Skutki używania twardej wody znają już wszyscy

Osad na baterii prysznicowej, zlewie, szorstkie tkaniny po praniu, awarie sprzętu AGD i kotłów grzewczych, mała wydajność instalacji grzewczej i hydraulicznej, osad w czajniku, większe zużycie środków piorących, czyszczących, kosmetyków to tylko niektóre z najczęściej wymienianych skutków stosowania twardej wody.

Wysoki stopień twardości wody jest problemem użytkowników wody wodociągowej, jak też osób czerpiących wodę z własnego ujęcia. Jak się okazuje, w tym drugim przypadku wcale nie musi być jedynym problemem, choć z pewnością jest najbardziej dostrzegalnym.

Twarda woda to nie jedyny problem

Użytkownicy wody ze studni nadal często myślą, że twardość wody to jedyny problem, który mają i nie ma się czym przejmować. Nic bardziej mylnego. Woda ze studni nie jest w żaden sposób oczyszczana, ani badana o ile właściciele nie zajmą się sami tym tematem.

Eksperci w dziedzinie uzdatniania wody do najczęstszych problemów wody studziennej zaliczają: żelazo, mangan, amoniak, związki organiczne, twardość wody. „Obecnie wykrywamy problem w większości próbek wody z własnego ujęcia, które otrzymujemy do analizy” – mówi pracownik laboratorium analizy wody Piotr Gołąb – „Często potrzebne jest kompleksowe uzdatnianie wody. Ludzie nie zdają sobie sprawy ze skali problemu”.

Lepiej nie bagatelizować jakości wody ze studni

Istnieje kilka sytuacji, kiedy należy poddać wodę z własnego ujęcia analizie.

  • Kiedy woda ma nieodpowiedni smak, zapach, barwę
  • Kiedy z wody korzystają dzieci, osoby starsze, osoby o obniżonej odporności
  • Kiedy studnia została zalana
  • Kiedy na praniu, armaturze pozostają rdzawe zacieki lub osad

Zanieczyszczenia w wodzie nie służą instalacjom mającym styczność z wodą, powodują wiele szkód w gospodarstwie domowym. Nie mają też najlepszego wpływu na nasze zdrowie. Spożywanie wody kiepskiej jakości może prowadzić do ciężkich zatruć i trudnych do przebycia chorób, a w skrajnych przypadkach nawet nowotworów.

Gdzie oddać wodę do badania? Analiza wody wykonywana jest przez firmę Klarsan.

analiza wody

Jak sobie najlepiej poradzić z zanieczyszczeniami?

Żelazo, mangan, amoniak, związki organiczne, twardość wody, nieodpowiednia barwa – te wszystkie zanieczyszczenia są do usunięcia, a samo oczyszczanie może być szybkie, proste i odbywać się w ramach pracy jednego urządzenia.

W celu kompleksowego oczyszczania wody powstały stacje wielofunkcyjne. Obecnie na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń filtracyjnych: dwuelementowe składające się z butli ze złożem i zbiornika na sól oraz stacje kompaktowe, gdzie wszystkie elementy są ukryte w nowoczesnych obudowach. Warto zwrócić uwagę, że ten drugi rodzaj cieszy się coraz większą popularnością.

Jedną z najciekawszych i najbardziej ekonomicznych pod względem eksploatacji propozycji jest filtr wielofunkcyjny Ecoperla Multicab (zobacz go). Jest kilka powodów, które sprawiają, że jego popularność wzrasta.

Akcesoria do filtrowania wody - sprawdź ceny!

Po pierwsze jest to wydajne złoże cechujące się trwałością i wydajnością. To doskonale dobrana mieszanka złóż filtracyjnych Ecoperla. Doświadczeni inżynierowie opracowali jej skład z myślą o jak najdłuższym i najdokładniejszym oczyszczaniu wody studziennej. Ilość złoża w butli to 30 litrów.

Po drugie wyróżnikiem jest głowica sterująca. Jej producentem jest firma Clack ciesząca się dużym zaufaniem w branży uzdatniania wody. Ich produkty wyróżniają się trwałością.

Po trzecie stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab pomimo dużej ilości złoża jest dość wąska, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Wszystkie istotne części zostały ukryte w obudowie, więc nie są bezpośrednio narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Koszty utrzymania Ecoperla Multicab są niskie. Ta stacja wielofunkcyjna uchodzi za jedną z najtańszych w eksploatacji. Niewątpliwie przyczynia się do tego Ecoperla Perfect System. Są to ustawienia głowicy sterującej zapewniające bezawaryjną pracę, mniejsze zużycie złoża, wody i soli na regenerację.

Infografika

Pierwszy krok do czystej wody – analiza wody

W przypadku wody z własnego ujęcia badanie zawsze powinno być pierwszym krokiem wykonanym jeszcze przed tym, jak zacznie być użytkowana. Jakość wody ma ogromny wpływ na ludzi i gospodarstwo domowe. Warto zadbać by była zdrowa, bezpieczna do spożycia i użytku.

artykuł partnerski

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 68,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny