Skutki używania twardej wody znają już wszyscy

Osad na baterii prysznicowej, zlewie, szorstkie tkaniny po praniu, awarie sprzętu AGD i kotłów grzewczych, mała wydajność instalacji grzewczej i hydraulicznej, osad w czajniku, większe zużycie środków piorących, czyszczących, kosmetyków to tylko niektóre z najczęściej wymienianych skutków stosowania twardej wody.

Wysoki stopień twardości wody jest problemem użytkowników wody wodociągowej, jak też osób czerpiących wodę z własnego ujęcia. Jak się okazuje, w tym drugim przypadku wcale nie musi być jedynym problemem, choć z pewnością jest najbardziej dostrzegalnym.

Twarda woda to nie jedyny problem

Użytkownicy wody ze studni nadal często myślą, że twardość wody to jedyny problem, który mają i nie ma się czym przejmować. Nic bardziej mylnego. Woda ze studni nie jest w żaden sposób oczyszczana, ani badana o ile właściciele nie zajmą się sami tym tematem.

Eksperci w dziedzinie uzdatniania wody do najczęstszych problemów wody studziennej zaliczają: żelazo, mangan, amoniak, związki organiczne, twardość wody. „Obecnie wykrywamy problem w większości próbek wody z własnego ujęcia, które otrzymujemy do analizy” – mówi pracownik laboratorium analizy wody Piotr Gołąb – „Często potrzebne jest kompleksowe uzdatnianie wody. Ludzie nie zdają sobie sprawy ze skali problemu”.

Lepiej nie bagatelizować jakości wody ze studni

Istnieje kilka sytuacji, kiedy należy poddać wodę z własnego ujęcia analizie.

  • Kiedy woda ma nieodpowiedni smak, zapach, barwę
  • Kiedy z wody korzystają dzieci, osoby starsze, osoby o obniżonej odporności
  • Kiedy studnia została zalana
  • Kiedy na praniu, armaturze pozostają rdzawe zacieki lub osad

Zanieczyszczenia w wodzie nie służą instalacjom mającym styczność z wodą, powodują wiele szkód w gospodarstwie domowym. Nie mają też najlepszego wpływu na nasze zdrowie. Spożywanie wody kiepskiej jakości może prowadzić do ciężkich zatruć i trudnych do przebycia chorób, a w skrajnych przypadkach nawet nowotworów.

Gdzie oddać wodę do badania? Analiza wody wykonywana jest przez firmę Klarsan.

analiza wody

Jak sobie najlepiej poradzić z zanieczyszczeniami?

Żelazo, mangan, amoniak, związki organiczne, twardość wody, nieodpowiednia barwa – te wszystkie zanieczyszczenia są do usunięcia, a samo oczyszczanie może być szybkie, proste i odbywać się w ramach pracy jednego urządzenia.

W celu kompleksowego oczyszczania wody powstały stacje wielofunkcyjne. Obecnie na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń filtracyjnych: dwuelementowe składające się z butli ze złożem i zbiornika na sól oraz stacje kompaktowe, gdzie wszystkie elementy są ukryte w nowoczesnych obudowach. Warto zwrócić uwagę, że ten drugi rodzaj cieszy się coraz większą popularnością.

Jedną z najciekawszych i najbardziej ekonomicznych pod względem eksploatacji propozycji jest filtr wielofunkcyjny Ecoperla Multicab (zobacz go). Jest kilka powodów, które sprawiają, że jego popularność wzrasta.

Polecane produkty do uzdatniania wody

Po pierwsze jest to wydajne złoże cechujące się trwałością i wydajnością. To doskonale dobrana mieszanka złóż filtracyjnych Ecoperla. Doświadczeni inżynierowie opracowali jej skład z myślą o jak najdłuższym i najdokładniejszym oczyszczaniu wody studziennej. Ilość złoża w butli to 30 litrów.

Po drugie wyróżnikiem jest głowica sterująca. Jej producentem jest firma Clack ciesząca się dużym zaufaniem w branży uzdatniania wody. Ich produkty wyróżniają się trwałością.

Po trzecie stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab pomimo dużej ilości złoża jest dość wąska, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Wszystkie istotne części zostały ukryte w obudowie, więc nie są bezpośrednio narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Koszty utrzymania Ecoperla Multicab są niskie. Ta stacja wielofunkcyjna uchodzi za jedną z najtańszych w eksploatacji. Niewątpliwie przyczynia się do tego Ecoperla Perfect System. Są to ustawienia głowicy sterującej zapewniające bezawaryjną pracę, mniejsze zużycie złoża, wody i soli na regenerację.

Infografika

Pierwszy krok do czystej wody – analiza wody

W przypadku wody z własnego ujęcia badanie zawsze powinno być pierwszym krokiem wykonanym jeszcze przed tym, jak zacznie być użytkowana. Jakość wody ma ogromny wpływ na ludzi i gospodarstwo domowe. Warto zadbać by była zdrowa, bezpieczna do spożycia i użytku.

artykuł partnerski

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny