Jaki olej wybrać do konserwacji drewna na tarasie?

Czy drewniany taras wymaga konserwacji?

Bez wątpienia drewno jest surowcem, który pozostawiony bez odpowiedniej pielęgnacji, ulega naturalnemu niszczeniu. Pierwszym krokiem jest systematyczne zamiatanie szczotką o twardym włosiu, aby usunąć możliwie najwięcej brudu zagnieżdżonego między szczelinami. Mając do czynienia z trudnymi plamami oraz narastającym mchem lub pleśnią, warto zainwestować w specjalny środek myjący, który odświeży wygląd desek i usunie zanieczyszczenia.

Deski tarasowe pod wpływem słońca często tracą swój blask i ulegają zszarzeniu, co sprawia, że drewno wygląda na zabrudzone i o wiele starsze, niż jest w rzeczywistości. Takim sytuacjom można jednak zapobiec lub ewentualnie w szybki sposób przywrócić pierwotny odcień. Potrzebny będzie środek do usuwania zszarzenia z drewnianej powierzchni, którym należy umyć taras, a następnie spłukać nadmiar wodą. Efekt jest niemal natychmiastowy, a tak przygotowane deski można następnie stosownie zabezpieczyć.

Jaki wybrać olej do konserwacji drewna na tarasie?

Taras najczęściej jest budowany z desek sosnowych, dębowych oraz z drewna egzotycznego jak bankirai czy massaranduba. Zaletą olejów jest ich uniwersalność, która pozwala stosować ochronne preparaty do każdego rodzaju desek. Jest to najlepszy sposób zabezpieczający przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ponieważ olej przedostaje się do wewnętrznej struktury surowca, a wszystkie substancje odżywcze i osłaniające są wchłaniane wraz z nim.

W sklepach do wyboru jest kilka rodzajów oleju do drewna, które różnią się nie tylko pojemnością puszki, ale również specyfikacją. Preparaty olejowe można stosować do wybielania lub koloryzacji drewna, ale również dostępne są w formie bezbarwnej, która jedynie wzmacnia naturalny odcień. Istnieją także parametry, które odnoszą się do poziomu eksploatacji, czyli na przykład dla tarasu niezadaszonego, gdzie podczas zimy śnieg będzie zalegał na deskach, warto wybrać olej o podwyższonych wskaźnikach.

Wybierając olej do drewnianych desek, dobrze jest zwrócić uwagę na ilość środków hydrofobowych zawartych w produkcie, które stanowią doskonałą ochronę przed wilgocią. Równie ważna jest  funkcja szybkiego schnięcia, co szczególnie będzie miało znaczenie, gdy za zabezpieczanie tarasu weźmiemy się w mało dogodnych warunkach.

Jak i kiedy olejować deski tarasowe?

Najlepiej jest zakonserwować deski tarasowe podczas wiosny albo wczesną jesienią. Są zwolennicy malowania olejem dwa razy do roku przed zimą oraz tuż po jej zakończeniu. Warto dostosować porę do pogody, ponieważ silny wiatr może spowodować naniesienie się zanieczyszczeń na świeżo nałożony olej, natomiast intensywne słońce sprawi, że drewno nabierze ciemniejszego odcienia. Na oczyszczone wcześniej deski, należy nałożyć olej pędzlem o twardym włosiu i dokładnie rozprowadzić cienką warstwę. Następnie należy odczekać minimum 12 godzin, aby móc pomalować taras drugi raz. Po ukończeniu aplikacji wskazane jest natomiast odczekać 48 godzin, by móc bezpiecznie zagospodarować taras.

Olejowanie desek tarasowych jest niezbędnym działaniem, aby drewno wyglądało zdrowo i świeżo przez długie lata. Sama konserwacja nie jest trudna, a poświęcając kilka godzin na aplikację oleju, zyskujemy pełną ochronę podłoża przez następny rok, bez względu na warunki atmosferyczne.

Więcej na temat desek tarasowych możesz przeczytać tutaj: https://wild-wood.pl/deski-tarasowe/

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły