Kabiny prysznicowe do łazienki - z brodzikiem lub bez, ceny, porady

Mimo, że w ostatnim czasie wanny wracają do łask, kabiny prysznicowe nadal królują w łazienkach. Kabina prysznicowa to właściwie obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. Jednak wśród tak bogatej oferty kabin ciężko o właściwy wybór. Kabina prysznicowa powinna być dostosowana nie tylko do naszych indywidualnych preferencji ale nade wszystko do łazienki którą posiadamy. Wszystkim niezdecydowanym podpowiadamy, którą kabinę wybrać i czym się kierować aby wybór był przemyślany i słuszny.

Jeśli chcesz znaleźć polecaną firmę zajmującą się montażem kabin prysznicowych skorzystaj z naszego bezpłatnego formularza do wyszukiwania wykonawców.

Ocena: 4,3/5 (głosów 8)

Kabina prysznicowa w nowoczesnej łazience

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny półokrągłe, prostokątne, kabiny prysznicowe z hydromasażem czy z brodzikiem? Producenci kuszą coraz to nowszymi pomysłami wzorniczymi oraz usprawnieniami, które mają sprawić, że kąpiel pod prysznicem będzie jeszcze przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Bez względu na to na jaką kabinę się decydujesz zleć jej zamontowanie profesjonalistom – wypełnij ten krótki formularz a otrzymasz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy.

Niestety produkty, a właściwie ich nadmiar nie ułatwiają podjęcia decyzji zakupowej. Jak zaznaczyliśmy na wstępie, kabina prysznicowa powinna być dobrana pod kątem upodobań ale również specyfiki samej łazienki. Chodzi o to, aby swoimi zbyt dużymi gabarytami lub brakiem funkcjonalności nie uprzykrzała korzystania z pozostałych sprzętów łazienkowych.

Istnieje wiele rodzajów kabin prysznicowych dostosowanych do różnych łazienkowych wnętrz.

Jednym z rodzajów kabin są kabiny prysznicowe narożne, które posiadają wielu zwolenników ze względu na swoją funkcjonalność oraz możliwość ustawienia ich również w małej łazience. Narożne kabiny występują jako kabiny prysznicowe z brodzikiem, bez brodzika, półokrągłe jak również prostokątne. Na rynku mamy również narożne kabiny prysznicowe z hydromasażem, na uwagę zasługuje też kabina półokrągła.

To co wyróżnia kabiny narożne to bardzo duży wybór modeli na polskim rynku. Właściwie każdy szanujący się producent armatury łazienkowej ma tego typu produkty w swojej ofercie. Kabiny narożne są proponowane także jako kabiny wnękowe. Jest to bardzo specyficzny rodzaj kabin. Dwa boki to ściany, a jeden to drzwiczki. Najczęściej są to kabiny bez brodzika.

Narożne kabiny prysznicowe z brodzikiem posiadają drzwi prysznicowe ze szkła lub plastiku, przysuwane lub otwierane na zewnątrz. Drzwi prysznicowe przesuwne są najlepszym wyborem do łazienki o niewielkich wymiarach. Drzwi prysznicowe otwierane na zewnątrz mogą być stosowane w kabinach, które staną w przestronnej łazience.

Kolejnym rodzajem kabin są kabiny prysznicowe przyścienne. Przylegają ściśle do jednej lub dwóch ścian łazienki. Może to być kabina kwadratowa lub półokrągła. Na ścianie do której przylega kabina prysznicowa należy zamontować wówczas prysznic z baterią. Tego typu kabiny dobrze sprawdzą się w małych łazienkach, np. w blokach, o czym więcej przeczytasz w tym artykule.

Ciekawą propozycję do dużych przestronnych łazienek stanowią kabiny prysznicowe wolnostojące. Wolnostojąca armatura łazienkowa należy do ekskluzywnych - cena wanny czy kabiny wolnostojącej jest dość znaczna. Jednak są to sprzęty bardzo dekoracyjne i wykonane częstokroć z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Kabiny wolnostojące to przeważnie kabiny prysznicowe z brodzikiem lub kabiny prysznicowe z hydromasażem. Są oferowane z całym wyposażeniem, obejmującym baterię, obudowę i brodzik.

Dość rzadko spotykaną opcją są kabiny prysznicowe na wymiar. Niektórzy producenci dają możliwość indywidualnego wykonania takiej kabiny, która może mieć nietypowy kształt i być dostosowana do określonych preferencji klienta. Cena takich kabin jest siłą rzeczy wyższa niż standardowych.

Kabina prysznicowa, niezależnie od miejsca jej montażu może być różnorako skonstruowana. Wyróżniamy tutaj kabiny profilowe, bezramowe oraz takie, w których głównym elementem jest szkło przezroczyste.

Bardzo popularna jest kabina prysznicowa profilowa. Jej cena jest najczęściej bardzo przystępna. Kabiny prysznicowe tego typu powstają najczęściej z profili aluminiowych i występują w przeróżnych kombinacjach kolorystycznych. Są sprzedawane jako kabiny prysznicowe z brodzikiem lub bez, jednak najczęściej można dokupić akcesoria niezbędne dla podniesienia komfortu ich użytkowania.

Kolejną grupę stanowią kabiny bezramowe. W tym przypadku dominuje szkło przezroczyste lub inne i jak najmniej pozostałych elementów. Kabiny prysznicowe bezramowe posiadają zawiasy i duże tafle szkła, rama jest zredukowana do absolutnego minimum. Kabina bezramowa jest sprzedawana zarówno jako kabina kwadratowa, półokrągła oraz w wielu innych odsłonach. Często jest to kabina narożna lub przyścienna.

Udogodnienia do kabin prysznicowych

Osobną grupę kabin stanowią kabiny prysznicowe z hydromasażem. W sprzedaży są również panele do hydromasażu, które można zamontować w zabudowanych kabinach prysznicowych. Jednak najdogodniej będzie zakupić kabinę z hydromasażem jako integralną całość.

Współcześnie panele dają bardzo duże możliwości. W zależności od ich rodzaju pozwalają one na różnego typu masaż wodny, na przykład biczowy, relaksacyjny ale również między innymi aromaterapię.

Kabiny prysznicowe z hydromasażem są często wyposażane w siedzisko które umożliwia kąpiel i korzystanie z wodnych masaży na siedząco. Kabiny z wodnymi atrakcjami są najczęściej produkowane jako kabiny prysznicowe z brodzikiem. Brodziki są różnej głębokości w zależności od wybranego modelu i producenta.

Jednak zwykła kabina prysznicowa niezależnie od jej rodzaju również może zostać wyposażona w akcesoria dodatkowe. W sklepach z armaturą do łazienek istnieje ogromny wybór różnego typu siedzisk do kabin, które można zamontować do ściany w przypadku kabin przyściennych lub bezpośrednio wewnątrz kabiny.

W sklepach stacjonarnych i internetowych mamy możliwość zakupu również różnego typu wieszaków do montażu w kabinach oraz wsporników czy organizerów na kosmetyki do kąpieli.

W sklepach w których głównym asortymentem jest armatura łazienkowa mamy możliwość nabycia profili poszerzających do kabin prysznicowych. Dzięki takim profilom, najczęściej dedykowanym do poszczególnych modeli kabin, można poszerzyć je nawet o kilka centymetrów i zyskać dodatkową przestrzeń w środku.

Wybór baterii prysznicowej to również bardzo ważny aspekt wyposażenia kabiny. Baterie prysznicowe są produkowane z różnych materiałów, wyróżniają się także różnorodnym  sposobem montażu. Ciekawym rozwiązaniem jest bateria z termostatem. Dzięki termostatowi możemy utrzymywać stałą temperaturę wody. Ciekawym pomysłem jest ponadto deszczownica - montowana na suficie lub ścianie pozwala cieszyć się szerokim strumieniem wody.

Kupując kabinę warto dopytać o dedykowaną do niej baterię. Nie każdy rodzaj baterii będzie odpowiedni do wybranego modelu kabiny.

Parawany nawannowe jako alternatywa dla kabin prysznicowych

W dużych, przestronnych łazienkach bez problemu mogą stanąć wanny i kabiny prysznicowe, zmieszczą się również dwie umywalki, szafki i półki na kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Jednak w przypadku małej łazienki często stajemy przed dylematem na co się zdecydować. Czy lepszym rozwiązaniem będzie wanna czy kabina prysznicowa.

Istnieje jednak sposób aby pogodzić obie opcje. Odpowiedzią są parawany nawannowe, które montuje się na wanny. Armatura łazienkowa w małej łazience, siłą rzeczy musi być do pewnego stopnia minimalistyczna, tak więc połączenie wanny i prysznica wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Istnieje kilka rodzajów parawanów. Jednym z popularniejszych typów są przesuwane (suwane) parawany nawannowe. Występują w różnych konfiguracjach. W ofercie producentów są do dyspozycji modele z jednym skrzydłem, dwoma, trzema jak również z większą ich ilością. Skrzydła przesuwają się na prowadnicach. Dzięki takim skrzydłom możemy zamknąć całą wannę.

Parawany nawannowe są sprzedawane również w wersji harmonijkowej. W przeciwieństwie do suwakowych, drzwi prysznicowe nie są montowane na prowadnicach. Jest to spore uproszczenie. Dodatkowo tego typu parawan można zamontować do prawie każdej wanny. Parawany harmonijkowe posiadają od dwóch do sześciu lub siedmiu drzwi.

Ostatnim rodzajem są wahadłowe parawany nawannowe. Są łatwe w montażu oraz czyszczeniu. Mogą otwierać się zarówno w prawą jak i w lewą stronę.

Najpopularniejsze parawany są wytwarzane ze szkła hartowanego lub z tworzyw sztucznych. Parawan z tworzywa sztucznego zasadniczo nie charakteryzuje się zbytnią trwałością użytkową. Tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji parawanów do łazienki jest podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Wzrastającą popularnością cieszy się natomiast szkło hartowane. Parawany wykonane ze szkła mogą być przeźroczyste, matowe lub z nadrukiem. Prezentują się bardzo dekoracyjnie i stylowo. Ze względu na nowoczesną technologię produkcyjną i pokrywanie ich specjalną powłoką, nie zostają na nich ślady po wodzie oraz zacieki.

Producenci i ceny kabin prysznicowych różnego typu

Jednym z producentów kabin prysznicowych jest firma Koło, która od 1962 roku produkuje produkty z zakresu armatury sanitarnej. W ofercie tego polskiego producenta znajdziemy nie tylko kabiny prysznicowe, lecz również wanny, parawany, brodziki oraz umywalki i wiele akcesoriów łazienkowych.

W ofercie firmy Koło są dziesiątki modeli kabin, w bardzo szerokim przedziale cenowym. Cena najtańszej kabiny to zaledwie 550 złotych, cena najdroższej to ponad 6 tysięcy złotych. Koło posiada kabiny prysznicowe z brodzikiem różnego typu.

Jedną z propozycji jest kabina prysznicowa półokrągła Geo 6. Jest to model do montażu przyściennego. Wypełnienie w tej kabinie to przeźroczyste szkło hartowane. Kabina prysznicowa Geo 6 posiada drzwi rozsuwane. Cena tego modelu to około 1000 złotych.

Inną propozycją tej marki jest kabina kwadratowa Perline 90, której cena to również około 1000 złotych. Została wyposażona w wypełnienie z przeźroczystego szkła hartowanego. Posiada brodzik na stelażu. W komplecie jest również zintegrowana obudowa do brodzika oraz syfon. Model charakteryzuje się prostą estetyką i nienachalnym design’em.

Kolejnym producentem kabin na polskim rynku, na którego warto zwrócić uwagę jest Sanplast. Jest to firma która funkcjonuje w branży już od ponad 30 lat. W asortymencie firmy Sanplast znajdziemy kabiny prysznicowe, wanny, umywalki oraz wiele innych produktów.

Na uwagę zasługują kabiny prysznicowe z brodzikiem wyposażone w funkcję parową i hydromasażu.

Na szczególną uwagę zasługuje kabina prysznicowa KP/FREE LINE-HP. Kabina została wyposażona w funkcję kąpieli parowej oraz hydromasażu. We wnętrzu kabiny znajdziemy taboret który umożliwia korzystanie z dobrodziejstw funkcji w pozycji siedzącej. Panel posiada sześć dysz do hydromasażu. Za pomocą panelu wybierzemy również wysokość temperatury niezbędnej do przeprowadzenia kąpieli parowej. Kabina posiada również opcję aromaterapii. Funkcje wodne to między innymi - masaż boczny, bicze szkockie jak również masaż stóp. Cena tego modelu to 11000 złotych.

Sanplast posiada w ofercie również kabiny prysznicowe z brodzikiem w bardzo przystępnych cenach. Modele kompaktowe tego producenta to oszczędny design oraz różny zakres wymiarowy. Dobrym pomysłem do niewielkiej łazienki jest kabina narożna kwadratowa KN/EKOPLUS. Cena katalogowa tego produktu to zaledwie 360 złotych netto. Kabina KN/EKOPLUS została wypełniona poliesterynem w mlecznym, matowym odcieniu. Jest to kabina z brodzikiem.

Różnorodne kabiny prysznicowe możemy zakupić bezpośrednio u producentów lub dystrybutorów znanych marek. Możemy przyjrzeć się również ofercie salonów z armaturą łazienkową. Duży wybór produktów z tego zakresu posiadają w swoim asortymencie takie markety jak chociażby Obi, Castorama czy Leroy Merlin.

W marketach można nabyć kabiny prysznicowe wielu różnych - znanych i mniej znanych producentów. W marketach nabędziemy również w atrakcyjnych cenach drzwi uchylne prysznicowe oraz przeróżne dodatki do kabiny prysznicowej. Ceny kabin w rzeczonych sklepach zaczynają się kwotą około 300 złotych.

Przy wyborze i zakupie kabiny prysznicowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim istotny jest metraż i ustawność łazienki. Kabina musi być na tyle duża, aby każdy członek rodziny mógł swobodnie się w niej poruszać. Kabina powinna być szczelna i bezpieczna w użytkowaniu. Można zdecydować się na zakup dodatkowych listew uszczelniających. Kabinę można montować samodzielnie na podstawie instrukcji montażu dołączonej do zakupionego produktu.

Podczas zakupu zwróćmy uwagę na długość gwarancji oraz na to, co dokładnie gwarancja obejmuje. Warto kupić nieco droższą kabinę, gdyż są one wykonane z bardziej wytrzymałych i trwalszych materiałów. Doprowadzenie wody oraz montaż baterii warto zlecić profesjonaliście.

Przeczytaj również na jaką baterię do łazienki warto się zdecydować w tym artykule.

, aktualizacja 18 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij