Jakie żelazko będzie najlepsze?

Najlepsze żelazko to takie, które odpowiada Twoim wymaganiom i mieści się w określonych budżecie. Poza tym, prasowanie nim powinno być lekkie, łatwe i efektywne. Zanim dokonasz zakupu nowego żelazka do domu, zastanów się, jak często prasujesz i ile poświęcasz na to czasu. Czy potrzebujesz żelazka turystycznego? Czy chcesz, aby żelazko szybko się nagrzewało i z łatwością prasowało najtrudniejsze zagniecenia?

,,Przede wszystkim trzeba skupić się na kilku kluczowych parametrach. Głównym sprzymierzeńcem żelazka w walce z nierównościami jest para wodna, a najlepiej silne jej uderzenie. Moc jest ważna, ale sprzęt powinien również delikatnie obchodzić się z tkaninami. Biorąc te kryteria pod uwagę…”czytamy w poradniku z rankingiem najlepszych żelazek portalu Homelook.pl: Jak wybrać dobre żelazko - ranking - zobacz na https://homelook.pl/dobre-zelazko-za-250-zl-zestawiamy-najlepsze-zelazka-parowe-opinie-cena/

Jaki rodzaj żelazka może okazać się najbardziej praktyczny?

Żelazko przewodowe standardowe

Klasyczne żelazko parowe, które spotkasz w większości domów. Bardzo często wybierane ze względu na swoją przystępną cenę, łatwe przechowywanie i niewielkie gabaryty. Posiada wbudowany pojemnik na wodę o niewielkiej pojemności, dlatego musisz często go uzupełniać. Jednak przewodowe żelazko parowe w dalszym ciągu świetnie spełnia swoją funkcję, czyli dokładnie prasuje zagniecenia.

Żelazko turystyczne

Małe, poręczne i idealne do zabrania w podróż - tak można w dużym skrócie opisać żelazka turystyczne. Co prawda, moc tego typu żelazka nie przekracza z reguły 1000 W, dlatego musisz dłużej czekać na uzyskanie pełnej gotowości do pracy. Nie musi to znaczyć jednak, że żelazko turystyczne prasuje zdecydowanie gorzej od swoich pełnowymiarowych i bardziej zaawansowanych technologicznie braci - po prostu potrwa to dłużej niż zwykle.

Żelazko bezprzewodowe

Bezprzewodowe żelazka to idealna alternatywa dla osób, które codziennie prasują, ale mają dość wiecznie plątającego się kabla. Żelazka bezprzewodowe dzielimy na dwa rodzaje: żelazka ze stacją dokującą i żelazka z odłączanym kablem. W pierwszym przypadku, to stacja dokująca odpowiada za prawidłowe nagrzanie stopy żelazka, a więc urządzenie nagrzewa się od razu po umieszczeniu go w stacji. W drugim przypadku - żelazko nagrzewa się po podłączeniu kabla, który później możesz odłączyć, aby cieszyć się większą swobodą podczas prasowania.

Żelazko z generatorem pary

Generator pary to nic innego jak obszerna stacja ze zbiornikiem na wodę inaczej nazywana stacją parową lub zewnętrzną wytwornicą pary wodnej. Generator pary posiada pojemnik o pojemności nawet 3 l, a więc pozwala na wielogodzinne prasowanie bez konieczności ciągłego napełniania żelazka wodą. Co więcej, żelazko ze stacją parową jest bardzo efektywne - pozwala na jednostajny wyrzut gorącej pary i szybkie prasowanie nawet trudnych zagnieceń. Ponadto umożliwia prasowanie w pionie, wygładzenie marszczeń czy błyskawiczne odświeżenie ubrań.

Żelazko z systemem do prasowania

Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do prasowania. W skład systemu do prasowania wchodzi:

  • żelazko
  • inteligentna deska do prasowania
  • generator pary ze zbiornikiem na wodę

Działanie systemów do prasowania opiera się o najnowszą technologię, która wykorzystuje suchą parę pod wysokim ciśnieniem i automatycznie dobiera temperaturę do materiału. Z kolei dołączona deska do prasowania samoczynnie układa materiał i odprowadza nadmiar pary. Funkcjonalność i technologia na miarę XXI w. ma jednak swoją cenę - systemy parowe są najdroższym z dostępnych rozwiązań.

Żelazko jak wybrać? Które parametry są najważniejsze przy wyborze?

Tak jak w przypadku każdego sprzętu AGD do domu - pewne parametry mają większe lub mniejsze znaczenie podczas wyboru najlepszego modelu i nie inaczej jest w przypadku żelazka. Czym kierować się podczas wyboru żelazka i co jest ważne? Jak wybrać najlepsze żelazko?

Moc

Żelazka dostępne w sklepach różnią się od siebie mocą - najtańsze modele posiadają moc ok. 1000 W, natomiast te droższe mają moc nawet powyżej 2500 W. Moc urządzenia jest istotna, gdyż to ona decyduje o tym, czy żelazko nagrzeje się szybko i z jaką efektywnością będzie wyrzucało parę - tym samym decyduje o efektywności i jakości prasowania.

Optymalna moc dla żelazka do domu to ok. 2000 W. Oczywiście, jeśli prasujesz sporadycznie i nie robisz tego w pośpiechu przed pracą - żelazko do 2000 W będzie odpowiednim wyborem. Jeżeli jednak prasujesz dużo i zależy Ci na czasie - wybierz model o mocy powyżej 2000 W, które w mgnieniu oka będzie gotowe do pracy

Czy warto kupić żelazko poniżej 1000 W?

Jeśli szukasz żelazka turystycznego - tak. Modele podróżne z reguły nie dysponują większą mocą, więc prasowanie nimi pościeli lub zasłon będzie mozolne i zajmie wieczność.

Stały strumień pary wodnej

Para wodna to główny czynnik, który decyduje o efektywności żelazka. Ilość wyrzucanej pary wodnej w ciągu minuty jest określona w gramach. Żelazka niższej klasy wyrzucają ok. 40 g wody na minutę, natomiast droższe modele posiadają stały strumień pary wodnej na poziomie nawet 60 g na minutę. Zasada w tym wypadku jest prosta - im więcej gramów pary wyrzucanej w ciągu jednej minuty, tym lepiej i szybciej żelazko poradzi sobie nawet z prasowaniem grubych materiałów.

Silne uderzenie pary

Prasowanie trudnych zagnieceń wymaga specjalnej broni. Jest nią właśnie silne uderzenie pary, czyli dodatkowy wyrzut pary wodnej po naciśnięciu konkretnego przycisku. Podobnie jak w przypadku stałego strumienia pary, silne uderzenie pary wodnej określane jest w gramach na minutę. Niższe modele produkują silne uderzenie na poziomie 200 g na minutę, natomiast żelazka z wyższej półki - 300 gramów na minutę.

Rodzaj i kształt stopy

Stopa żelazka może być wykonana z różnych materiałów. Ich właściwości wpływają na to, czy żelazko gładko sunie po materiale i czy jest odporne m.in. na zarysowania. Niemniej istotny jest kształt stopy, który powinna być mocno zwężona z przodu - ułatwi to prasowanie trudnodostępnych miejsc.

Waga i kształt żelazka

Zwróć uwagę na uchwyt żelazka i sprawdź jego wagę. Najlepsze żelazka to modele lekkie i ergonomiczne, które nie przeciążają ręki, a ich uchwyt pozwala na komfortowe prasowanie. Pamiętaj, że ma znaczenie także pojemność zbiornika na wodę - im większy zbiornik, tym większa będzie ostateczna waga żelazka.

Jakie wyróżniamy rodzaje stóp w żelazkach? Która jest najlepsza?

Poświęćmy chwilę stopom do prasowania. Wspomnieliśmy już, że ich rodzajów jest bardzo dużo, przyjrzyjmy się jednak najczęściej używanym materiałom do budowy stopy żelazka.

