Cechy dobrego materaca

Materiał materaca

Materac powinien być stworzony z materiały, który pochłania wilgoć. Jednak nie może być tak, że zostanie ona wchłonięta i nigdzie nie odparuje! Właśnie dlatego materac do łóżka powinien zostać uszyty z naturalnego, najlepiej oddychającego włókna. Dobry materac tworzony jest najczęściej z:

  • bawełny,
  • bawełny + wełny,
  • poliestru,
  • mieszanek (np. bawełny z wiskozą).

Warto zwrócić uwagę również na te materace, które mają powłokę antyalergiczną bądź antygrzybiczną. Świetnym udogodnieniem są również materace z pokrowcem na zamek błyskawiczny – to umożliwi szybkie ściągnięcie zewnętrznej części materaca i wypranie go. Tego typu materace znaleźć można na https://allegro.pl/.

Rozmiar, sprężystość i twardość materaca

Jeżeli materac kupowany jest dla pojedynczej osoby, to powinien on mieć dostosowany rozmiar nie tylko do łóżka (stelażu), ale i wypoczywającego na nim człowieka. Przyjmuje się więc, że materac musi mieć minimum 80 cm szerokości, a także być ok. 20 cm dłuższy od wzrostu osoby na nim śpiącej.

Najważniejszą cechą dobrego materaca jest jego sprężystość i twardość. Materac powinien być równy – czyli bez zapadnięć i fal. Powinien być również na tyle elastyczny, by kręgosłup układał się w linię prostą nie tylko gdy odpoczywa się na plecach, ale i na boku. Wysokiej jakości materac nie może być zbyt twardy, ale też zbyt miękki. Powinien łączyć wszystkie te cechy, bo każda część ciała potrzebuje innego ułożenia:

  1. a) miękka część materaca – łydki i barki,
    b) średnia część materaca – głowa, stopy i miednica,
    c) twarda część materaca – uda i kręgosłup lędźwiowy.

Dobry materac do łóżka

Podstawowe funkcje dobrego materaca

Nie można zapominać, że odpowiednio dobrany materac zapobiega powstawaniu dolegliwości kręgosłupa – a już zwłaszcza karku czy części lędźwiowej. Dodatkowo, zapewnia ochronę przez napięciem wszystkich części ciała, a także pojawieniem się bólu. Materiał materaca powinien być na tyle elastyczny, by dopasować się do kształtu nie tylko kręgosłupa, ale i całego ciała – jednocześnie układając je w możliwie ergonomicznej pozycji.

Nie można zapomnieć też o kwestii wilgoci i ciepła, o której już wspominaliśmy. W czasie snu każde ciało oddaje bowiem bardzo dużą ilość zarówno ciepła, jak i wilgoci właśnie. Dlatego tak istotne jest wypełnienie materaca, które powinno zagwarantować odpowiedni przewiew, a także skontrolować podwyższoną temperaturę w trakcie snu. Jeśli materac będzie takie cechy posiadał, to z całą pewnością sen będzie spokojniejszy, zaś materac na długo pozostanie suchy, świeży i przepuszczający wilgoć.

Niektórzy zapominają, jak bardzo ważna jest optymalna wentylacja podczas wypoczynku oraz snu. A szkoda, bo wpływa ona przecież nie tylko na komfort psychiczny i fizyczny relaksującej się osoby, ale też na przedłużenie żywotności materaca. Właśnie dlatego należy szukać jak najwyższej jakości tkanin w materacach, będących przewiewnymi i oddychającymi. Oczywiście, istotną kwestią będzie też dopasowany stelaż, wspomagający odpowiedni przepływ powietrza w całym materacu.

O tym należy pamiętać!

Aby organizm mógł odpowiednio wypocząć i zregenerować się, materac w łóżku powinien:

  1. Idealnie dopasować się do ciała.
  2. Nie wywierać nacisku na poszczególne punkty ciała.
  3. Zapewnić podparcie niektórym częściom ciała.
  4. Być oddychający.
  5. Pochłaniać wilgoć.

Nie zapominaj więc nigdy o tym, jaki powinien być dobrej jakości materac. Inaczej narazisz siebie lub pozostałych domowników na bezsenność, drażliwość, ból karku i ból dolnej partii pleców, a także złe samopoczucie i wewnętrzne uczucie rozbicia. A chyba nie na tym polega zdrowy odpoczynek, prawda?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej