Montaż pompy ciepła - jakie przewody do pomp ciepła?

Przygotowując infrastrukturę elektryczną do współpracy z monoblokową pompą ciepła, np. Shizen (sprawdź na: https://pompyshizen.pl/pompy-ciepla/, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Mowa o zasilania obwodu sprężarki w jednostce zewnętrznej oraz zasilaniu obwodu grzałek w zasobniku ciepłej wody użytkowej lub bufora ciepła.

Zasilenia pompy ciepła dotyczy oczywiście pierwszy ze wspomnianych obwodów. Nie ma znaczenia, czy pompa ciepła jest jednofazowa czy trójfazowa. Do kotłowni należy doprowadzić kabel pięciożyłowy. Na potrzeby standardowych gospodarstw domowych wystarczy przewód 5x4 mm. Na jego końcu nie należy zarabiać żadnej wtyczki bądź gniazdka.

Zasilanie obwodu pompy ciepła powinno być wydzielone z rozdzielni głównej za pomocą zbiorczego kabla w wyżej wspomnianej charakterystyce. Ponadto, rozdzielnia powinna być wyposażona w wyłącznik nadprądowy, który jest głównym zabezpieczeniem pompy ciepła. Obwód elektryczny obejmujący pompę ciepła nie może być obciążony innymi odbiornikami.

Skrzynka bezpiecznikowa do pompy ciepła

W kotłowni należy również umieścić skrzynkę bezpiecznikową, podłączoną do zabezpieczeń głównych. Dzięki niej będziemy mogli na bieżąco kontrolować pracę obwodu pompy ciepła (i ewentualnie obwodu obejmującego grzałki). To, jaka będzie zawartość takiej skrzynki, zależy w dużej mierze od rodzaju pompy ciepła, jej mocy i wytycznych producenta. Najczęstszą aparaturą są:

  • skrzynka natynkowa o klasie szczelności IP40 (powinna mieć pojemność przynajmniej 12 modułów),
  • zabezpieczenie trójfazowe bezzwłoczne (B16/3) lub jednofazowe (B16/1) – do pompy ciepła
  • zabezpieczenie trójfazowe bezzwłoczne (B20/3) - do grzałek bufora i zasobnika.

Ponadto skrzynkę można wyposażyć w aparaturę służącą do diagnostyki zanikania faz lub asymetrii napięcia. Częstą praktyką jest również montaż dodatkowego licznika energii, który dokładnie zobrazuje realne zużycie prądu przez urządzenie. Do czujnika należy doprowadzić przewód elektryczny o przekroju 0,8 mm2.

Standardem staje się czujnik temperatury zewnętrznej, który niejako steruje pracą pompy ciepła. Czujnik temperatury zewnętrznej najlepiej zaplanować po stronie północnej lub północno-zachodniej, w taki sposób, aby odczyt temperatury był rzetelny i niezakłócony niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Podsumowanie – zasada działania pompy ciepła a montaż osprzętu elektrycznego

Cały osprzęt powinien być zainstalowany przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem (tak samo, jak montaż i serwis pomp ciepła). Proces ten warto zaplanować już na etapie planowania kotłowni. W taki sposób wykonanie odpowiedniej instalacji będzie szybsze i tańsze.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej