Jesienny remont mieszkania. Jak się do niego przygotować?
Chociaż to okres wiosenno-letni sprzyja remontom mieszkania, wiele osób decyduje się przeprowadzić tego typu prace także jesienią. Podstawą jest dobrze opracowany plan remontu, dzięki czemu wszystkie prace przebiegną sprawnie i bez zakłóceń. Sprawdź, jak się przygotować do tego przedsięwzięcia.
Każdy remont – niezależnie od jego zakresu – bywa sporym wyzwaniem dla właściciela mieszkania. Koniecznością jest znalezienie odpowiedniej ekipy, która – dzięki doświadczeniu oraz umiejętnościom – wykona swoją pracę z należytą starannością i dotrzyma ustalonej daty zakończenia prac. Termin oddania mieszkania do użytku zależy jednak nie tylko od sumienności fachowców, ale od wielu różnych czynników.
Plan przebiegu prac to podstawa
Harmonogram prac remontowych warto ustalić jeszcze przed ich rozpoczęciem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych przestojów oraz wydłużania konkretnych czynności.
Plan powinien zostać sporządzony w obecności ekipy remontowej. Fachowcy pomogą bowiem określić czas trwania poszczególnych etapów, z uwzględnieniem realnych terminów ukończenia.
Zgromadź niezbędne środki finansowe
Dotrzymanie terminu zakończenia prac remontowych uzależnione jest nie tylko od sprawności ekipy. Znaczenie ma także dostęp do środków finansowych. Jeśli dysponujesz odpowiednią gotówką, pracownicy mogą bez ograniczeń korzystać z potrzebnych im materiałów.
Problem jednak w tym, że często szacowane koszty remontu przewyższają realne potrzeby. Jeśli inwestor nie dysponuje dodatkowymi środkami, wówczas może zdecydować się na pożyczkę bankową. Dobrym rozwiązaniem jest kredyt bez prowizji, ponieważ jego koszty będą zdecydowanie niższe w porównaniu ze standardową ofertą. Co więcej, niektóre banki proponują nawet 200 000 zł, co pozwala zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych wydatków związanych z remontem.
Znajdź alternatywne lokum
Przebieg prac remontowych można przyspieszyć wówczas, gdy lokatorzy nie będą przebywać w remontowanym mieszkaniu. Tymczasowa zmiana miejsca zamieszkania jest dobrym pomysłem szczególnie wtedy, gdy planowany jest generalny remont, np. łącznie z wymianą instalacji.
Chociaż mieszkań przeznaczonych na wynajem jest sporo, nie każdy decyduje się wynająć je na krótki okres. Warto więc zacząć rozglądać się za lokum z odpowiednim wyprzedzeniem – po to, aby nie opóźnić rozpoczęcia prac remontowych.
Pamiętaj! Mieszkanie wynajmij na nieco dłuższy okres niż czas trwania remontu. Weź pod uwagę konieczność opróżnienia własnego lokum oraz możliwość nieznacznego wydłużenia się prac, np. z powodu nieoczekiwanych okoliczności.
Remont mieszkania – także ten generalny – wcale nie musi być utrapieniem dla inwestorów. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować, ustalając harmonogram oraz zabezpieczając się finansowo, w czym pomoże kredyt bez prowizji.
Artykuł sponsorowany