Kaloryfery krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne

Kaloryfery odnajdziemy w każdym domu i mieszkaniu. To dzięki nim ciepło dociera do pomieszczeń, w których żyjemy. Można, zatem śmiało stwierdzić, że grzejniki są jednym z najważniejszych elementów systemu centralnego ogrzewania. Warto, więc dowiedzieć się, z jakich materiałów powstają i jakie odmiany są dostępne na rynku. Tym właśnie zajmujemy się w niniejszym artykule. Do tego podajemy ceny i przytaczamy inne, praktyczne porady.

Podstawowe informacje opisujące nowoczesne grzejniki

Kaloryfery znane też, jako grzejniki to, jak już wspomnieliśmy, niezwykle istotne elementy układu centralnego ogrzewania. Definicja mówi jasno, że są to wymienniki ciepła typu para-powietrze lub woda-powietrze. Ich zadanie jest proste, to kontrolowane oddawania ciepła wytworzonego przez system ogrzewania. Jednym z kryteriów ich podziału jest materiał, z jakiego powstają. Obecnie najczęściej używane jest żeliwo, zgrzewane płyty stalowe i aluminium. Kolejny podział uwzględnia sposób ich zasilania. Patrząc pod tym kontem do dyspozycji mamy kaloryfery wodne, gazowe, olejowe, elektryczne.

Znaczącą kwestią jest miejsce, w którym montuje się opisywane urządzenia. Mamy, więc kaloryfery pokojowe. Sprawdzają się w dużych pomieszczeniach takich jak salony, kuchnie, pokoje dziecięce i sypialnie. Takie grzejniki mają spore rozmiary, dużą moc i wydajność. Kolejną grupę stanowią grzejniki łazienkowe. Zazwyczaj powstają ze stali powlekanej warstwą ochronną. Nie mają tak dużej mocy jak wersje pokojowe. Łazienki są zazwyczaj niewielkie i nie wykazują dużego zapotrzebowania na energię cieplną. Opisywane grzejniki bardzo często przybierają formę drabinek, składają się pionowych kolektorów połączonych poziomymi profilami. Cena najtańszych wynosi nieco ponad 100 zł.

Dobre opinie zbierają również kaloryfery dekoracyjne. Montuje się je we wszystkich pomieszczeniach. Odznaczają się sporą mocą i wydajnością, choć to oczywiście zależy od modelu. Jednakże nie parametry są ich najważniejszą cechą. Jak już nazwa wskazuje, kupując je przede wszystkim zwracamy uwagę na walory dekoracyjne. Mają ładnie się komponować z pozostałymi elementami wystroju. Ceny tych grzejników są zróżnicowane. Tańsze wersje dostaniemy już za 600-700 zł. Bardziej ekskluzywne produkty mogą kosztować nawet 3000-4000 zł.

Nowoczesne grzejniki pokojowe – budowa i sposób działania

Wiemy już, z czego powstają grzejniki i jakie są ich podstawowe odmiany. Dodamy, że te urządzenia mogą być montowane na ścianach lub stawiane na podłodze. Do dyspozycji mamy wersje pionowe, poziome lub kanałowe. Teraz przechodzimy do budowy. Prawdziwą klasyką są kaloryfery kolankowe żeliwne, niejeden sklep ma je w swojej ofercie. Są masywne i składają się z poziomych żeber, dzięki temu wykazują odporność na wysokie ciśnienie w instalacji. Dobrze się nagrzewają i oddają ciepło.

Pozytywne opinie nieustannie zbierają kaloryfery panelowe zwane też płytowymi. Buduje się je zazwyczaj z blachy o płaskim lub perforowanym profilu. Takich płyt może występować od jednej do trzech łączonych w rzędy. Największą zaletą tych modeli jest szybkość nagrzewania i ceny zaczynające się od 200-250 zł. Warto też zwrócić uwagę na grzejniki członowe przeważnie produkowane z aluminium. Składają się z jednakowych, odlewanych pionowych elementów. W owych członach znajdują się kanały wypełniane powietrzem lub wodą. Ceny za solidne produkty również zaczynają się w okolicach 200 zł.

Kaloryfery kolankowe i inne, opisane do tej pory odmiany to nie wszystko. Sporą popularnością cieszą się grzejniki konwektorowe. Każdy markowy sklep ma je w swojej ofercie. Ich najważniejsze elementy to miedziane lub aluminiowe rury oraz aluminiowe blachy. Konstrukcja jest ukryta w nienagrzewającej się obudowie. Działanie opisanego urządzenia opiera się na grawitacyjnym ruchu powietrza. Przesuwanie się ogrzanego powietrza wymusza różnica temperatur. Za dobry kaloryfer tego typu zapłacimy około 300 zł. Na koniec zostawiliśmy grzejniki na podczerwień. Przetwarzają energię elektryczną na promieniowanie podczerwone. Nie podgrzewają powietrza, lecz ściany, przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu.