Hiacynt - opis

Hiacynt (Hyacinthus) jest rośliną cebulową, którą objemuje rodzina szparagowatych. W naszym kraju najczęściej uprawiany jest hiacynt w doniczce, jako jedna z pierwszych roślin kwitnących wczesną wiosną. Roślina dorasta maksymalnie do 20-30 cm wysokości. Od nasady łodygi wyrastają długie, zielone liście. Natomiast mniej więcej od połowy pędu zaczyna się kwiatostan skupiający od kilkunastu do kilkudziesięciu kwiatów w różnych kolorach.

W naszym klimacie sadzenie hiacyntów do gruntu pozwala nam się cieszyć kwiatami najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Cebulki hiacyntów w zależności od odmiany wydają kwiaty w białym, żółtym, różowym, fioletowym lub purpurowym kolorze. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest bardzo słodki i ciężki zapach wydzielany przez kwiaty.

Bardzo często hiacynt w doniczce jest mylony z inną rośliną, jaką jest hiacynt wodny. Okazuje się, że hiacynt wodny jest rośliną, która rośnie na oczkach wodnych, bagnach, a także w sztucznych zbiornikach, takich jak akwaria. Hiacynt wodny, a oficjalnie Eichornia gruboogonkowa jest rośliną zaliczającą się do rozpławowatych. Ponadto hiacynt wodny wyrasta z kłącza. Warto mieć na uwadze, że hiacynt wodny, doskonale nadaje się do uprawy w domu, i w takiej formie traktowany jest jako roślina wieloletnia.

Hiacynt - uprawa i pielęgnacja

Wybierając miejsce w ogrodzie na cebulki hiacyntów, należy wybierać stanowiska słoneczne i koniecznie osłonięte od wiatru. W nieco zacienionych miejscach roślina ta również sobie poradzi, jednak kwiatostany nie będą już tak obfite. Jeżeli chodzi o wybór gleby, to warto wybrać żyzne i przepuszczalne podłoże. Najlepiej, aby podłoże wyróżniało się obojętnym odczynem.

Hiacynty są roślinami, które wymagają regularnego i stałego nawożenia. Pierwsze nawożenie wykonujemy wczesną wiosną. W tym czasie stosujemy nawozy bogate w azot. Natomiast za drugim razem, stosujemy już nawozy wieloskładnikowe. Hiacynt potrzebuje dużo wody. Jeżeli posiadamy hiacynt w doniczce, to uważamy, aby cebulki hiacyntów nie zostały zamoczone. W innym przypadku możemy doprowadzić do gnicia rośliny.

Kiedy sadzić hiacynty?

Decydując się na uprawę tej rośliny, często pojawia się pytanie, kiedy sadzić cebulki hiacyntów. Okazuje się, że najlepszym terminem będzie okres od końca sierpnia do początku października. Cebulki umieszczamy na głębokości od 10 do 12 cm. Chociaż pojawiające się wątpliwości typu, kiedy sadzić cebulki hiacyntów, czasami rozwiewane są informacją, iż można dokonać tej czynności również w styczniu lub lutym. Tutaj jednak mowa jest bardziej o uprawie pojemnikowej, którą do czasu wykiełkowania dobrze jest ściółkować korą.

Wiedząc już, kiedy sadzić cebulki hiacyntów, dobrze jest wcześniej zaplanować odpowiednie przygotowanie podłoża. W pierwszej kolejności usuwamy wszelkie chwasty, a następnie zasilamy wybrane miejsce nawozem wieloskładnikowym. Od tego momentu należy odczekać przynajmniej dwa tygodnie, dzięki czemu gleba stanie się bardziej żyzna. Pamiętajmy o tym, aby zawsze sadzenie hiacyntów do gruntu było później obficie podlewane. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.

Sadzenie hiacyntów do gruntu i donicy z innymi roślinami

To jest ważne, aby mieć na uwadze to, kiedy sadzić cebulki hiacyntów, ale dodatkową wiedzą jest również to, w jaki sposób możemy je sadzić. Okazuje się, że możliwości jest naprawdę sporo. Wystarczy zacząć od tego, iż sadzenie hiacyntów do gruntu staje się coraz popularniejsze. Natomiast dobrym pomysłem będzie, aby cebulki hiacyntów umieścić w dużej donicy, w której umieszczamy również cebulki innych kwiatów.

Okazuje się, że nie ma najmniejszego problemu z tym, by umieszczać cebulki piętrowo, co ostatecznie pozwoli na uzyskanie ciekawej kompozycji w donicy. Na samym dnie najczęściej umieszczamy cebule tulipanów, nad nimi cebule żonkilów, a jeszcze wyżej, cebule hiacyntów. Aby ostatecznie na samej górze posadzić szafirki lub przebiśniegi. Taki zabieg z powodzeniem możemy wykonać również w sytuacji, kiedy pozyskujemy cebulki po przekwitnięciu.

Hiacynt po przekwitnięciu

Kolejnymi kwestiami, o których warto się dowiedzieć jest to, kiedy wykopać hiacynty po przekwitnięciu, a także, w jakim momencie możemy zaplanować przesadzanie hiacyntów. Okazuje się, że nawet te dwie kwestie są ze sobą dość mocno powiązane. Jednak wszystko zależy od tego, czy przesadzanie hiacyntów planujemy z gruntu do innego miejsca w ogrodzie, czy może jednak z doniczki do gruntu.

Najczęściej mamy do czynienia z opcją, kiedy planujemy przesadzanie hiacyntów z doniczki do gruntu. Gdy tylko nasze domowe kwiaty zaczną powoli żółknąć, wtedy faktycznie możemy je posadzić w gruncie. W takim razie odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić hiacynty, nie dotyczy tylko jesieni, ale również kwietnia lub maja. Ponieważ mniej więcej w tym czasie doniczkowe okazy zaczynają bardzo szybko marnieć.

Przesadzanie hiacyntów z gruntu w inne miejsce lub do donicy powinno przebiegać w podobnym momencie. Następnie pojawia się pytanie, kiedy wykopać hiacynty w celu pozyskania cebulek. Najlepszym terminem jest mniej więcej koniec czerwca lub początek lipca. Jeżeli zaplanujemy moment, kiedy wykopać hiacynty, to pamiętajmy również o odpowiednim przechowywaniu cebulek. Musimy je oczyścić oraz wysuszyć, aby następnie zaplanować dokładnie, kiedy sadzić hiacynty na nowym miejscu.

Dla początkujących hodowców hiacyntów wszystkie kwestie związane z uprawą mogą wydawać się nieco skomplikowane. Wystarczy jednak zapamiętać terminy, kiedy sadzić hiacynty, a także, kiedy wykopać hiacynty. Wtedy na pewno będzie łatwiej utrzymać nie tylko porządek w ogrodzie, ale przede wszystkim nie dopuścić do zmarnowania cebulek kwiatowych, które w końcu można wykorzystywać wielokrotnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny