Jałowiec Skyrocket - opis

Jałowiec Skyrocket (Juniperus scopulorum Skyrocket) jest odmianą jałowca skalnego, który zalicza się do rodziny cyprysowatych. Swoim wyglądem jest zbliżony do jałowca wirginijskiego. Dziko rosnące krzewy spotyka się na terenie Ameryki Północnej, a dokładniej w obszarach górskich. Jałowiec skalny tej odmiany dorasta maksymalnie do 8 metrów wysokości. W odróżnieniu od gatunków, takich jak jałowiec sabiński, jałowiec Skyrocket nie jest trujący.

Odmiana wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym zabarwieniem igliwia, wpadającym w niebieskawy lub nawet srebrzysty odcień. W okresie zimowym łuski przebarwiają się na zielono, wpadając w ceglastą tonację. Pokrój jest typowo kolumnowy o regularnej bryle, dzięki czemu często jego przycinanie planuje się do tworzenia żywopłotu lub ozdobnych szpalerów w ogrodzie.

Jałowiec skalny - popularne odmiany

Odmiana Skyrocket nie jest jedyną odmianą jałowca skalnego, którą często spotyka się w ogrodach. Oczywiście sam ten gatunek dopiero zyskuje naszą coraz większą uwagę. Ale już coraz chętniej wykorzystywany jest nie tylko do tworzenia żywopłotów, ale również do nasadzeń w alpinariach i na skalniakach. Każdy jałowiec skalny również bardzo ciekawie zaprezentuje się na wrzosowiskach.

Do pozostałych odmian jałowca skalnego, które możemy spotkać w sprzedaży, zalicza się:

  • Jałowiec Blue Arrow - jest to odmiana kanadyjska, która dorasta maksymalnie do ok. 5 metrów wysokości. Natomiast pokrój kolumnowy osiąga do 50 cm średnicy. Jałowiec Blue Arrow dość szybko rośnie, ponieważ roczny przyrost wynosi do 20 cm. Formowanie krzewów tej odmiany jest bardzo proste. Cięcie regulujące koronę wykonujemy zawsze wczesną wiosną.
  • Jałowiec skalny Blue Heaven - jest to również jałowiec kolumnowy, który został wyhodowany po raz pierwszy w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych. Odmiana dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości, przy zachowaniu 1-metrowej średnicy. Jałowiec Blue Heaven podatny jest na formowanie, dlatego świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju żywopłoty oraz szpalery.
  • Jałowiec skalny Silver Star - odmiana utworzona w 1965 roku w Stanach Zjednoczonych. Krzew dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości. Jałowiec wyróżnia się charakterystycznym niebieskawym zabarwieniem igliwia. Uprawa tej odmiany jest możliwa praktycznie w każdych warunkach. Jednocześnie można być spokojnym o zasadzenie krzewu w ogrodzie, do którego dostęp mają małe dzieci, ponieważ nie jest on trujący.
  • Jałowiec skalny Wichita Blue - jest to odmiana utworzona w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku. Jałowiec kolumnowy Wichita Blue wyróżnia się przepięknym igliwiem wpadającym w niebieskawy odcień. Krzew jest odporny na choroby i szkodniki, a także działanie ujemnych temperatur.

Jałowiec kolumnowy Skyrocket - uprawa

Po zapoznaniu się z opisami popularnych odmian jałowca skalnego można bardzo łatwo wywnioskować, że uprawa tego krzewu ozdobnego nie zalicza się do zbyt uciążliwych. Oczywiście należy roślinie zapewnić odpowiednie warunki. Do nich zalicza się przede wszystkim słoneczne stanowisko, ewentualnie lekki półcień. Jeżeli chodzi o podłoże, to jałowiec Skyrocket dostosowuje się praktycznie do każdego typu gleby. Jednak najlepiej rozwija się na glebach piaszczysto-gliniastych.

Warto mieć na uwadze, że jałowiec kolumnowy tej odmiany, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, doskonale poradzi sobie również na skalistym podłożu. Dobrze byłoby jednak, aby gleba wyróżniała się przynajmniej lekko kwaśnym odczynem. Jałowiec skalny tej odmiany jest wyjątkowo odporny na suszę oraz mrozy. W związku z tym możemy go sadzić w każdym regionie Polski. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z TOP 3 polecanych iglaków na balkon.

Polecane nawozy do iglaków — sprawdź cenę

Przycinanie i formowanie

Pielęgnacja jałowca skalnego opiera się przede wszystkim na formowaniu oraz odpowiednim przycinaniu. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną. Na pewno nie odczujemy, że drastyczne przycinanie spowoduje zahamowanie wzrostu. Ponieważ krzew szybko rośnie, osiągając wysokość do 3 metrów w ciągu 10 lat. W tym czasie wykonujemy przede wszystkim cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu uszkodzonych oraz chorych pędów. Ponadto warto zadbać o formowanie krzewu.

Formowanie krzewu polega przede wszystkim na przycinaniu pędów zarówno od góry, jak i również na bokach. Nie ma konieczności, aby wykonywać jeszcze dodatkowe cięcie letnie. Chociaż oczywiście przy innych gatunkach jałowca, przycinanie możemy zaplanować dwa razy w roku. Przy czym letnie cięcie traktowane jest bardziej jako formowanie krzewów. Ponieważ przycięcie pędów powoduje ich zagęszczenie, zamiast wzrostu do góry. Nawożenie jałowca Skyrocket nie jest konieczne, chociaż oczywiście dobrze jest co kilka lat zastosować naturalny kompost.

Jałowiec Skyrocket - choroby

Zarówno jałowiec Blue Arrow, jak i również jałowiec Skyrocket są odmianami wyjątkowo odpornymi na choroby. Oczywiście nieprawidłowe przycinanie oraz formowanie, niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak i również porażone inne rośliny w ogrodzie, mogą przyczynić się do zainfekowania ozdobnych iglaków.

Do najczęściej pojawiających się chorób zaliczymy przede wszystkim szarą pleśń, jak i również fytoftorozę. Obydwie choroby wywołane są patogenami grzybowymi. W przypadku szarej pleśni, jeżeli cięcie krzewów wystarczająco nie prześwietli korony, to częste opady deszczu doprowadzą do rozwoju choroby. Również nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do rozwoju patogenu grzybowego wywołującego fytoftorozę. W tym przypadku chorobę rozpoznamy przede wszystkim po przebarwieniach na pędach oraz igliwiu. Ponadto patogen grzybowy poraża korzenie, co ostatecznie przyczynia się do zamierania całych krzewów.

Jałowiec skalny - cena

Jeżeli zainteresuje nas jałowiec kolumnowy Skyrocket, to na pewno dobrze jest dowiedzieć się, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup sadzonek. Dzięki zestawieniu dowiemy się, jaki jest koszt zakupu okazów poszczególnych odmian jałowca. W ten sposób będzie nam zdecydowanie łatwiej rozplanować nabycie iglaków.

Przykładowe ceny sadzonek jałowca skalnego i nie tylko

Nazwa odmiany

Cena

Jałowiec skalny Skyrocket z doniczki 2L, można przyciąć, ponieważ szybko rośnie

Cena od 18,99 zł

Jałowiec skalny Skyrocket

Cena od 25,99 zł

Jałowiec Blue Arrow, można przyciąć, ponieważ szybko rośnie, nie jest trujący

Cena od 16,00 zł

Jałowiec Blue Arrow, 100 cm

Cena od 29,00 zł

Jałowiec pospolity Sentinel, nie jest trujący

Cena od 129,29 zł

Jałowiec Prince of Wales, nie jest trujący, można przyciąć, ponieważ szybko rośnie

19,50 zł

Jałowiec pospolity Repanda, nie jest trujący, można przyciąć, ponieważ szybko rośnie

20,13 zł

Jałowiec pospolity Hibernica, szybko rośnie

20,00 zł

Jałowiec  płożący Glauca Group, można przyciąć, ponieważ szybko rośnie

25,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny