Kamery kopułkowe tak jak pozostałe systemy monitoringu dzielimy na dwie kategorie:

Kamery analogowe: systemy analogowe to najstarszy typ telewizji CCTV, który wciąż jest ceniony przez wielu instalatorów oraz użytkowników. Mówiąc w skrócie transmisja w systemie analogowym odbywa się poprzez przewód. Co za tym idzie system analogowy oferuje stabilne połączenie, odporne na zakłócenia, jednak za cenę nieco bardziej skomplikowanego montażu niż monitoring IP

Kamery IP: monitoring IP zwany również cyfrowym nie wymaga tak rozbudowanej architektury jak jego analogowy odpowiednik. Wystarczy rejestrator oraz kamera, aby stworzyć podstawowy system monitoringu. Cała wymiana informacji w systemie IP pomiędzy urządzeniem, a rejestratorem odbywa się za pomocą sieci bezprzewodowej.

Decydując się na wybór systemu analogowego lub IP powinniśmy dokładnie przemyśleć czy bardziej zależy nam na łatwym montażu, czy wybierzemy nieco trudniejszy montaż poprzez kabel analogowy. Warto zauważyć, że nowoczesne kamery IP oferują taką samą jakość transmisji danych jak ich analogowe odpowiedniki, a dobrze zbudowana infrastruktura sieciowa pozwala wyeliminować ryzyko pojawienia się zakłóceń do minimum.

Jak prawidłowo zainstalować kamery kopułowe?

Instalując kamerę kopułkową, należy pamiętać o tym, aby była ona skierowana lekko w dół. Należy uważać, żeby promiennik podczerwieni nie został zasłonięty przez klosz obudowy, co mogłoby sprawić, że obraz będzie nieczytelny lub niewidoczny. Warto także pamiętać, że folie ochronną z urządzenia powinno zdjąć się dopiero po prawidłowym montażu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia lub zadrapania kamery w czasie instalacji.

Do różnych zadań

Na rynku dostępne są dwa warianty kamer kopułkowych: klasyczne oraz ścięte. Te drugie zalecane są jeżeli zależy nam na monitoringu zwłaszcza w nocy lub w obszarach o mniejszym natężeniu światła. Ich wadą jest jednak większa wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne oraz akty wandalizmu. Klasyczne kamery kopułkowe mają dodatkowy klosz ochronny, który skutecznie zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Kamera kopułkowa może być używana także na zewnątrz. Należy jednak pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu takiej kamery, gdyż zbierająca się wewnątrz woda może doprowadzić nawet do zniszczenia urządzenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej