Karnisze idealnie dobrane do wnętrza

Mogłoby się wydawać, że karnisze okienne to mało znaczący element wystroju wnętrza. Nic bardziej mylnego – odpowiednio wybrany karnisz jest równie ważną ozdobą okna jak firanka czy zasłonka. Ogromny wybór na rynku sprawia, że znalezienie tego idealnego nie jest takie proste. Różne rodzaje, materiały, wykończenia, kolory, średnica i w końcu ceny… Aspektów, o których trzeba zdecydować jest bardzo wiele. Czym tak naprawdę należy się kierować, wybierając idealny karnisz?

Przede wszystkim stylem! Karnisze okienne wykonane z metalu to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza do salonów. Jeśli chcesz zawiesić firany i zasłony, koniecznie musisz kupić karnisze metalowe podwójne. Nowoczesne karnisze podwójne pozwalają na zrobienie bardziej skomplikowanych ozdób okiennych, zawieszenie szali, frędzelków czy lambrekinów. Drewno zostaw do ciepłych, rustykalnych wnętrz. Do tych bardziej stylowych także lepiej sprawdzą się karnisze ścienne metalowe, najlepiej takie zakończone ozdobnym, wyginanym elementem, w kolorze starego złota lub matowego srebra.

Do wielu kuchni najlepiej sprawdzi się biały karnisz. Nie musi być metalowy – w tym pomieszczeniu najczęściej wiesza się krótkie, zwiewne firaneczki lub zazdrostki. Z tego względu biały karnisz kuchenny może być drewniany lub plastikowy – nie ugnie się pod ciężarem ozdób. To najtańsze rozwiązanie, a naprawdę dobrze prezentuje się w kuchni.

Karnisze okienne – podział ze względu na typ

Nie tylko materiał jest ważny przy doborze karnisza do wnętrza. Bardzo duże znaczenie ma także sposób montowania. Wyróżnia się karnisze ścienne i sufitowe. Karnisze sufitowe znajdują się najczęściej bliżej okna, świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie karnisz ma być mniej widoczny. Do tej grupy należą nie tylko karnisze „rurki”, na które nakłada się oczka, lecz także karnisz szynowy. Ten może być zamaskowany ozdobną taśmą, plastikową, metalową lub drewnianą osłonką.

Przy kupowaniu karnisza warto pomyśleć, jaki typ firan czy zasłonek zamierzasz wieszać. Karnisz szynowy nadaje się do tradycyjnych firan układanych na taśmie. Jeśli masz ochotę na bardziej nowoczesne upięcia lub chcesz udrapować szal zasłony, lepiej sprawdzą się karnisze na oczka.

Ceny karniszy okiennych

Ceny karniszy okiennych są bardzo zróżnicowane. Najtaniej kupisz te szynowe lub plastikowe, a przykład imitujące drewno. Dobrej jakości karnisze metalowe podwójne mogą być kilka razy droższe. Zwykły biały z tworzywa sztucznego karnisz do kuchni standardowej długości może kosztować 30-40 zł. Sam drążek drewnianego karnisza pojedynczego to koszt około 40 zł, w przypadku podwójnego należy liczyć dwa razy drożej. Do tego musisz doliczyć jeszcze uchwyty i kółeczka z żabkami. Metalowe karnisze są o wiele droższe. Ich cena zależy od materiału i rodzaju wykończenia. Waha się od 70 do 200 zł za pojedynczy drążek.

Kupno karniszy to dość duży wydatek, dlatego warto znaleźć odpowiedni sklep. Bardzo wiele dostawców proponuje karnisze na zamówienie, dopasowane do długości twojej ściany. W tym wypadku jednak przyjdzie zapłacić ci o wiele drożej. Jeśli masz standardowe okna, dobrym pomysłem jest kupienie karniszy w sklepie z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Tutaj możesz liczyć na różne promocje, a standardowe wymiary kupisz najtaniej na rynku. Jeśli zależy ci na bardzo wysokiej jakości lub decydujesz się na nowoczesne metalowe karnisze, poszukaj ofert bezpośrednio u producenta. W tym wypadku warto poczekać na promocje, bo ceny bywają naprawdę wygórowane.