Kiedy wycena nieruchomości jest niezbędna
W jakich sytuacjach musimy ustalić szacunkową wartość nieruchomości?
Dokonanie wyceny nieruchomości musi się odbyć zawsze wówczas, kiedy zamierzamy ją sprzedać, ubezpieczyć, wziąć kredyt, podzielić majątek, bądź też uzyskać odszkodowanie. Kto się tym zajmuje i dlaczego jest to konieczne?
Kto wycenia nieruchomość?
Wyceną lokalu zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Ma on za zadanie rzetelne określenie wartości, z uwzględnieniem wszystkich cech lokalu oraz czynników wpływających na jego użytkowanie. Proces ten odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej. Rzeczoznawca musi być osobą bezstronną i absolutnie dyskretną. Metoda oraz sposób wyceny, dobrane są adekwatnie do celu jakiemu będzie ona służyła.
Oprócz szczegółowych wyliczeń, do wyceny załączona zostaje dokumentacja fotograficzna, odpis z księgi wieczystej, a także wypis z ewidencji gruntów z wyrysem z mapy ewidencyjnej. Z jakimi kosztami wiąże się wycena i od czego są one uzależnione, znajdziesz na Kataster360.pl.
Dokumenty niezbędne do wyceny
Rodzaje potrzebnych dokumentów, mogą się różnić w zależności od tego, do czego wycena zostaje sporządzana oraz jakiego rodzaju nieruchomości dotyczy. Tym, co będzie konieczne w każdym przypadku są:
- odpis z księgi wieczystej
- dokument wykazujący tytuł prawny do nieruchomości (umowa, akt notarialny, przydział)
- rozkład pomieszczeń lokalu/budynku
- wypis z ewidencji gruntów wraz z mapą
- inne posiadane dokumenty związane z lokalem
Kiedy wyceniamy nieruchomość?
Poza sytuacją gdy zamierzamy dokonać sprzedaży nieruchomości, rzeczoznawca odwiedzi nas również wtedy, kiedy staramy się o kredyt i bank zobligowany jest do ustalenia rzeczywistej wartości naszego majątku. Do podobnego spotkania dochodzi też podczas konieczności wyliczenia wysokości czynszu z tytułu użytkowania wieczystego. W takiej sytuacji, wycena może być co jakiś czas aktualizowana. Dokładną wartość nieruchomości musimy również znać podczas występowania o odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, oceny amortyzacji, wyliczenia szkód, czy w procesie ubezpieczenia mieszkania od nieszczęśliwych wypadków.
Dokumentem potwierdzającym wartość nieruchomości, jest operat szacunkowy, będący bezstronną opinią niezależnego rzeczoznawcy.
artykuł sponsorowany
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
-
Cennik wyceny gruntów rolnych przez rzeczoznawcę w ponad 160 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik wyceny domów jednorodzinnych w ponad 160 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik wycen kamienic w ponad 160 miastach w całej PolsceCzytaj więcej
-
Cena wyceny mieszkania - zobacz, ile kosztuje wycena mieszkania przez rzeczoznawcę w Twojej okolicyCzytaj więcej
-
Cennik wycen budynków wielorodzinnych w ponad 160 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik wyceny gospodarstwa rolnego w ponad 160 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik wyceny działek inwestycyjnych i gruntów rolnych w 160 miastachCzytaj więcej