grzejników.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Rury do podłogówki – ceny i opinie

Kolejnym aspektem, na który zwracamy uwagę przy wyborze rur do instalacji podłogowej, jest oczywiście cena. Do wyboru są wężownice wykonane z różnych materiałów, wśród których wymienia się m.in. wyjątkowo drogą miedź, jak i również tańsze tworzywa sztuczne. Na podstawie cen poszczególnych elementów instalacji podłogowej można mniej więcej oszacować koszt całej inwestycji.

Przykładowe ceny rur przeznaczonych do instalacji podłogowej

Nazwa produktu

Cena

Wężownica Pex /Al/Pex 16 Diamond 200 m

Cena od 376,00 zł – bardzo dobre opinie

Rury Pex /AL/PEX 16x2 Diamond 1 m

2,15 zł – bardzo dobre opinie

Rury Pex /AL/PEX 16 Diamond 100 m

198,00 zł

Rura PEX/AL/PEX 32 Diamond alupex – 25 m

230,00 zł- bardzo dobre opinie

Rura PEX/AL/PEX 32 Diamond alupex – 12,5 m

117,00 zł

Rura Wavin Tigris alupex 16x2 1 m

2,63 zł – bardzo dobre opinie

Rozdzielacz alupex + zaworki, złączki 3 obwody

103,00 zł

Rura pex Kisan Pert Al Per 16 mm 1 m

2,44 zł

Rura Pert Al Pert Prandelli Tirs-Up 100 m

290,00 zł

Rura Pex Kisan PERT AL PERT 16 mm 25 m

75,00 zł

Rura Pert AL PERT 16x2 KAN 100 m

250,00 zł

Instalacja z rur miedzianych fi 12x1,0x5000 mm, twarde

16,02 zł

Instalacja z rur miedzianych CU 18 mm

21,65 zł

Instalacja z rur miedzianych fi 22x1,5mm 500 mm

40,00 zł

Przeźroczyste rury d20

50,35 zł

Przeźroczyste rury d25

61,65 zł

Przeźroczyste rury d32

96,94 zł

Przeźroczyste rury d40

145,42 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny