Wiele gospodarstw domowych i sieci wodociągowych ma problem z twardą wodą. Jest to woda, która ma w sobie dużo minerałów, takich jak wapń i magnez. W zależności od miasta i ujęcia, woda może mieć różny poziom twardości. W niektórych polskich miastach, woda jest bardzo twarda. Z drugiej strony woda ze studni przydomowej musi być uzdatniona, by można ją było bezpiecznie spożywać. Dzieje się tak dlatego, że nieuzdatniona woda z własnej studni może zawierać wysoki poziom żelaza i manganu, amoniaku lub substancji organicznych. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup w sklepie hydraulicznym zmiękczacza wody lub kompletnej stacji uzdatniania wody.

Czym jest twarda woda?

Woda jest uważana za "twardą", jeśli jest silnie nasycona jonami wapnia i magnezu.

  • Jeśli woda ma twardość do 7 stopni niemieckich uważa się ją za miękką.
  • Jeśli woda ma twardość między 8 a 21 stopni niemieckich, jest uważana za średnio twardą.
  • Jeśli woda ma twardość powyżej 22 stopni niemieckich, uznaje się ją za twardą.

Istnieje kilka rodzajów twardości wody:

  • Twardość węglanowa, spowodowana obecnością węglanów wapnia i magnezu w wodzie.
  • Twardość niewęglanowa, spowodowana innymi związkami, takimi jak chlorki czy siarczany. Kiedy woda jest gotowana, związki te wytrącają się w postaci kamienia.

Twardość całkowitą określa się przez dodanie twardości z tych dwóch parametrów. Za biały osad, czyli najbardziej widoczny objaw twardej wody, odpowiedzialna jest twardość węglanowa. Należy pamiętać, że twarda woda jest potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich grzałek i systemów hydraulicznych które mają z nią bezpośredni kontakt.

Jak zmiękczyć wodę

Zmiękczanie wody można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zainstalowanie stacji uzdatniania wody. Stacja zmiękczająca usunie z wody mikroelementy, które sprawiają, że jest ona twarda. Dobra stacja uzdatniania jest w stanie na bieżąco kontrolować jakość wody i dostosowywać tryb pracy w celu uzyskania wody o zadanych parametrach.

Kiedy warto zamontować zmiękczacz wody
Kiedy warto zamontować zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody Blue Water, Źródło sklep hydrauliczny Hydrotermo.pl

Jedną z bardziej zaawansowanych technologii jest użycie filtra odwróconej osmozy, czyli RO. Ten rodzaj filtra usuwa z wody nie tylko związki węglanowe, ale też większość minerałów, bakterie i wirusy. Woda uzdatniona przez filtr RO jest bardzo miękka i jest to przeważnie woda demineralizowana. Należy jednak pamiętać, że przy przy uzdatnianiu za pomocą filtra RO powstaje duża ilość wody odpadowej. Z tego powodu filtry RO montuje np. jako system uzdatniania wody pitnej w kuchni. Zmiękczanie całej zużywanej w domu wody wiązałoby się z koniecznością częstej wymiany filtrów RO.

Montaż zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody powinny być zamontowane na głównym przyłączu zimnej wody przed kotłem i rozdzieleniem instalacji hydraulicznej na poszczególne nitki. Zabezpieczy to system grzewczy przed osadzaniem się kamienia oraz zapewni miękką i zdatną do picia wodę w całym budynku. Instalując urządzenie, należy pamiętać o zapewnieniu energii elektrycznej do jego działania.

Ponieważ zmiękczacze wymagają cyklicznego serwisowania, np. regeneracji złoża za pomocą soli, warto pomyśleć o obejściu które zapewni nieprzerwaną dostawę wody. Warto również zaopatrzyć się w sklepie hydraulicznym w odpowiednie filtry narurowe. Filtry takie wyłapują zanieczyszczenia mechaniczne i chronią w ten sposób przed uszkodzeniem zarówno sam zmiękczacz jak i głowice baterii łazienkowych.

Eksploatacja zmiękczacza wody

Nowe zmiękczacze wody są niezwykle łatwe w obsłudze. Jedyne, co należy zrobić, to ustawić, jak często urządzenie ma się czyścić i ile wody ma zużywać za każdym razem. Można też sprawdzić, jak twarda jest twoja woda, używając testera kropelkowego twardości wody.

Zdolność wymiany jonowej w złożu zmiękczacza zmniejsza się z czasem. Złoże musi być regenerowane za pomocą tabletek solnych. Urządzenie pobiera wodę, miesza ją z solą i tworzy roztwór solanki która jest przepuszczana przez złoże jonowymienne. W ten sposób regeneruje się złoże. Dokładnie ten sam proces występuje cyklicznie w zmywarkach do naczyń, w których też są małe złoża jonowymienne. Warto więc pamiętać, że sól w tabletkach, którą w sklepach hydraulicznych można kupić w 30 kg workach, można wykorzystać też do zmiękczania wody w zmywarce.

Zalety zmiękczonej wody

Zmiękczanie wody może pomóc zaoszczędzić pieniądze w budżecie domowym. Oszczędności powstają ponieważ przy miękkiej wodzie zużywa się mniej środków piorących i czyszczących. Mniejsze jest również zapotrzebowanie na sól w zmywarkach do naczyń.

Miękka woda pozwala zaoszczędzić również czas. Na bateriach łazienkowych, wannach i prysznicach nie osadza się kamień. Jest to więc korzyść podwójna bo mało kto lubi marnować nadmiar czasu na czyszczenie osadów w łazience.

Osoby o wrażliwej skórze zmiękczacz wody może być prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów dermatologicznych. Zwłaszcza gdy poza zmiękczaniem woda zostanie przefiltrowana przez węgiel aktywny który dodatkowo usunie chlor.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej