Budynek w zabudowie bliźniaczej składa się z dwóch odrębnych części. Segmenty bliźniaka nie muszą być identyczne, muszą natomiast posiadać elementy konstrukcyjne stanowiące samodzielną całość, przedzielone od fundamentów po dach przerwą dylatacyjną. Jeżeli segmenty posiadają wspólne części konstrukcyjne, budynek nie jest bliźniakiem. Jeśli zawiera dwa mieszkania, mówimy wówczas o domu dwurodzinnym (dwulokalowym). Taki budynek może do złudzenia przypominać bliźniak, jeżeli jednak nie spełnia opisanych wyżej warunków technicznych, pozostaje obiektem dwulokalowym, a nie bliźniakiem. Tego rodzaju rozwiązanie zyskuje na popularności. Odpowiednie propozycje można znaleźć, przeglądając projekty gotowe. Wiele z nich przewiduje wydzielenie dwóch mieszkań. Czasem są to dwa lokale o niemal identycznej powierzchni; z reguły jeden na parterze, drugi na piętrze lub poddaszu W projektach domów dwurodzinnych częściej jednak przewiduje się podział na główne mieszkanie – zajmujące część parteru oraz całe piętro – oraz drugie mniejsze, w całości zlokalizowane na dole. Mniejsze lokale często są nazywane senioratkami, są bowiem projektowane w taki sposób, aby zapewnić wygodę mieszkającym przy dzieciach starszym rodzicom. Ale ten układ równie dobrze może zostać odwrócony, gdy rodzice zbudują dom dla siebie oraz dorosłej już latorośli (i jej rodziny). To z pewnością ekonomiczne rozwiązanie, umożliwia bowiem podział kosztów budowy i utrzymania domu. Zapewnia też wyższy poziom bezpieczeństwa oraz ułatwia pomoc w codziennych obowiązkach.

 W gotowych projektach domów dwurodzinnych wspólną częścią obydwóch mieszkań z reguły jest kotłownia (chociaż bywają i takie projekty, w których przewidziano osobne instalacje ogrzewania), garaż, czasem wiatrołap. Usytuowanie wejść do mieszkań we wspólnej sieni zapewnia dużą dozę prywatności, ale dla tych, którzy mieszkając pod jednym dachem chcą zachować jej jeszcze więcej, architekci proponują projekty domów z dwoma mieszkaniami, które nie są w żaden sposób połączone.

Cena gotowego projektu domu dwurodzinnego z reguły nie różni się od budynku przeznaczonego dla jednej rodziny. Przeglądając tego rodzaju projekty, możemy przekonać się, że są wśród  różne propozycje. Najwięcej jest najbardziej u nas popularnych obiektów murowanych, ale można kupić także projekty domów dwurodzinnych wykonanych w innych technologiach. Nie tylko tradycyjnych, ale także zaaranżowanych i wykończonych zgodnie z najnowszymi trendami. Z poddaszem lub piętrowych, znacznie rzadziej parterowych. Powierzchnia tego rodzaju budynków jest bardzo różna; za dolną granicę można przyjąć 110 m2, powierzchnia średniej wielkości domów dwurodzinnych wynosi 140 m2. Przy czym jeśli dom jest dobrze zaprojektowany, to nawet na niewielkiej powierzchni zapewni komfort każdej z rodzin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny