Rodzaje okapów kuchennych

Okapy kuchenne są dostępne w wielu kształtach i kolorach, a także w sposobach montażu. Występuje kilka rodzajów okapów, których właściwości i funkcje opisane są poniżej.

Do wyboru mamy okapy:

  • Uchylne
  • Wyspowe
  • Przyścienne
  • Blatowe
  • Szafkowe

Okapy uchylne

Okapy uchylne są stosowane głównie w meblach kuchennych robionych na zamówienie. Jedna z szafek stanowi tutaj pomieszczenie dla okapu, który całkowicie wypełnia jej przestrzeń. Szafka posiada przedni panel, który pełni rolę elementu maskującego, ukrywając w ten sposób urządzenie. Pod spodem znajdują się drzwiczki, których uchylenie spowoduje natychmiastowe uruchomienie urządzenia. Okapy uchylne są stosowane tylko jako urządzenia do zabudowy i dlatego też nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe dzielą się na kilka typów; sufitowe i teleskopowe. Miejscem montażowym jest tutaj sufit, a nie jak w większości innych okapów – ściana. Niektóre z nich posiadają komin, który pełni również funkcję maskującą. Okapy sufitowe nie posiadają komina i działają tylko przy użyciu pilota.

Posiadają one bardzo wyrafinowane kształty i wzory, a ich technologia przewyższa standardowe produkty. Niestety, nie należą one do najtańszych. Okapy teleskopowe, zwane także szufladowymi, montuje się w szafkach wiszących. Są wyposażone w ruchomą płytę o kształcie szuflady, której wysunięcie spowoduje uruchomienie wentylatora i oświetlenia. W górnej części szafki zamontowana jest rura okapowa, lecz jest tam też wystarczająco miejsca, aby zagospodarować wolną przestrzeń kuchennymi drobiazgami.

Okapy przyścienne (kominowe)

Okapy przyścienne, zwane też kominowymi są najpowszechniejszym rodzajem okapów. Montuje się je do ściany, płasko lub ukośnie. Okapy tego typu zajmują sporą przestrzeń, głównie ze względu na duży komin, wewnątrz którego biegnie rura wentylacyjna. Do okapów przyściennych zaliczamy także okapy narożne, montowane w rogu pomieszczenia. Odznaczają się kwadratowym kształtem i ściętym narożnikiem. Do tego są bardzo obszerne.

Okapy blatowe

Okapy blatowe to nowoczesne i zarazem jedne z najdroższych okapów dostępnych na rynku. Ich miejsce przeznaczenia znajduje się przy kuchence bądź płycie. Są montowane na lub pod kuchennym blatem.

Jeżeli zdecydujemy się na instalację pod blatem, otrzymamy zamaskowaną wersję okapu. Motor urządzenia znajduje się w zamkniętej szafce, dzięki czemu odgłos wykonywanej przez okap pracy jest prawie niewykrywalny. Okapy blatowe działają dzięki wmontowanym czujnikom, które włączają lub wyłączają okap, a także wykrywają parę wodną. Uzyskujemy dzięki temu komfort w postaci automatycznej pracy, która oszczędza nasz czas.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe znane także pod nazwą – wkłady lub okapy podszafkowe zabudowane, wymagają do instalacji specjalnych szafek, w których są całkowicie maskowane. I tak, jak w przypadku okapów blatowych, następuje niemal całkowite wygłuszenie podczas pracy okapu.

Zwykle wystają niewiele pod szafkę, a w momencie uruchomienia wymagają rozłożenia (wyciągnięcia frontu na około 30 cm do przodu - dzięki temu okap może zbierać gorącą parę znad całej kuchenki, a nie tylko części znajdującej się najbliżej ściany.

Okapy tego typu można swobodnie montować również pod meblami, które nie były robione na zamówienie. Część z nich jest do tego specjalnie przystosowana.

Właściwości i funkcje okapów kuchennych

Główną funkcją okapów kuchennych jest pochłanianie i wyciąg powietrza. Pochłonięte powietrze przepuszczane jest przez filtry przeciwtłuszczowe, które znajdują się wewnątrz okapu. Dzięki temu nasza kuchnia jest chroniona przed zbędnym osadem w postaci resztek spalonych produktów i tłuszczów. Całe powietrze przebiega przez rurę wentylacyjną lub komin i jest wydmuchiwane na zewnątrz pomieszczenia.

Okapy są odporne na ścieranie, zadrapania i korozję, jak również na działanie środków chemicznych. Pozwala to na swobodne czyszczenie urządzenia. Posiadają też rozmaite zabezpieczenia i są odporne na działania wysokich temperatur, wilgoci i gorących tłuszczów. Decydując się na zakup okapu powinniśmy wziąć pod uwagę wydajność filtra, zużycie energii elektrycznej i poziom decybeli podczas wykonywanej pracy.


Producenci okapów kuchennych

Na polskim rynku jest bardzo wielu producentów wytwarzających okapy kuchenne. Są dostępne w przeróżnych formach i rodzajach. Różnią się zarówno ilością dodatkowych funkcji, jak i ceną. Skupiając się na najlepszych dostępnych w naszym kraju produktach, dokonamy teraz wyboru pod względem praktyczności urządzenia, nie pustosząc przy tym naszej kieszeni.

Okap firmy TEKA, model CNL1 2002Jednym z najlepszych okapów jest tutaj okap teleskopowy (model CNL1 2002) firmy Teka. Posiada on filtry  węglowe, dzięki którym sprawnie pochłania wszelkie zapachy. Ponadto posiada trzystopniową regulację wydajności, umożliwiając dostosowanie intensywności pracy do wymaganych warunków, a tym samym zwiększa oszczędność energii elektrycznej. Jest kompletnie zamaskowany wewnątrz szafki, co pozwala na cichą pracę, a jego uniwersalne kształty pozwalają na łatwe dopasowanie okapu do kuchennych mebli. Cena również jest korzystna, waha się pomiędzy 350 PLN – 450 PLN.

Okap kominowy Amica (model OKC 6726I) charakteryzuje się bardzo łatwą obsługą i panelem dotykowym, który informuje chociażby o tym, kiedy należy wymienić filtr. Posiada trzystopniową regulację. Pomimo braku zabudowy jest bardzo cichy. Ponadto odznacza się bardzo stylowym designem, dzięki któremu każda kuchnia zyska na atrakcyjności.

Okap firmy Akpo (model WK-4 Nero 60) jest niezwykle cichy w obsłudze, a jego uniwersalne wymiary ułatwią dopasowanie go niemal do każdego rodzaju kuchni, nawet tych mniejszych. Pomimo tego, że moc pochłaniania nie należy do największych, cena okapu jest bardzo korzystna (200 PLN – 300 PLN).

Aby poznać ceny innych okapów, zapraszamy do naszego kalkulatora kosztów remontu kuchni.

Do czołowych producentów okapów kuchennych, poza tymi, których przedstawiliśmy powyżej, należą: Samsung, Gorenje, Bosch, NETO i Mastercook.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny