Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?
Planujesz budowę swojego wymarzonego domu, ale nie wiesz, która pora roku będzie najlepsza? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Przeczytaj i wybierz czas najlepszy dla siebie.
Złota polska jesień
Jakie są argumenty za wyborem tej pory roku? Przede wszystkim ceny materiałów budowlanych. Są niższe niż wiosną. Może się jednak zdarzyć i tak, że nie dostaniemy tego, czego potrzebujemy, nie wszystkie składy budowlane utrzymują bowiem pełny asortyment przez cały rok. Po stronie plusów może być natomiast tańsza o tej porze roku robocizna. Jesień to też dobry czas na zrobienie fundamentów, a także doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego. Zimą będziesz mógł umówić odpowiednią ekipę, która wiosną rozpocznie dalsze etapy budowy.
Pośpiech przed zimą
Z jakim ryzykiem wiąże się rozpoczynanie prac jesienią? Może zdarzyć się tak, że powstanie wykop i nagle spadnie śnieg. Trzeba pamiętać, że grunt jest warstwą nośną dla domu, a pod wpływem wody podłoże może się zmienić i wiosną trzeba będzie wykop pogłębiać, co spowoduje większe opłaty za robociznę, a co za tym idzie – wyższe opłaty za budowę. Zaizolowane i obsypane piaskiem fundamenty są natomiast bezpieczne i mogą w nienaruszonym stanie dotrwać do wiosny.
Może jednak wiosna?
Czy to dobry czas? Kiedy prace zaczną się na wiosnę i nie będzie żadnych większych przeszkód, upragniony koniec może nastąpić już jesienią. Przyjmuje się, że optymalnym terminem na start budowy jest druga połowa marca, wtedy ryzyko wystąpienia dużych spadków temperatury poniżej zera jest niewielkie. Co istotne, dzień robi się coraz dłuższy, więc prace nie będą wymagały sztucznego oświetlenia.
Istotne warunki
Co trzeba brać pod uwagę przy wyborze pory roku? Ważna jest odpowiednia temperatura powietrza. Jeśli jest zbyt niska, będzie to znacznie ograniczało prace. Minimalna temperatura, która pozwala na bezpieczną budowę, to mniej więcej +5 st. w trakcie całej doby. Niższa będzie miała wpływ na znaczne wolniejsze twardnienie cementu, a już temperatura poniżej zera to ogromne ryzyko zamarznięcia wody, która jest zawarta w mieszankach. Niskie temperatury utrudniają również wykonanie prac hydroizolacyjnych. Oprócz temperatury trzeba brać pod uwagę również takie czynniki, jak opady i stabilne podłoże gruntowe. Opady atmosferyczne mogą bowiem całkowicie wstrzymać prace budowlane. W ich wyniku rozpływa się beton czy mięknie grunt. Występują jednak niezależnie od pory roku.
Artykuł przygotowała Pracownia Architektury "Słoneczne Domy" oferująca projekty domów tanich w budowie.
materiał zewnętrzny