Kaloryczność węgla i inne istotne parametry

Wartość kaloryczna - co to jest?

Wartość opałowa ekogroszku czy węgla kamiennego to innymi słowy ilość energii, którą możemy pozyskać z danej jednostki masy paliwa.

W przypadku ekogroszku i węgla kamiennego stosuje się przelicznik na kilogram masy opału. Kaloryczność węgla określa się w milidżulach, zatem wartość opałowa będzie posiadała przelicznik MJ/kg.

Warto pamiętać, że im większa kaloryczność ekogroszku czy kaloryczność węgla, tym mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania budynku. Piece na ekogroszek z podajnikiem i piece na ekogroszek bez podajnika, zasilane kalorycznym paliwem nie wymagają tak częstego dokładania opału. Nie musimy też poświęcać tak dużej powierzchni magazynowej przeznaczonej do przechowywania ekogroszku.

Ze względu na swoje właściwości ekogroszek i węgiel o wyższej kaloryczności okazują się nieco droższe w zakupie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Jakie jeszcze parametry warto wziąć pod uwagę?

Podczas dokonywania wyboru warto wziąć także pod uwagę zawartość popiołu, zasiarczenie, granulacje oraz wilgotność.

Zarówno zawartość popiołu, zawartość siarki jak i wilgotność powinny być jak najmniejsze. Dotyczy to zarówno węgla kamiennego jak i ekogroszku. Co więcej, granulacja ekogroszku powinna mieścić się w zakresie 5 do 25 mm. Są to produkty, z którymi współpracują współczesne piece na ekogroszek z podajnikiem i piece na ekogroszek bez podajnika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przechowywaniu ekogroszku?

Ciepło spalania a wartość opałowa

Wybierając nowoczesne kotły (w tym piece na ekogroszek z podajnikiem) często zastanawiamy się nad parametrami paliwa. Naszym oczom ukazuje się niekiedy ciepło spalania węgla, które może być mylone z wartością opałową.

Warto pamiętać, że ciepło spalania węgla to innymi słowy całkowita ilość ciepła podczas spalania opału. W owej wartości wlicza się także ciepło, które można uzyskać ze spalin czy kondensacji pary wodnej. Wartość opałowa nie uwzględnia dwóch ostatnich współczynników i obrazuje wartości uzyskane w zwykłej komorze spalania.

Ciepło spalania węgla będzie zatem jednostką dopasowaną do potrzeb inwestorów dysponujących kotłami z odzyskiem ciepła. Im większa różnica pomiędzy ciepłem spalania, a wartością kaloryczną, tym większa możliwość odzyskania energii grzewczej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach na ekogroszek z zasobnikiem.

Kaloryczność węgla i ekogroszku, czyli jaka jest wartość opałowa węgla i ekogroszku w domu jednorodzinnym oraz ceny
Kalorczność ekogroszku i kaloryczność węgla to parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze opału

Wartość kaloryczna popularnych paliw

Kaloryczność ekogroszku

Wartość opałowa ekogroszku zależy od gatunku opału. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty o niższej lub większej kaloryczności.

Średnia wartość opałowa ekogroszku z pośredniej półki cenowej wynosi od 24 do 26 MJ/kg. Jest to wartość orientacyjna. W ofercie sprzedaży znajdziemy także produkty, których wartość kaloryczna wynosi zaledwie 21 – 23 MJ/kg.

Wartość opałowa ekogroszku klasy premium dochodzi do 29 MJ/kg. Wysoka kaloryczność i ciepło spalania węgla sprawiają, że jest to obecnie jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań.

Wartość opałowa miału węglowego

Miał węglowy jest jednym z tańszych paliw, dzięki czemu nadal cieszy się popularnością. Miał może być obsługiwany przez piece na ekogroszek bez podajnika, piece na ekogroszek z podajnikiem, a także przez tradycyjne piece zasypowe.

Wartość opałowa miału węglowego nie jest zbyt wysoka i zazwyczaj mieści się w przedziale 20 do 25 MJ/kg. Dobrym przykładem będzie tu Miał Premium, który cieszy się dość dużą popularnością. Zawartość popiołu wynosi tu poniżej 10 %, co jest dość dobrym wynikiem. Wartość opałowa miału węglowego szacuje się na 25 MJ/kg. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosztach ogrzewania.

Energetyczność węgla

Zadbaj o ciepło w swoim domu - sprawdź promocje!

Najgorsze parametry prezentuje węgiel brunatny. Średnia energetyczność węgla wynosi jedynie 10 MJ/kg. Na szczęście energetyczność węgla kamiennego utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie.

Wartość kaloryczna węgla kamiennego jest bardzo zbliżona do kaloryczności ekogroszku. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty o większej i mniejszej kaloryczności. Wartość kaloryczna węgla kamiennego z niskiej półki cenowej wynosi zazwyczaj ok. 22 – 24 MJ/kg.

Nieco lepszej jakości produkty posiadają niską zawartość popiołu i wyższą energetyczność węgla. Średnia kaloryczność węgla wynosi 25 – 27 MJ/kg. Jednak w ofercie znajdziemy nieco droższe rodzaje węgla kamiennego, którego wartość kaloryczna osiąga ok. 29 MJ/kg.

Poniżej znajduje się uproszczony, tabelaryczny opis kaloryczności węgla i ekogroszku.

Niska wartość

Wysoka wartość

Kaloryczność ekogroszku

23 MJ/kg

29 MJ/kg

Wartość opałowa miału węglowego

20 MJ/kg

25 MJ/kg

Wartość kaloryczna węgla kamiennego

23 MJ/kg

30 MJ/kg

Wartość kaloryczna węgla brunatnego

6 MJ/kg

12 MJ/kg

Kaloryczność innych źródeł energii

Uznaje się, że kaloryczność ekogroszku i węgla są dość wysokie. Dzięki temu piece na ekogroszek nie wymagają tak częstego dokładania opału. Dla porównania, średnia wartość kaloryczna dreewna o wilgotności 15 % lub pelletu wynosi 12 – 15 MJ/kg. Jeszcze niższą kaloryczność posiada drewno o wyższym poziomie wilgotności.

Najwyższa wartość opałowa dotyczy paliw płynnych. Dla przykładu, mieszanki gazu mogą osiągać kaloryczność 40 MJ/l. Warto przy tym zauważyć, że miara 1 MJ/kg węgla nie jest tożsama z wartością 1MJ/l gazu. 1 litr mieszanki propan butanu odpowiada wartości ok. 0,85 kg węgla kamiennego. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o sposobach na tanie ogrzewanie.

ikona podziel się Przekaż dalej