Jakie tuje wybrać na żywopłot – odmiany

Najpopularniejszą odmianą żywotników, które są wybierane na żywopłoty, to tuja szmaragd. Jej odmiany wybierane są ze względu na łatwość uprawy, a także bardzo duży przyrost roczny. Tuje na żywopłot przyrastają nawet do 30 cm rocznie. Jej maksymalna wysokość wynosi od 2,5 do nawet 3 metrów. Drugą popularną odmianą tui, którą możemy sadzić przy ogrodzeniu na żywopłoty, jest tuja brabant. Dzięki niej mamy możliwość szybkiego osłonięcia się od innych posesji lub drogi. Żywopłot z tuji brabant docelowo rośnie do 10 metrów wysokości, natomiast już po kilku pierwszych sezonach dorasta do 3 metrów wysokości.

Pozostałe odmiany żywotników, które sprawdzą się na żywopłot, to m.in.:

  • Tuja Fastigiata – krzewy na żywopłot dorastają do 3 metrów wysokości po okresie 10 lat. Żywotniki wyróżniają się kolumnowym pokrojem. Żywopłot z tuji Fastigiata, to zwarta forma, która będzie przez cały rok obsypana ciemnozielonymi igłami.
  • Tuja Flevoland – dorosłe tuje na żywopłot w tej odmianie, wyróżniają się stożkowym pokrojem. Pędy żywotników, gęsto pną się ku górze. Zaleca się, by je sadzić przy ogrodzeniu, przy murach oraz innych miejscach, które chcemy osłonić, ze względu na maksymalną 15-metrową wysokość, jaką są w stanie osiągnąć. Oczywiście krzewy na żywopłot możemy przycinać do oczekiwanych rozmiarów.
  • Tuja Fireslandia – jest to kolejna propozycja odpowiadająca na pytanie, jakie tuje wybrać na żywopłot. Odmiana ta wyróżnia się szybkim przyrostem rocznym, wynoszącym nawet 30 cm. Maksymalna wysokość wynosi 10 metrów. Tuje na żywopłot wyróżniają się stożkowym pokrojem. Jeżeli chodzi o jej uprawę, to wymagania żywotnika Fireslandia nie różnią się niczym od pozostałych odmian.
  • Tuja Goldy 4Ever – żywopłot z tuji Goldy 4ever wyróżnia się przede wszystkim pięknym, żółtozielonym igliwiem. Tuje żywopłotowe dorastają do 3 metrów wysokości o stożkowym pokroju. Można je sadzić nie tylko przy ogrodzeniu, ale również jako solitery.
  • Tuja Janed Gold PBR – jest to odmiana żywotnika zachodniego, wyróżniająca się stożkowym pokrojem. Tuje żywopłotowe po 10 latach dorastają nawet do 2,5 metra wysokości. Cechą charakterystyczną żywotników są żółtozielone igły, które utrzymują się przez cały rok.
  • Tuja Kórnik – żywopłot z tuji Kórnik jest nie tylko zwarty, ale również po 10 latach, może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Gałązki obsypane są jasnozielonymi igłami. Natomiast wierzchołki żywotników wpadają w żółty odcień. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Tuje żywopłotowe tworzące żywopłot w ogrodzie, a także porady, jakie tuje na żywopłot
Jakie tuje na żywopłot warto wybrać, czyli polecane odmiany tui i tuje żywopłotowe

Jak sadzić tuje?

Wybierając tuje na żywopłot, należy mieć świadomość, w jaki sposób powinno się je prawidłowo sadzić. Przede wszystkim tuje żywopłotowe nie mają zbyt dużych wymagań uprawowych, ale warto je spełnić, by utworzona forma była zwarta, a igliwie nie brązowiało. Krzewy na żywopłot najlepiej będą czuły się na słonecznych lub ewentualnie półcienistych stanowiskach. Ważne jest, aby zapewnić żywotnikom żyzne oraz umiarkowanie wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie.

Istotną kwestią jest również to, jak gęsto sadzić tuje. Taka informacja jest uzależniona od tego, na jaką odmianę się ostatecznie zdecydujemy. Jednak większość żywotników powinniśmy sadzić w odległości o ok. 70-80 cm od siebie, a także ok. 1 metr od ogrodzenia. Sadzenie planujemy wiosną lub jesienią. Jednak nie należy sadzić żywotników później niż pod koniec października, ponieważ sadzonki mogą się dobrze nie ukorzenić, co spowoduje prawdopodobieństwo nieprzetrwania zimy. Wybierając sadzonki w doniczkach, możemy sadzić tuje przez cały okres wegetacyjny. Po wykopaniu dużo większego dołka, na dno umieszczamy przepuszczalne podłoże i obornik. Natomiast po wsadzeniu iglaków, podsypaniu ziemią oraz obfitym podlaniu, krzewy ściółkujemy korą drzewną.

Kiedy przycinać tuje?

Jeżeli zależy nam na pięknych i dobrze zakrzewionych tujach w formie żywopłotu, warto zadbać o ich właściwą pielęgnację. Do jednych z obowiązkowych zabiegów zalicza się regularne przycinanie tui. Cięcie żywotników możemy wykonywać do 3 razy w roku. Pierwsze przycinanie odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Wtedy dorosłe żywotniki przycinamy o 1/3, a nawet połowę długości.

Drugi termin cięcia przypada w czerwcu. W tym czasie powtarzamy proces przycinania. Oczywiście letnie przycinanie wykonujemy, jeżeli zauważymy taką potrzebę. Ostatni zabieg wykonujemy pod koniec sierpnia. Wtedy gałązki przycinamy zaledwie o 1-2 cm w celu lepszego zakrzewienia na wiosnę. Nie możemy jesiennego cięcia wykonać zbyt późno, ponieważ młode pędy muszą zdążyć zdrewnieć przed sezonem zimowym. Wiedząc już, jakie tuje wybrać na żywopłot, nie pozostaje nic innego jak je zakupić, posadzić, a następnie cieszyć się piękną, zimozieloną osłoną swojej posesji.

ikona podziel się Przekaż dalej