Lilaki - popularne gatunki bzu

Zanim dowiemy się, w jaki sposób, a także, kiedy przesadzać bez, wcześniej dobrze jest zapoznać się z najpopularniejszymi gatunkami lilaków. Są to krzewy lub drzewa ozdobne, które zaliczają się do rodziny oliwkowatych. Najczęściej dorastają do kilku metrów wysokości. Okres kwitnienia jest bardzo krótki i najczęściej przypada na maj lub przełom czerwca i lipca. Jednak w tym czasie pojawiają się wyjątkowo obfite kwiaty w różnych kolorach.

Do najpopularniejszych gatunków lilaków zalicza się m.in.:

  • Lilak pospolity - krzew lub drzewo ozdobne, które możemy uprawiać w licznych odmianach. Lilak pospolity jest niezwykle łatwy w uprawie, a także nie ma większych wymagań, jeżeli chodzi o stanowisko. Dlatego można sadzić go praktycznie w każdym ogrodzie. Kwiaty bzu pospolitego wyróżniają się białym, fioletowym, różowym, a nawet purpurowym zabarwieniem.
  • Lilak japoński - jest to gatunek bzu, który swoją ojczyznę ma w Japonii, jak i również we wschodniej części Chin. Lilak japoński wyróżnia się również drzewiastym lub krzewiastym pokrojem. Najczęściej odmiany posiadają fioletowy lub biały kolor kwiatów.

Kiedy przesadzić bez?

Przesadzanie lilaków z powodów uprawowych nie jest konieczne. Zarówno bez fioletowy, czy lilak japoński doskonale rosną i rozwijają się przez wiele lat na tym samym stanowisku. Jednak czasami rzeczywiście jesteśmy zmuszeni do tego, aby przesadzić krzew w inne miejsce. W związku z tym dobrze jest dowiedzieć się, kiedy należy to zrobić.

Okazuje się, że przesadzanie lilaków można zaplanować zarówno wiosną, jak i również jesienią. Jednak to właśnie jesienią będzie najlepszy czas na przesadzanie bzu. Przede wszystkim nie przyczynimy się do żadnych zaburzeń związanych z okresem kwitnienia. Ponadto wiosną mamy do czynienia z coraz wyższymi temperaturami, a także możliwością wystąpienia suszy. Zatem może się to ostatecznie przyczynić do przesuszenia sadzonki. Pamiętajmy o tym, aby nie tylko przesadzić krzew bzu, ale również zagwarantować roślinie odpowiednie nawodnienie.

Prawidłowe przesadzanie lilaków

Wiedząc już, kiedy przesadzić bez na nowe stanowisko, warto jeszcze zaznajomić się z potrzebnymi informacjami, jak tego dokonać. Krzew powinien być wykopany bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Ponadto musimy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego stanowiska, które musi być dostosowane do konkretnej odmiany. Jednak już wiemy, iż sadzenie może odbywać się na praktycznie każdy typ podłoża.

Bez w parku, lilak fioletowy w ogrodzie, jakie są powodu przesadzania bzu, uprawa lilaków i ich nawożenie
Jakie narzędzia są potrzebne do przesadzania bzu w ogrodzie, kiedy przesadzać różne rodzaje lilaków

Aby przesadzić stary krzew w nowe miejsce, zawsze przygotowujemy nieco większy dołek od poprzedniego. To oznacza, że bez sadzimy nieco głębiej w porównaniu do poprzedniego stanowiska. Zaleca się, aby lilaki jeszcze przed przesadzeniem dość mocno przyciąć. To jednak będzie skutkować tym, iż w pierwszym sezonie po przesadzeniu lilak japoński lub bez fioletowy nie zakwitnie. Jeżeli sadzimy na nowe stanowisko bardzo wysoki krzew, to musimy go ustabilizować przy pomocy palików. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy bzu w ogrodzie.

Jak rozmnażać lilaki?

Jeżeli bez fioletowy, biały lub inne gatunki bardzo nam się podobają w ogrodzie, to warto dowiedzieć się, jak rozmnażać te ozdobne krzewy. Okazuje się, że nie jest to wcale takie skomplikowane. Tym bardziej że można skorzystać z dwóch różnych metod rozmnażania krzewów. Lilaki możemy rozmnażać w tym samym terminie, w którym wiemy, kiedy przesadzać bez.

Pierwszy sposób polega na zebraniu jesienią nasion, które następnie wysiewamy do doniczek, które powinny znajdować się w ciepłym miejscu. Oczywiście wcześniej nasiona poddajemy stratyfikacji. Jednak zdecydowanie lepiej jest, aby bez pospolity biały lub fioletowy rozmnażać z pozyskanych sadzonek. Taką sadzonkę możemy pobrać z rozłogi korzeniowej. Ponadto możemy sadzić półzdrewniałe pędy, które wcześniej traktujemy ukorzeniaczem. Początkowo takie sadzonki sadzimy w inspekcie. W ten sposób bez fioletowy lub biały możemy rozmnażać na wiosnę. Natomiast nowe sadzonki sadzimy do doniczek jesienią i przechowujemy je przez całą zimę w chłodnym miejscu.

Pielęgnacja lilaków

Pielęgnacja takich krzewów jak bez pospolity lub biały nie będzie stwarzać większych problemów. Ponieważ jest to roślina, która nie ma większych wymagań uprawowych - rzeczywiście krzewy możemy sadzić niemalże na każdym podłożu. Ważne jest jednak to, aby sadzenie lilaków zaplanować wiosną lub jesienią. Ponieważ wtedy mają zdecydowanie większe szanse na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Starszy bez fioletowy pospolity nie będzie wymagać podlewania. Sadzenie lilaków w miejscach, w których panuje często susza, nie będzie przeszkadzać krzewom. Pielęgnacja bzu polega zatem na przycinaniu oraz ewentualnym nawożeniu. Gdy zamierzamy sadzić młody bez pospolity, to przez kilka pierwszych lat nie wykonujemy żadnego cięcia. Pierwsze przycinanie przeprowadzamy dopiero po przekwitnięciu, a także dopiero po kilku latach od posadzenia. Natomiast pielęgnacja polegająca na nawożeniu dotyczy krzewów rosnących na wyjątkowo ubogich glebach. Chociaż bez pospolity również poradzi sobie w takich warunkach.

ikona podziel się Przekaż dalej