Jakie są zalety domów modułowych?
Domy modułowe to pomysł, który zrodził się w Stanach Zjednoczonych. Zachwycają szybkością budowy, a także prostotą konstrukcji. Jednak to nie jedyne zalety prefabrykowanych budynków. Czy domy modułowe należą do przyszłości polskiego budownictwa?
Domy modułowe – co to jest?
Domy modułowe inaczej nazywane są domami gotowymi. Wynika to z faktu, że powstają one w fabrykach poprzez skonstruowanie kilku lub kilkunastu części w hali produkcyjnej. Producent dostarcza w ten sposób wytworzone i zabezpieczone elementy, które następnie mogą być połączone w całość na placu budowy.
Z reguły domy prefabrykowane można wytwarzać z różnych materiałów. Na rynku przeważają jednak modele całoroczne wytworzone z keramzytu, drewna czy stali. Zdarzają się także przypadku domów murowanych lub betonowych, jednak montaż takich budynków może wymagać nieco więcej pracy. Jeżeli szukasz przykładów takich domów modułowych, możesz zajrzeć między innymi na stronę: https://www.extradom.pl/gotowe-domy-modulowe.
Zalety domów modułowych
Podstawową zaletą domów modułowych jest ich uniwersalność. Elementy, z których powstaje budynek, produkowane są w fabryce w sposób masowy, a więc i powtarzalny. Oznacza to, że po latach bez problemu zakupisz kolejną część, aby powiększyć dom o kolejne pomieszczenia. Tym samym na początku inwestycji możesz zdecydować się na niewielki metraż.
Precyzja wytwarzania to kolejna zaleta domów modułowych. W związku z tą cechą możesz spodziewać się długiego okresu gwarancyjnego na zakupiony prefabrykaty. Ponadto wyjątkowa precyzja łączy się z energooszczędnością. Wiąże się to z faktem, że budynki te mają dobrą izolację termiczną ścian.
Inną charakterystyczną zaletą domów modułowych jest szybkość ich montażu. Na plac budowy dostarczane są poszczególne części budynku. Dzięki wcześniejszemu połączeniu kluczowych elementów konstrukcji możliwe jest zakończenie prac nawet w ciągu 2 miesięcy. Krótki okres prac sprawia, że maleje ryzyko zakłócenia prac budowlanych przez opóźnienia czy niesprzyjającą pogodę.
Domy modułowe – koszty i pozwolenia na budowę
Koszt domu modułowego kształtuje się w zależności od wybranego projektu i przyjętych w nim rozwiązań konstrukcyjnych. Duży wpływ na cenę prefabrykatu ma również materiał, z jakiego będzie wykonany. Względnie niską ceną za metr kwadratowy mogą pochwalić się domy z keramzytu. Natomiast górną granicę cenową zajmują domki modułowe, które odznaczają się mobilnością. Takie modele przychodzą w formie gotowego domku, który można w dowolnym momencie przetransportować na drugi koniec Polski.
Jeżeli zastanawiasz się nad postawieniem na swojej posesji domu modułowego, z pewnością interesują Cię kwestie formalności. Procedury w przypadku budynków prefabrykowanych są analogiczne do obowiązujących w przypadku domów tradycyjnych. Zatem, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekroczy progu 70 m2, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Zanim jednak zaczniesz prace na działce, pamiętaj o dostarczeniu oświadczenia, że dom modułowy budujesz w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.