Zawiasy drzwiowe – rodzaje i zastosowanie

Zawiasy chowane do drzwi wewnętrznych bezprzylgowych

Wpuszczane zawiasy do drzwi drewnianych to ciekawe rozwiązanie, które znacząco poprawia ich estetykę. Takie zawiasy do drzwi wewnętrznych są niewidoczne po zamknięciu. Dzięki temu połączenie ościeżnicy i drzwi charakteryzuje się niezwykłą prostotą. Wpuszczane bezprzylgowe zawiasy do drzwi drewnianych są rozwiązaniem dla ludzi ceniących minimalizm.

W zawiasach drzwiowych bezprzylgowych zastosowana jest zazwyczaj regulacja na trzech płaszczyznach. Pozwala to na ich dokładnie dopasowanie. Takie chowane zawiasy do drzwi w odróżnieniu do zawiasów przylgowych idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach opartych o styl nowoczesny. Szeroka paleta kolorów w różnych cenach ułatwia dobrać odpowiedni model wpuszczanych zawiasów do drzwi.

Zawiasy przylgowe do drzwi wewnętrznych

Zawiasy przylgowe to tradycyjne rozwiązanie od wielu lat. Takie zawiasy do drzwi w przeciwieństwie do chowanych modeli są widoczne. Drzwi z tego rodzaju zawiasami cechują się idealnie wykończoną krawędzią skrzydła, które musi posiadać specjalne wcięcie na ościeżnicę.

Przylgowy zawias do drzwi drewnianych będzie widoczny zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych drzwiach. Nieestetyczne lub zniszczone zawiasy mogą zaburzać całą estetykę wnętrza. W niektórych przypadkach można użyć specjalnych zewnętrznych osłonek na zawiasy, aby poprawić ich wygląd.

Zawias samodomykający – uniwersalny i wygodny

Do futryn drewnianych jak i do futryn metalowych można zamontować również zawiasy samodomykające. Jest to opcja dla wymagających i wygodnych klientów. Praca tego typu zawiasu oparta jest na zasadzie wymuszania zamykania drzwi. Zawias samodomykający montowany jest głównie w drzwiach przylgowych niezależnie od tego, czy są z orientacją lewostronną czy prawostronną.

Zawiasy samozamykające posiadają regulację zarówno siły, jak i prędkości zamykania skrzydła. Ilość zawiasów uzależniona jest od ciężaru wybranych drzwi. Zawias samodomykający może być wykorzystywany w każdych typie pomieszczenia. Swoje zastosowanie znajduje najczęściej w hotelach czy innych budynkach użyteczności publicznej.

Aby cały mechanizm samozamykający nie był widoczny, można użyć specjalnych dedykowanych nakładek w różnych kolorach. Zewnętrzne zawiasy samodomykające charakteryzują się wysoką jakością, co wpływa na niski stopień ich awaryjności. Choć nie są one najczęściej wybieranymi zawiasami, to zdecydowanie są najwygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem montażu drzwi.

Zawiasy drzwiowe zewnętrzne – gwarancja bezpieczeństwa

Zawiasy do drzwi zewnętrznych domu to odrębna kategoria z uwagi na specyfikę produktu. Takie zawiasy drzwiowe muszą charakteryzować się wysoką sprawnością oraz bardzo dobrą jakością. Drzwi zewnętrzne zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom domu jednorodzinnego czy użytkownikom lokalu usługowego. Zewnętrzne zawiasy do futryn metalowych powinny spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa.

Z drugiej jednak strony zawias do drzwi zewnętrznych powinien być niezawodne tak, aby nie sprawiały problemów podczas swobodnego przemieszczania się. Dodatkową zaletą dobrych zawiasów zewnętrznych są wszelkiego rodzaju blokady przed wybiciem czy włamaniem. Większa ilość zawiasów drzwiowych niż w przypadku drzwi wewnętrznych będzie także wpływać korzystnie na kwestię bezpieczeństwa.

Zawiasy do drzwi podczas montażu, a także zawiasy drzwiowe zewnętrzne i do drzwi wewnętrznych
Jak wybrać zawiasy do drzwi, zawiasy drzwiowe do drzwi wewnętrznych i zewnętrzne

Zawias zewnętrzny do futryny metalowej czy drewnianej powinien być właściwie zabezpieczony przed działaniem przede wszystkim szkodliwych czynników atmosferycznych. Niewielka nawet korozja na zawiasie może wpłynąć na obniżenie jego jakości, a także częstsze awarie i konieczność konserwacji.

Stylowe drzwi wejściowe - zobacz ceny!

Zawiasy do drzwi – cena oraz porady

Odpowiedni wybór zawiasów drzwiowych

Jak już wyżej zostało wspomniane, każdy zawias do drzwi będzie spełniać swoją funkcję. Wybór właściwego zawiasu zależy już tylko od oczekiwań klienta i ostatecznego zastosowania danych drzwi. Każde z przytoczonych wcześniej rozwiązań sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Zawiasy przylgowe to opcja dla pomieszczeń klasycznych i mało wymagających. Natomiast zawiasy chowane doskonale sprawdzą się w nowoczesnych czy minimalistycznych wnętrzach. Z drugiej jednak strony podczas planowanego remontu bez problemu można zmienić charakter drzwi i zawiasów. Dlatego też, wybór drzwi wejściowych nie jest decyzją nieodwracalną przez długie lata.Przegląd oferty zawiasów do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Zawiasy drzwiowe najczęściej sprzedawane są jednocześnie z drzwiami wewnętrznymi czy zewnętrznymi jako jedna całość. W takim przypadku całościowa cena zawiera w sobie zarówno elementy skrzydła oraz ościeżnicy, jak i zawiasów czy klamki. Najpopularniejsi producenci drzwi przylgowych czy bezprzylgowych to Porta Drzwi czy DRE.

Można także zakupić zawiasy drzwiowe jako osobny element i samodzielnie je zamontować. Szeroki wybór różnego rodzaju zawiasów umożliwia klientowi dobór właściwego modelu do jego wymagań i oczekiwań. Ceny zawiasów do drzwi przylgowych czy bezprzylgowych zależą od wybranego producenta, modelu czy koloru.

Wykaz wybranych modeli zawiasów do drzwi wraz z cenami

Zawias drzwiowy

Przykładowa cena

Zawias chowany Kubica K6700 chrom satyna z nasadkami

95,94 zł

Zawias do drzwi zewnętrznych Easy 3D brąz/RAL8017

119,25 zł

Zawias drzwiowy FAPIM Loira+ 93mm 3T czarny

95,62 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny