Od kilku lat możemy obserwować bardzo duży rozwój trendu związanego ze świadomą pielęgnacją włosów. Dzięki temu wiemy coraz więcej na temat tego, co robić, by kosmyki były piękne i zdrowe. Dowiadujemy się o tym, jak dbać o włosy zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Przeważnie powodem ich osłabienia okazują się różnego rodzaju niedobory w strukturze łusek włosa. Mogą być one wywołane zarówno nieodpowiednią pielęgnacją, jak i stylizacją, czy też złą dietą. Jednym z najważniejszych budulców włosów jest właśnie keratyna. Wchodzi ona w skład kluczowych składników decydujących o kondycji włosów. To białko jest budulcem łodygi włosa, dlatego właśnie niedobory są widoczne gołym okiem. Twoje kosmyki też jej potrzebują? Dowiedz się więc, jak dostarczyć im keratyny?

Keratyna — jak działa na włosy?

Tak jak już wiesz, keratyna to jeden z najważniejszych budulców włosów. Prócz tego, stanowi też bardzo ważny element budowy paznokci. Wzmacnia je i zmniejsza rogowacenia naskórka wokół płytki. Świetnie sprawdza się też do przebarwionych paznokci. Wróćmy jednak do kosmyków, bo przecież to o nich dziś mowa. Keratyna wchodzi w skład zewnętrznej osłonki włosa, a także buduje strukturę włosa od wewnątrz. Jest ona odpowiedzialna za wytrzymałość i odporność na uszkodzenia kosmyków. Co więcej, ma też decydujący wpływ na kształt włosów. To właśnie od niej zależy czy są one proste, czy też kręcone.

Co dzieje się, gdy włosy są jej pozbawione? Wtedy stają się kruche, matowe i szorstkie. Często też się puszą i rozdwajają. Tutaj pojawia się jeszcze jedno pytanie - w jaki sposób powstają niedobory keratyny? Najczęściej pozbywa się tego składnika z włosów przy ich stylizacji. To dotyczy szczególnie działań z użyciem wysokich temperatur, a także farbowania.

Keratyna to białko, które jest wytwarzane w mieszkach włosowych. Stanowi naturalny składnik budujący włosy. To właśnie ona odpowiada za kondycję włosów, ich połysk, wytrzymałość. Warunkuje także kształt i strukturę włosów. Jej niedobór może powodować większą podatność włosów na zniszczenia czy też rozdwojenia.

Keratyna do włosów — kiedy warto ją stosować?

Keratyna to składnik, który można uzupełnić w sposób zewnętrzny, przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. O tym, jakie kosmetyki warto stosować, dowiesz się już za chwilę. Zanim jednak do tego dojdziemy, ustalmy, kiedy właściwie w ogóle warto sięgnąć po takie preparaty? Czy każdy powinien je stosować na co dzień?

Keratyna to białko, czyli proteiny. Aby kondycja włosów była nienaganna, niezbędna jest dbałość o zachowanie w nich równowagi PEH. Co to właściwie znaczy? Otóż każda z tych liter to inny składnik:

  • P - proteiny
  • E - emolienty
  • H - humektanty.

Każdy z nich jest równie ważny i co kluczowe, zarówno niedobór, jak i nadmiar każdego z nich może mieć negatywne skutki. Zbyt dużo protein w pielęgnacji może spowodować na przykład szybkie przetłuszczanie się włosów, a także ich sztywność, oraz co ciekawe — puszenie. Dlatego też tak mocno podkreśla się tu słowo RÓWNOWAGA.

Tym samym, keratyna powinna znaleźć się w pielęgnacji każdego, niezależnie od rodzaju włosów. Jednak w przypadku, gdy te są narażone na częstą stylizację, czy wysoką temperaturę, należy zwiększyć dawkę protein, które zapewnią im warstwę ochronną i zmniejszą łamliwość włosów.

Keratyna w codziennej pielęgnacji włosów — jakie kosmetyki warto stosować?

Jeśli chcesz odbudować swoje włosy, nadać im gładkość i przywrócić blask, musisz dodać do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki o dużej zawartości protein. Pytanie tylko, jak znaleźć kosmetyki bogate w te białka? W dzisiejszych czasach to niezwykle proste. Obecnie bowiem na sklepowych półkach znajdziesz bardzo duży wybór produktów keratynowych, w tym nawet hydrolizat keratyny. Co więcej, od jakiegoś czasu producenci stosują podział PEH, dzięki czemu z łatwością spośród wszystkich opcji znajdziesz serię proteinową.

Jeśli chodzi o pojedyncze kosmetyki, wybieraj po prostu te, których jednym z głównych składników jest keratyna (sprawdź na: www.superpharm.pl/blog/szampon-z-keratyna-jaki-jest-najlepszy-rady-fryzjerki). W Twojej pielęgnacji powinien znaleźć się przede wszystkim proteinowy szampon, odżywka oraz maska. Świetnym produktem jest także keratyna hydrolizowana, którą dodać można do innych kosmetyków, aby wzmocnić ich działanie regeneracyjne.

Keratynowe prostowanie włosów — na czym polega?

O keratynowym prostowaniu słyszał chyba każdy, kto choć trochę interesuje się pielęgnacją włosów. Jest to zabieg, który wykonuje się w profesjonalnych salonach, w celu trwałego wygładzenia włosów. Mówiąc w dużym skrócie, polega on na ''wprasowaniu'' produktu keratynowego we włosy, dzięki czemu są one proste, lśniące i niezwykle gładkie, niezależnie od ich wcześniejszego stanu. Taki efekt może utrzymywać się nawet przez 6 miesięcy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej