Jałowiec Blue Arrow - opis

Jałowiec skalny Blue Arrow (Juniperus scopulorum) jest krzewem lub drzewem ozdobnym, który dorasta maksymalnie do 8-10 metrów wysokości. Natomiast sam przyrost jałowca nie zalicza się do zbyt wysokich. Jej cechą charakterystyczną jest nie tylko kolumnowy pokrój, ale również intensywne zabarwienie wpadające w odcień niebieskawy oraz srebrzysty.

Ta kanadyjska odmiana, która została utworzona w 1987 roku, wyróżnia się bardzo wąskim pokrojem kolumnowym. Średnica krzewu nie przekracza zazwyczaj 50 cm. Natomiast gałęzie rosną ku górze, dzięki czemu juniperus scopulorum tworzy strzelistą formę. Jałowiec skalny odmiany Blue Arrow idealnie nadaje się do dekoracyjnego przycinania.

Bardzo często wśród początkujących działkowców, pojawia się pytanie odnośnie tego, czy jałowiec skalny jest trujący. Okazuje się, że nie wykazuje on właściwości toksycznych. Jednak wybierając sadzonki spośród innych gatunków jałowców, za trujący uznaje się jałowiec sabiński, który posiada szkodliwe olejki eteryczne znajdujące się w każdej części rośliny. Dlatego należy uważać z jego uprawą, szczególnie jeżeli dostęp do iglaków w ogrodzie mają małe dzieci.

Jałowiec skalny - uprawa

Wymagania jałowca Blue Arrow nie zaliczają się do zbyt trudnych do spełnienia. Najważniejszym z nich jest posadzenie krzewu w ogrodzie na stanowisku słonecznym. W ten sposób zapewnimy tej odmianie solidny przyrost, a także efektywne zakrzewienie korony. Jałowiec skalny doskonale dostosowuje się do praktycznie każdego podłoża. Jednak uprawa juniperus scopulorum najlepiej udaje się na przepuszczalnych glebach. Natomiast jałowiec Blue Arrow nie powinien być sadzony na terenach podmokłych.

Jałowiec skalny doskonale radzi sobie również przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jego wymagania co do podlewania nie są tak duże, ponieważ juniperus scopulorum świetnie radzi sobie w czasie suszy. Ponadto możliwa jest uprawa iglaków Blue Arrow na terenie całego kraju, bez konieczności okrywania sadzonek na zimę. Ponieważ jałowiec skalny tej odmiany doskonale radzi sobie z temperaturami spadającymi nawet do -30 stopni Celsjusza.

Juniperus scopulorum - na żywopłot

Ze względu na niewielkie wymagania co do podłoża, jałowiec skalny świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju alpinariach, skalniakach, czy też wrzosowiskach. Z powodzeniem uprawa tego krzewu ozdobnego może zostać zaplanowana w sąsiedztwie innych iglaków, szczególnie innych gatunków jałowca. Ponadto jałowiec skalny Blue Arrow świetnie sprawdzi się na żywopłot, a także innego typu szpalery.

Juniperus scopulorum wyśmienicie sprawdzi się na żywopłot, ponieważ jego przyrost roczny wynosi nawet do 20 cm rocznie. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy przy sadzeniu krzewów. Powinna ona wynieść minimum 50-60 cm, jeżeli planowana jest uprawa na żywopłot. Zazwyczaj krzewy sadzimy w jednym rzędzie. Jednak jeżeli zależy nam na uzyskaniu gęstszego żywopłotu, z powodzeniem możemy posadzić iglaki w ogrodzie w dwóch rzędach, pamiętając przy tym o zachowaniu naprzemienności sadzonek. Natomiast w pozostałych przypadkach, rozstawa między iglakami powinna wynieść 100 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z TOP 3 polecanych iglaków na balkon.

Pielęgnacja krzewów Blue Arrow

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na jałowiec skalny, jałowiec płożący, czy też jałowiec chiński, to każdy z nich powinien być każdego roku odpowiednio przycinany. Wymagania co do cięcia nie są zbyt duże. Pielęgnacja poprzez usuwanie chorych, zniszczonych oraz zeschniętych pędów powinna koniecznie odbyć się wczesną wiosną. Przycinanie jałowców w ogrodzie najlepiej zaplanować na przełomie lutego i marca. Jednak nie później niż pod koniec marca.

W tym czasie przycinamy wszystkie uszkodzone pędy, a także formujemy koronę. Jednak nie wykonujemy zbyt drastycznego przycinania, aby krzew miał siłę na regenerację. W odróżnieniu od innych iglaków, które sadzimy w ogrodzie na żywopłot, wymagania jałowca Blue Arrow co do nawożenia, nie są zbyt duże. Dobrze jest oczywiście, aby nasza uprawa co jakiś czas została zasilona naturalnym kompostem lub biohumusem. Sprawdzą się jednak również nawozy o wydłużonym działaniu bogate w azot oraz potas. Pamiętajmy jednak o tym, aby jesienne nawożenie nie było zaplanowane na późniejszy termin niż koniec października. W tym czasie również pielęgnacja nie obejmuje nawozów wysoko azotowych, ponieważ krzewy przechodzą powoli w stan spoczynku.

Choroby i szkodniki

Jałowiec Blue Arrow, jak i również jałowiec Skyrocket są odmianami, które wyróżniają się bardzo wysoką odpornością na choroby oraz szkodniki. Oczywiście, jeżeli przez dłuższy czas iglaki będą wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne, bądź pielęgnacja z naszej strony nie zostanie przeprowadzona w sposób prawidłowy, to krzewy najczęściej będą atakowane przez patogeny grzybowe.

Do najczęściej występujących chorób, zalicza się:

  • Szara pleśń - najczęstszym powodem tej choroby jest zbyt gęste nasadzenie iglaków w ogrodzie. Na pędach oraz liściach jałowcach zaczyna pojawiać się charakterystyczny nalot. Pielęgnacja krzewów polega przede wszystkim na potraktowaniu ich specjalnym środkiem grzybobójczym. Niestety, jeżeli nadal będą widoczne objawy szarej pleśni, najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się choroby, która może infekować pozostałe rośliny, jest wykopanie sadzonki, a także jej późniejsze spalenie.
  • Fytoftoroza - jest to choroba, która bardzo często atakuje iglaki. Nieprawidłowa pielęgnacja, zbyt długo utrzymująca się susza lub też zainfekowane inne rośliny w ogrodzie, powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się choroby. Juniperus scopulorum zaczyna brązowieć, ponadto przyrost roczny jest widocznie zahamowany. Należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie środki ochronne. Niestety w przypadku mocno porażonych krzewów, dochodzi do trwałego uszkodzenia korzeni. W takim przypadku iglaki należy usunąć z ogrodu.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź cenę

Choroby atakujące krzewy jałowca Blue Arrow nie są jedynym problemem, z jakim może przyjść się nam zmierzyć. Warto systematycznie poddawać lustracji nasze uprawy, dzięki czemu w odpowiednim czasie zauważymy, czy krzewy ozdobne zostały zaatakowane przez szkodniki. Do najczęściej żerujących owadów na iglakach zaliczają się:

  • Mszyce - są dość często spotykanymi szkodnikami w ogrodzie. Żyjąc w ścisłej symbiozie z określonymi gatunkami mrówek, często trzeba usunąć owady będące przyczyną plagi mszyc. Istnieją sposoby naturalne, takie jak opryski z pokrzywy lub stosowanie roztworu z szarego mydła. Jeżeli jednak domowe sposoby zawiodą, dobrze jest sięgnąć po preparaty chemiczne. Pojawienie się mocno osłabia krzewy, przez co są one dodatkowo podatne na inne choroby.
  • Przędziorki - atak przędziorków na jałowcach Blue Arrow rozpoznamy po pojawieniu się na igliwiu przebarwienia. Ponadto zauważyć można powstające pajęczyny, świadczące o obecności owadów. Należy w trybie pilnym zastosować odpowiednie środki chemiczne. Niestety przędziorki żywią się sokami krzewów, przez co doprowadzają rośliny do zamierania.


Jałowiec Blue Arrow - cena

Gdy rzeczywiście zdecydujemy się na uprawę jałowca Blue Arrow w naszym ogrodzie, to dobrze jest dowiedzieć się, w jakiej cenie dostępne są sadzonki. Dla porównania, w poniższym zestawieniu zostały zawarte również inne popularne gatunki oraz odmiany jałowca. Dzięki temu będziemy mogli bardziej szczegółowo zaplanować uprawę interesujących nas okazów.

Przykładowe ceny jałowca skalnego Blue Arrow, a także innych gatunków krzewów iglastych

Nazwa odmiany

Cena

Jałowiec skalny Blue Arrow, sadzonka 100 cm, przyrost roczny ok. 20 cm

Cena od 29,00 zł

Jałowiec skalny Blue Arrow, kolumnowy

Cena od 16,00 zł

Jałowiec skalny Blue Arrow w donicy

Cena od 18,90 zł

Jałowiec Skyrocket, donica 2 litry, przyrost roczny ok. 20 cm

Cena od 18,99 zł

Jałowiec Skyrocket, donica P9

Cena od 5,40 zł

Jałowiec Skyrocket 180-220 cm

Cena od 45,00 zł

Jałowiec Skyrocket, niebieski kolumnowy, donica C3

Cena od 19,70 zł

Jałowiec Skyrocket z doniczki 2 litry

20,00 zł

Jałowiec chiński Stricta, przyrost roczny do 25 cm

29,90 zł

Jałowiec chiński Blue Alps, przyrost roczny do 12 cm

20,24 zł

Jałowiec chiński Expansa Variegata, nie jest trujący

11,00 zł

Jałowiec chiński Kuriwao Gold, nie jest trujący

10,04 zł

Jałowiec chiński Plumosa Aurea, nie jest trujący

30,51 zł

Jałowiec płożący Glauca group, nie jest trujący

13,49 zł

Jałowiec płożący Juniperus Variegata, nie jest trujący

11,00 zł

Jałowiec płożący Blue Chip niebieski

8,89 zł

Jałowiec płożący Golden Carpet

19,00 zł

Jałowiec płożący Prince od Wales

4,49 zł

Jałowiec nadbrzeżny Schlager

16,90 zł

Jałowiec łuskowaty Blue Star

19,00 zł

Jałowiec pospolity Hibernica kolumnowy

20,00 zł

Jałowiec pospolity Arnold, wąskokolumnowy, donica P9

8,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny