Domek letniskowy - czym jest według ubezpieczyciela

Po pierwsze nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe udziela takiej polisy. Po drugie, ubezpieczyciele różnie definiują to czym jest domek letniskowy. W większości przypadków spotykamy się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe uznaje za domek letniskowy wszystkie budynki, które przeznaczone są na cele rekreacyjne.

Co więcej, część ubezpieczycieli uważa, że taka polisa może obejmować tylko domki użytkowane sezonowo. Albo określa ich maksymalną powierzchnię (np. do 35 m2). Na szczęście znajdziemy też oferty, gdzie definicja domku letniskowego jest szeroka. A to oznacza, że polisą możemy objąć budynki, które stoją na działkach rekreacyjnych, lub na działce ROD. 

Co można ubezpieczyć w domku letniskowym?

Polisa może objąć sam budynek, ale też i jego zawartość. Wreszcie na działkach rekreacyjnych mamy nie tylko sam domek letniskowy, ale i inne drobne obiekty architektury jak pomieszczenia gospodarcze, altany czy huśtawki dla dzieci.

Dobry ubezpieczyciel w ramach polisy na domek letniskowy powinien oferować jak najszerszy zakres ochrony. Niektóre towarzystwa nie pozwalają ubezpieczyć budynku, który nie jest trwale związany z gruntem. Inne dla domków całorocznych preferują zwykłe ubezpieczenie nieruchomości. 

Sprawdź jaką ochronę daje Ci ubezpieczenie domku letniskowego

Ubezpieczyciele oferują trzy podstawowe rodzaje polisy na domek letni. Pierwszy to ubezpieczenie samego budynku, bez jego ruchomości (tylko na wypadek zdarzeń losowych). Drugi typ polisy to ochrona obejmująca budynek wraz z ruchomościami (również tylko dla zdarzeń losowych). 

Najbardziej kompletny jest trzeci typ ubezpieczenia domku letniskowego. Obejmuje on budynek wraz ruchomościami a także dzięki dodatkowym klauzulą obiekty małej architektury. Ochrona w tym przypadku rozszerzona jest też (poza zdarzeniami losowymi) o włamanie z kradzieżą, rabunek i dewastację.

Najlepsi ubezpieczyciele oferują jeszcze dodatkowo OC w życiu prywatnym. Jeśli w ramach użytkowania nieruchomości wyrządzimy komuś szkodę, ubezpieczyciel pokryje jej skutki w ramach polisy. Warto zastanowić się, czy taka ochrona będzie nam przydatna.

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Kluczowe w ubezpieczeniu domku letniskowego jest to, aby obejmowało ono nasz budynek od zdarzeń losowych (pożaru, powodzi, uderzenia pioruna, upadku drzewa itp.). Jeśli trzymamy wartościowe przedmioty w domku letnim, niezbędne będzie też ubezpieczenie ruchomości i odszkodowanie w razie włamania i rabunku. Taką szeroką ofertę ubezpieczenia znajdziemy np. w TUZ na stronie: https://tuz.pl/produkty/ubezpieczenie-domkow-letniskowych/. A w razie potrzeby możemy ją rozszerzyć o dodatkowe klauzule.

Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia i OWU polisy

Wybierając ubezpieczenie zawsze sprawdźmy, jakie sumy i limity odszkodowania są zapisane w OWU. Na przykład, czy zakład będzie liczył szkodę na podstawie wartości odtworzeniowej, czy rzeczywistej. Jakie okoliczności wykluczają uzyskanie odszkodowania? 

Na przykład jeśli nie zabezpieczyliśmy we właściwy sposób okien, a doszło do zalania domku letniskowego w wyniku deszczu nawalnego, to odszkodowanie nie będzie się nam należało. Ważny jest też stan techniczny budynku. Rodzaj konstrukcji. To wszystko ma wpływ na warunki umowy ubezpieczeniowej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej