Kątowniki do płytek – niezbędna ochrona dla ściany
Prace remontowe nie zawsze należą do przyjemnych obowiązków. Jeżeli jednak decydujemy się zmienić co nieco we wnętrzu, dobrze by było, aby efekt końcowy był zniewalający i zaspokoił potrzebę zmian na wiele lat. Decydując się na instalację płytek, warto pamiętać, że powinny one zostać odpowiednio zabezpieczone. Oprócz listew przypodłogowych i wykończeniowych należy zastosować także kątowniki do płytek. Czym są oraz jak wybrać te najlepsze? Podpowiadamy!
Narożniki na ścianę do czego służą?
Płytki są bardzo trwałym i niepodatnym na niszczenie materiałem. W naszych domach pojawiają się coraz częściej i to nie tylko w takich pomieszczeniach jak garaże, kuchnie czy łazienki. Płytki są też dobrym pomysłem na aranżację przedpokoju, holu czy salonu. Doskonale łączą się też z innymi elementami, takimi jak panele, ściany pokryte farbą lub tapetami czy z drewnem.
Miejsce styku dwóch płaszczyzn zawsze podatne jest na drobne uszkodzenia, które wynikają z ciągłego użytkowania powierzchni. Aby jednak lokum było nie tylko ładne, ale także funkcjonalne, warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenia, które sprawią, że materiały nie będą niszczeć w zastraszającym tempie. Właśnie dlatego instaluje się narożniki metalowe do ścian, ponieważ są trwałe, odporne na uszkodzenia oraz wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Powinny pojawić się w każdym domu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo są przydatne i jak wiele mogą wnieść do wnętrza.
Kątownik ochronny może prezentować się naprawdę dobrze w każdym pomieszczeniu! Tak jak w przypadku listew przypodłogowych, kątowniki dobieramy pod kolory znajdujące się w pokoju. Wykończenie narożników ścian może być bez większych trudności spójne z innymi elementami – w końcu aspekt wizualny jest znaczący i podczas aranżacji mieszkania bądź domu chcemy zachować jedność i integralność całej powierzchni. W takim przypadku nawet najmniejszy detal odstający od całości tworzy wrażenie miszmaszu i niepotrzebnego chaosu. Zwraca na to uwagę nie tylko projektant, ale także przeciętny człowiek.
Polecamy kątowniki ochronne dostępne w ofercie sklepu internetowego https://listwy.online/katowniki/
Kątowniki – matowe czy błyszczące?
Warto dodać, że w zależności od tego, jaki materiał wybierzemy (narożniki ochronne na ściany najczęściej kupuje się stalowe lub aluminiowe) możemy również zadecydować, czy interesuje nas wykończenie matowe, czy raczej błyszczące. Jest to o tyle ważne, że w wielu przypadkach opcja o wysokim połysku okazuje się niezbędna – najlepiej pasuje do wybranego modelu kafli.
Zabezpieczenie narożników ścian to więc kwestia nie tylko odpowiedniego wykończenia wnętrz tak, aby prezentowały się dobrze, ale ma to przede wszystkim szczególne znaczenie, jeżeli chcemy zadbać o doskonały wygląd naszego domu bądź mieszkania i nie narażać się na dodatkowe koszta renowacji.
Kątownik aluminiowy czy stalowy – który wybrać?
Wiemy już o tym, że kątownik do płytek jest niezbędny dla ochrony ściany, ale kolejną ważną kwestią jest wybór materiału, z którego jest wykonany. Oczywiście na rynku możemy znaleźć nawet wersje plastikowe, ale tworzywo sztuczne nie jest polecane i większość producentów rezygnuje z ich produkcji. Dlaczego? Takie kątowniki są mniej trwałe, podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz skłonne do żółknięcia. Narożniki ochronne powinny być trwałe, solidne i odporne. Mają przetrwać wiele lat bez żadnego uszczerbku. Która wersja będzie więc najlepsza?
Jedną z popularnych opcji jest narożnik aluminiowy. Dostępny jest on aż w dwóch wariantach – jako polerowany lub anodowany. Aluminium idealnie sprawdza się przy wykorzystywanych często płytkach kartonowo-gipsowych. Aluminiowy kątownik jest bardzo lekki i dlatego stosuje się go w delikatnych konstrukcjach. Jeżeli chodzi o kątownik aluminiowy anodowany – lepiej dopasować go do miejsc narażonych na korozję. Wszystko dzięki specjalnej obróbce – na powierzchni aluminium wytwarza się tlenek glinu. Kątowniki aluminiowe – wymiary dostępne to m. in. 30×30, 25×25, 20×20, 15×15, 12×12 mm.
Dobrym wyborem będzie także narożnik stalowy – ten natomiast posiada wariant polerowany bądź szczotkowany. Obróbka polegająca na szczotkowaniu uwydatnia fakturę stali. Podczas polerowania otrzymujemy natomiast piękny, elegancki połysk. Stal nierdzewna bardzo dobrze radzi sobie w przypadku występowania dużej wilgoci, dlatego stalowe kątowniki można znaleźć w miejscach użytku publicznego. Jeżeli chodzi o kątowniki stalowe – wymiary nie są zbytnio rozbudowane, ponieważ w ofercie pojawia się jedynie wariant 20x20. Jest to jednak wystarczająca opcja, która zadowala klientów. Większy wybór dostępny jest w przypadku kątowników aluminiowych.
Kątownik – wymiary tego elementu mogą być naprawdę różne, bo takie niekiedy bywają potrzeby klientów. Są jednak takie modele, które cieszą się szczególną popularnością, a są to między innymi kątownik stalowy 20x20 (ten występuje w jednym wariancie), kątownik aluminiowy 20x20 oraz kątownik aluminiowy 30x30.
Dostępne wymiary kątowników zawsze są podane na stronie – znajdują się w szczegółowych informacjach, razem z innymi, niezbędnymi parametrami, które mogą interesować kupującego.
artykuł sponsorowany