  • Stopa ceramiczna - świetnie radzi sobie z każdym materiałem, gdyż ma bardzo dobry poślizg, jest odporna na zarysowania, ale wymagająca podczas czyszczenia.
  • Stopa teflonowa - bez problemu ślizga się po naturalnych materiałach, ale może mieć problem z syntetycznymi. Niestety, nie jest odporna na zarysowania i mikrouszkodzenia.
  • Stopa stalowa - popularny materiał do produkcji stóp, gdyż nagrzewa się bardzo szybko (podobnie jak aluminiowa) i z łatwością sunie po materiale. Niestety nie jest odporna na zarysowania i łatwo się przypala
  • Stopa szafirowa - jeden z najnowszych rozwiązań, które posiadają żelazka klasy premium. Jest niesamowicie odporna na zarysowania, a przy tym łatwa w czyszczeniu i świetnie radzi sobie z przeszkodami takimi jak metalowe guziki, zamki czy sprzączki.

Jaka stopa jest najlepsza?

Na czele stawki znajduje się stopa ceramiczna i stopa szafirowa, chociaż ta druga nie jest często spotykanym rozwiązaniem w urządzeniach ze średniej półki cenowej. Stopa ceramiczna jest natomiast tańszym i bardzo popularnym wyborem. Pamiętaj jednak, że czyszczenie żelazka ceramicznego wymaga bardziej finezyjnych metod niż skrobanie kuchennym druciakiem.

Żelazko parowe - dlaczego para jest tak istotna?

Ilość wyrzucanej pary wodnej decyduje o tym, jak dobrze żelazko poradzi sobie z prasowaniem grubych materiałów i trudnych zagnieceń. Podczas wyboru żelazka zwróć uwagę na parametry takie jak stały strumień i silne uderzenie, które będą decydowały o tym, jak szybko wyprasujesz ubrania. Im wyższy współczynnik, tym żelazko będzie pracowało wydajniej, a prasowanie zajmie Ci mniej czasu.

Oprócz żelazek parowych istnieją także specjalne parownice do ubrań umożliwiające prasowanie parą. Najważniejsze informacje i porady przy wyborze na temat parownic do ubrań możecie znaleźć w poradniku portaluHomelook.pl

W jaki sposób wyczyścić żelazko - krótkie porady jak utrzymać żelazko w dobrym stanie przez długi czas

Żelazko musi być regularnie czyszczone, aby przez wiele lat efektywnie prasowało, nie niszcząc i nie brudząc ubrań. Jak wyczyścić żelazko?

Jeśli model Twojego żelazka posiada funkcję samoczyszczenia - to świetnie, bo w większości przypadków wystarczy to do pozbycia się osadu z kamienia. Co jednak w przypadku, gdy nie posiadasz takiej funkcji lub zabrudzenie jest trudniejsze do usunięcia?

Kamień ze stopy żelazka najlepiej usunie zwykły domowy ocet lub sok z cytryny, który przecież stosuje się do odkamieniania czajników, zlewów, baterii kuchennych czy płytek w łazience. Ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku żelazka teflonowego  czy ceramicznego. Ceramikę dobrze wyczyścisz takżeprzy pomoc specjalnego skrobaka do płyt indukcyjnych i ceramicznych. Natomiast w przypadku przypalenia żelazka z metalową stopą możesz posłużyć się solą kuchenną - rozsyp ją na papier i wyprasuj ją, przesuwają w różnych kierunkach na najwyższej mocy żelazka

Podsumowanie

Niezawodne żelazko dobrej jakości posłuży Ci przez wiele lat i sprawi, że prasowanie nie będzie najbardziej mozolnym obowiązkiem w ciągu dnia. Koniecznie daj nam znać, jakie żelazko sprawdza się najlepiej w Twoim domu do codziennego prasowania - standardowe żelazko parowe, z generatorem pary, a może żelazko bezprzewodowe?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej