Jakie uprawnienia budowlane są pomocne w rozwoju kariery zawodowej?
Każda osoba, która pragnie rozwijać swoją karierę zawodową w branży budowlanej, powinna zastanowić się nad tym, aby zdobyć odpowiednie uprawnienia budowlane. Jest to kluczowy element formalnego potwierdzenia swoich umiejętności i doświadczenia, dzięki którym pracownik może zdobyć uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, kierowniczych i nadzorczych. Jest to szczególnie dobrze postrzegane przez kontrahentów. Co należy wiedzieć o uprawnieniach budowlanych?
- O jakie uprawnienia budowlane można się starać?
- Specjalność sanitarna
- Specjalność drogowa
- Specjalność mostowa
- Specjalność kolejowa
- Specjalność elektryczna
- Specjalność wyburzeniowa
- Specjalność telekomunikacyjna
- Specjalność konstrukcyjno-budowlana
- Specjalność hydrotechniczna
- Uprawnienia w specjalności architektonicznej
O jakie uprawnienia budowlane można się starać?
Istnieje szereg specjalności uprawnień budowlanych, które można zdobyć, posiadając odpowiednie wykształcenie. Zdobycie konkretnych uprawnień to kwalifikacje zawodowe potwierdzone egzaminem, dzięki którym można pracować samodzielnie na określonym stanowisku.
Specjalność drogowa
Uprawnienia drogowe budowlane dają możliwość prowadzenia pracy kierowniczej przy projektowaniu i wykonywaniu dróg. Uprawnienia budowlane w wymienionym zakresie umożliwiają objęcie stanowiska kierownika budowy, projektanta lub inspektora nadzoru.
Specjalność sanitarna
Uprawnienia sanitarne są niezbędne do tego, aby zostać kierownikiem robót sanitarnych, projektantem lub pracować w charakterze inspektora nadzoru. Osoby, które zdały egzamin, mogą pracować na stanowiskach kierowniczych podczas prowadzenia prac dotyczących instalowania sieci i urządzeń gazowych, cieplnych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych.
Specjalność mostowa
Zdobycie uprawnień budowlanych w specjalności mostowej wymaga nie tylko praktyki zawodowej, ale i wiedzy technicznej. Osoby z tymi uprawnieniami mogą pracować np. w charakterze kierownika budowy mostu.
Specjalność kolejowa
Uprawnienia kolejowe dają możliwość kierowania robotami budowlanymi związanymi z infrastrukturą kolejową, a także zabezpieczania urządzeń i sterowania ruchem w trakcie przeprowadzanych prac.
Specjalność elektryczna
Uprawnienia budowlane elektryczne to specjalność, dzięki której można zostać kierownikiem prowadzonych prac związanych z elektryką i elektroenergetyką. Te uprawnienia są niezbędne, aby zostać inspektorem lub projektantem w wyżej wymienionym zakresie.
Specjalność wyburzeniowa
Specjalność wyburzeniowa daje uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w charakterze projektanta, kierownika prac rozbiórkowych, również tych związanych z zastosowaniem materiałów wybuchowych.
Specjalność telekomunikacyjna
Uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności telekomunikacyjnej to sposób na to, aby zdobyć uprawnienia telekomunikacyjne pozwalające na projektowanie instalacji telekomunikacyjnych i zarządzanie procesem ich budowy.
Specjalność konstrukcyjno-budowlana
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane to jedna z najczęściej wybieranych specjalności, która pozwala objąć stanowisko kierownika budowy, projektanta konstrukcji budowlanych lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
Specjalność hydrotechniczna
Uprawnienia hydrotechniczne są osobną, niezależną specjalnością od 2014 roku. Również i tym przypadku zyskuje się prawo do pełnienia funkcji technicznych, kierowniczych i projektanckich. Można starać się o każdy rodzaj uprawnień lub wyłącznie o uprawnienia projektanckie bądź kierownicze w ograniczonym, lub nieograniczonym zakresie.
Uprawnienia w specjalności architektonicznej
Uprawnienia architektoniczne są niezbędne do tego, aby zostać architektem w zakresie projektowania z ograniczeniami lub bez ograniczeń. Można także zostać kierownikiem robót budowlanych.
Chcąc zdobyć konkretne uprawnienia budowlane, należy zdać egzamin pisemny i egzamin ustny. Warto jednak przed przystąpieniem do egzaminów zapoznać się z terminami ich przeprowadzania oraz z kosztami, jakie musi ponieść kandydat.