Kalkulator kredytu hipotecznego - jak wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które przeważnie zaciągamy na 20-30 lat. W tym czasie zobowiązujemy się do opłacania regularnych rat. Jest to duże obciążenie finansowe dla naszego portfela, dlatego przed wyborem kredytu hipotecznego, należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Pomóc w tym może specjalistyczny kalkulator kredytu hipotecznego. Jak on działa i jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Czym charakteryzuje się dobry kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które zaciągane jest na długi okres. Wiąże się z ponoszeniem przez kredytobiorcę wysokich kosztów, które należy opłacać nawet przez kilkadziesiąt lat. Nie dziwi więc, że każdy potencjalny kredytobiorca szuka dla siebie, jak najlepszego rozwiązania.
Niestety, nie ma na rynku jednego idealnie skrojonego kredytu hipotecznego, który będzie dobry dla wszystkich. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego wiele zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Dobry kredyt hipoteczny powinien być przede wszystkim dostosowywany do naszych potrzeb i możliwości. Co to oznacza? Oferta takiego zobowiązania powinna uwzględniać to, jaki mamy wkład własny, dochody, a także, na jaką ratę możemy sobie pozwolić.
Dodatkowo korzystny kredyt hipoteczny to również ten, który jest po prostu najtańszy. Ważne jest to, aby jego łączny koszt był jak najniższy. To zobowiązanie długoterminowe, które pociąga ze sobą wysokie koszty. Nikt z nas nie lubi przepłacać, dlatego wybierając ofertę, trzeba w głównej mierze patrzeć właśnie na to, ile nam przyjdzie zapłacić. Ze względu na czas trwania kredytu mieszkaniowego, nawet niewielkie różnice w opłatach między ofertami danego zobowiązania, po zsumowaniu mogą okazać się dosyć dotkliwe i podwyższyć całkowity koszt kredytu.
Oprócz powyższych elementów, dobry kredyt hipoteczny powinien być w pełni zrozumiały dla kredytobiorcy. Oferta takiego zobowiązania powinna być przejrzysta i jasna. Oznacza to, że nie powinny się tam znaleźć żadne ukryte opłaty, a wszelkie budzące wątpliwości zapisy - powinny zostać wyjaśnione z bankiem.
Dodatkowo wyróżnikiem dobrej oferty kredytu mieszkaniowego jest brak konieczności wykupowania dodatkowych usług, np. karty kredytowej czy ubezpieczenia kredytu. To dodatkowe koszty, które niepotrzebnie obciążają jeszcze kredytobiorcę. Choć jednocześnie należy zauważyć, że w niektórych wypadkach po prostu warto się zabezpieczyć i jednak wykupić np. polisę do kredytu.
Jak porównywać kredyty hipoteczne?
Aby dobrze wybrać kredyt hipoteczny, warto się do tego przygotować. Sprawdzić, na co należy zwracać uwagę, a także przeanalizować dostępne oferty. Często proces ten bywa dość żmudny i dodatkowo nie zawsze jest efektywny, np. gdy kredytobiorca nie wie, z czym się wiążą dane opłaty czy wskaźniki.
Jednak przyszły kredytobiorca może skorzystać np. z usług doradcy kredytowego, który porówna dla niego oferty i przedstawi najlepsze propozycje. Taka usługa zazwyczaj jest bezpłatna, ponieważ doradca za swoją pracę otrzymuję prowizję od banku za sprzedaż wybranej oferty.
Drugą opcją jest skorzystanie z ogólnodostępnego narzędzia, jakim jest porównywarka kredytów hipotecznych. To narzędzie, dzięki któremu bez wychodzenia z domu można sprawdzić oferty kredytów. Wystarczy wpisać parametry interesującego nas kredytu, a w efekcie otrzymujemy ranking najkorzystniejszych ofert kredytów hipotecznych z informacją o całościowej kwocie zobowiązania- czyli jednym z najważniejszych wskaźników przy wyborze kredytu hipotecznego.
Czym sugerować się przy ocenie kredytu mieszkaniowego?
Przy ocenie oferty kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ten wskaźnik informuje o tym, który kredyt hipoteczny wypada najkorzystniej pod względem kosztów.
Kolejną wartością, której należy się przyjrzeć, jest oprocentowanie kredytu hipotecznego. Zależy ono od stawki WIBOR, ale też wysokości marży banku. Dlatego dobrze, aby marża była na jak najniższym poziomie - zwłaszcza jeśli wybieramy oprocentowanie zmienne i musimy liczyć się z tym, że nasza rata może się dość często zmieniać.
Oceniając ofertę kredytu, warto też przeanalizować dodatkowe koszty, których może wymagać od nas bank. Mowa o opłatach takich jak:
prowizja za udzielenie kredytu,
opłata za wycenę nieruchomości,
ubezpieczenie pomostowe,
ubezpieczenie nieruchomości.
Oprócz powyższych często banki wymagają również wykupienia ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy, a także korzystania z dodatkowych produktów, np. rachunków w banku czy kart kredytowych.
Oceniając kredyt, warto zwrócić również uwagę na takie aspekty jak przyznawalność kredytu - zwłaszcza, gdy nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza lub jesteśmy zatrudnieni na umowę o dzieło/zlecenie. A także szybkość wydania decyzji kredytowej - gdy zależy nam na jak najsprawniejszym uzyskaniu kredytu.
Podsumowując, aby wybrać, najtańszy i tym samym też najlepszy kredyt hipoteczny, należy przede wszystkim sprawdzić wszystkie koszty zobowiązania, które przyjdzie nam zapłacić. A więc zarówno odsetki, jak i raty, dodatkowe opłaty i prowizje.
Kalkulator kredytu hipotecznego - przydatne narzędzie przy wyborze kredytu na mieszkanie
Przy wyborze kredytu mieszkaniowego warto skorzystać z ogólnodostępnych darmowych narzędzi, które w prosty sposób pomogą nam oszacować wysokość rat kredytu. Takim narzędziem jest np. kalkulator kredytu hipotecznego dostępny pod adresem: https://www.kalkulator.pl/kalkulator-kredytu-hipotecznego/.
Dzięki temu specjalistycznemu kalkulatorowi kredytobiorca może przeprowadzić różne symulacje dotyczące kredytów. Sprawdzić wysokość raty i koszty. W ten sposób można łatwo oszacować, które oprocentowanie będzie dla nas korzystniejsze, a także jaki okres kredytu mieszkaniowego wybrać.
Jak używać kalkulatora kredytu hipotecznego?
Zastanawiasz się, jak skorzystać z kalkulatora rat kredytu hipotecznego? To nic trudnego. Kalkulator jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki temu jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Aby wyszukać najlepszą dla nas ofertę kredytu, wystarczy wpisać podstawowe informacje, takie jak:
kwota kredytu,
okres kredytowania,
oprocentowanie,
rodzaj rat - czy są to raty równe, czy malejące.
Następnie wystarczy kliknąć przycisk „oblicz” i otrzymamy informację o wysokości raty i sumę kosztów odsetkowych. W ten prosty sposób można znaleźć najlepszy dla nas kredyt hipoteczny.
Artykuł sponsorowany