Wiele gospodarstw domowych i sieci wodociągowych ma problem z twardą wodą. Jest to woda, która ma w sobie dużo minerałów, takich jak wapń i magnez. W zależności od miasta i ujęcia, woda może mieć różny poziom twardości. W niektórych polskich miastach, woda jest bardzo twarda. Z drugiej strony woda ze studni przydomowej musi być uzdatniona, by można ją było bezpiecznie spożywać. Dzieje się tak dlatego, że nieuzdatniona woda z własnej studni może zawierać wysoki poziom żelaza i manganu, amoniaku lub substancji organicznych. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup w sklepie hydraulicznym zmiękczacza wody lub kompletnej stacji uzdatniania wody.

Czym jest twarda woda?

Woda jest uważana za "twardą", jeśli jest silnie nasycona jonami wapnia i magnezu.

  • Jeśli woda ma twardość do 7 stopni niemieckich uważa się ją za miękką.
  • Jeśli woda ma twardość między 8 a 21 stopni niemieckich, jest uważana za średnio twardą.
  • Jeśli woda ma twardość powyżej 22 stopni niemieckich, uznaje się ją za twardą.

Istnieje kilka rodzajów twardości wody:

  • Twardość węglanowa, spowodowana obecnością węglanów wapnia i magnezu w wodzie.
  • Twardość niewęglanowa, spowodowana innymi związkami, takimi jak chlorki czy siarczany. Kiedy woda jest gotowana, związki te wytrącają się w postaci kamienia.

Twardość całkowitą określa się przez dodanie twardości z tych dwóch parametrów. Za biały osad, czyli najbardziej widoczny objaw twardej wody, odpowiedzialna jest twardość węglanowa. Należy pamiętać, że twarda woda jest potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich grzałek i systemów hydraulicznych które mają z nią bezpośredni kontakt.

Jak zmiękczyć wodę

Zmiękczanie wody można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zainstalowanie stacji uzdatniania wody. Stacja zmiękczająca usunie z wody mikroelementy, które sprawiają, że jest ona twarda. Dobra stacja uzdatniania jest w stanie na bieżąco kontrolować jakość wody i dostosowywać tryb pracy w celu uzyskania wody o zadanych parametrach.

Kiedy warto zamontować zmiękczacz wody
Kiedy warto zamontować zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody Blue Water, Źródło sklep hydrauliczny Hydrotermo.pl

Jedną z bardziej zaawansowanych technologii jest użycie filtra odwróconej osmozy, czyli RO. Ten rodzaj filtra usuwa z wody nie tylko związki węglanowe, ale też większość minerałów, bakterie i wirusy. Woda uzdatniona przez filtr RO jest bardzo miękka i jest to przeważnie woda demineralizowana. Należy jednak pamiętać, że przy przy uzdatnianiu za pomocą filtra RO powstaje duża ilość wody odpadowej. Z tego powodu filtry RO montuje np. jako system uzdatniania wody pitnej w kuchni. Zmiękczanie całej zużywanej w domu wody wiązałoby się z koniecznością częstej wymiany filtrów RO.

Montaż zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody powinny być zamontowane na głównym przyłączu zimnej wody przed kotłem i rozdzieleniem instalacji hydraulicznej na poszczególne nitki. Zabezpieczy to system grzewczy przed osadzaniem się kamienia oraz zapewni miękką i zdatną do picia wodę w całym budynku. Instalując urządzenie, należy pamiętać o zapewnieniu energii elektrycznej do jego działania.

Ponieważ zmiękczacze wymagają cyklicznego serwisowania, np. regeneracji złoża za pomocą soli, warto pomyśleć o obejściu które zapewni nieprzerwaną dostawę wody. Warto również zaopatrzyć się w sklepie hydraulicznym w odpowiednie filtry narurowe. Filtry takie wyłapują zanieczyszczenia mechaniczne i chronią w ten sposób przed uszkodzeniem zarówno sam zmiękczacz jak i głowice baterii łazienkowych.

Eksploatacja zmiękczacza wody

Nowe zmiękczacze wody są niezwykle łatwe w obsłudze. Jedyne, co należy zrobić, to ustawić, jak często urządzenie ma się czyścić i ile wody ma zużywać za każdym razem. Można też sprawdzić, jak twarda jest twoja woda, używając testera kropelkowego twardości wody.

Zdolność wymiany jonowej w złożu zmiękczacza zmniejsza się z czasem. Złoże musi być regenerowane za pomocą tabletek solnych. Urządzenie pobiera wodę, miesza ją z solą i tworzy roztwór solanki która jest przepuszczana przez złoże jonowymienne. W ten sposób regeneruje się złoże. Dokładnie ten sam proces występuje cyklicznie w zmywarkach do naczyń, w których też są małe złoża jonowymienne. Warto więc pamiętać, że sól w tabletkach, którą w sklepach hydraulicznych można kupić w 30 kg workach, można wykorzystać też do zmiękczania wody w zmywarce.

Zalety zmiękczonej wody

Zmiękczanie wody może pomóc zaoszczędzić pieniądze w budżecie domowym. Oszczędności powstają ponieważ przy miękkiej wodzie zużywa się mniej środków piorących i czyszczących. Mniejsze jest również zapotrzebowanie na sól w zmywarkach do naczyń.

Miękka woda pozwala zaoszczędzić również czas. Na bateriach łazienkowych, wannach i prysznicach nie osadza się kamień. Jest to więc korzyść podwójna bo mało kto lubi marnować nadmiar czasu na czyszczenie osadów w łazience.

Osoby o wrażliwej skórze zmiękczacz wody może być prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów dermatologicznych. Zwłaszcza gdy poza zmiękczaniem woda zostanie przefiltrowana przez węgiel aktywny który dodatkowo usunie chlor.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły