Zakup nieruchomości a księga wieczysta

Dokonanie wyceny nieruchomości musi się odbyć zawsze wówczas, kiedy zamierzamy ją sprzedać, ubezpieczyć, wziąć kredyt, podzielić majątek, bądź też uzyskać odszkodowanie. Kto się tym zajmuje i dlaczego jest to konieczne?

Kto wycenia nieruchomość?

Wyceną lokalu zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Ma on za zadanie rzetelne określenie wartości, z uwzględnieniem wszystkich cech lokalu oraz czynników wpływających na jego użytkowanie. Proces ten odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej. Rzeczoznawca musi być osobą bezstronną i absolutnie dyskretną. Metoda oraz sposób wyceny, dobrane są adekwatnie do celu jakiemu będzie ona służyła.

Oprócz szczegółowych wyliczeń, do wyceny załączona zostaje dokumentacja fotograficzna, odpis z księgi wieczystej, a także wypis z ewidencji gruntów z wyrysem z mapy ewidencyjnej. Z jakimi kosztami wiąże się wycena i od czego są one uzależnione, znajdziesz na Kataster360.pl.

Dokumenty niezbędne do wyceny

Rodzaje potrzebnych dokumentów, mogą się różnić w zależności od tego, do czego wycena zostaje sporządzana oraz jakiego rodzaju nieruchomości dotyczy. Tym, co będzie konieczne w każdym przypadku są:

  • odpis z księgi wieczystej
  • dokument wykazujący tytuł prawny do nieruchomości (umowa, akt notarialny, przydział)
  • rozkład pomieszczeń lokalu/budynku
  • wypis z ewidencji gruntów wraz z mapą
  • inne posiadane dokumenty związane z lokalem

Kiedy wyceniamy nieruchomość?

Poza sytuacją gdy zamierzamy dokonać sprzedaży nieruchomości, rzeczoznawca odwiedzi nas również wtedy, kiedy staramy się o kredyt i bank zobligowany jest do ustalenia rzeczywistej wartości naszego majątku. Do podobnego spotkania dochodzi też podczas konieczności wyliczenia wysokości czynszu z tytułu użytkowania wieczystego. W takiej sytuacji, wycena może być co jakiś czas aktualizowana. Dokładną wartość nieruchomości musimy również znać podczas występowania o odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, oceny amortyzacji, wyliczenia szkód, czy w procesie ubezpieczenia mieszkania od nieszczęśliwych wypadków.

Dokumentem potwierdzającym wartość nieruchomości, jest operat szacunkowy, będący bezstronną opinią niezależnego rzeczoznawcy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny