Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!
Prawidłowo zamontowana i dobrze dobrana stolarka okienna nie wymaga częstej wymiany. W takim razie nasuwa się pytanie, kiedy wymienić okna plastikowe? Przede wszystkim w momencie, gdy na powierzchni ramy zauważymy uszkodzenia i znaczne straty ciepła podczas ogrzewania domu w sezonie zimowym. Do wymiany okien PCV powinna nas skłonić pęknięta szyba, przeciekający parapet lub nadmierny hałas dobiegający z zewnątrz. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy ocenie stolarki otworowej.
Kiedy wymienić okna plastikowe na nowe?
Dobrej jakości produkty PCV zachowują walory estetyczne oraz właściwości termoizolacyjne nawet przez dwadzieścia lat! Drobne uszkodzenia zwykle można naprawić, bez konieczności wymiany całego okna. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć w przypadku, gdy profile okienne nie gwarantują odpowiedniej ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zmniejszona izolacja powoduje duże straty ciepła i niesie ryzyko pojawienia się grzyba na ścianie. Może również dotyczyć akustyki, to znaczy w pomieszczeniu jest coraz głośniej. Szczelne okna PCV mogą znacznie ponieść komfort życia i przebywania w domowym wnętrzu. Zły stan techniczny stolarki okiennej prowadzi też do problemów związanych z obsługą posiadanych modeli. W takim przypadku konieczna jest wymiana okien PCV na nowe, o lepszych parametrach technicznych. Z biegiem czasu słabej jakości okucia ulegają zniszczeniu i wypaczeniu, przez co skrzydło okienne coraz ciężej się otwiera. Stolarka staje się nie tylko uciążliwa w codziennej eksploatacji, ale też zagraża naszemu bezpieczeństwu.
Wymiana okien PCV – najczęstsze problemy
Nieprawidłowy montaż może przyczynić się do powstawania nieszczelności. Co za tym idzie, przez okna przedostaje się silny wiatr, więc ramy niszczeją znacznie szybciej. Dlatego warto powierzyć zadanie wymiany okien PCV profesjonalnej ekipie, która zadba o zastosowanie odpowiednich materiałów i wykorzysta nowoczesne techniki montażu. Najkorzystniejszym okresem do przeprowadzenia prac montażowych jest wiosna, kiedy panuje optymalna temperatura na zewnątrz. Poza tym dłuższy dzień sprawia, że zgrana ekipa może poradzić sobie z tym zadaniem w ciągu jednego dnia. Oczywiście nie musimy czekać na ciepły sezon. Większość producentów stolarki okiennej oferuje atrakcyjne rabaty właśnie zimą, więc nie brakuje chętnych na wymianę okien PCV w tym okresie. Po zdemontowaniu starych profili, natychmiast naciągana jest folia. W związku z tym prace związane z całkowicie otwartym otworem nie zajmują więcej niż 30 minut.
Na co zwrócić uwagę?
Prace montażowe nie mogą odbyć się bez dokonania dokładnych pomiarów. Większość producentów oferuje również możliwość zamówienia okien PCV o niestandardowych wymiarach czy kształtach. Na przykład firma Domel, która proponuje kompleksowe usługi związane z produkcją nowoczesnych modeli. Oferta dotyczy okien energooszczędnych o doskonałych parametrach technicznych. Spośród najważniejszych warto wymienić:
- współczynnik izolacyjności cieplnej na poziome 1,1 W/m2K – im niższy, tym lepsza ochrona przed stratami ciepła,
- ochrona przed hałasem dobiegającym z zewnątrz o wartości 30-35 db,
- zabezpieczenia antywłamaniowe na całym obwodzie okna oraz uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach,
- rodzaj pakietu szybowego – najbardziej polecane to trzyszybowe modele z ciepłą ramką.
Podsumowanie
Kiedy wymienić okna PCV? Przede wszystkim zakupione wcześniej modele trzeba zmienić, gdy przestają być szczelne. Należy zwrócić uwagę na fakt, że latem temperatura w pomieszczeniach bywa znacznie wyższa niż kiedyś. Natomiast zimą nasze rachunki za ogrzewanie znacznie wzrosły. Jeśli planujemy przeprowadzenie generalnego remontu, warto zastanowić się nad wymianą okien na nowsze i energooszczędne modele. Zwłaszcza, gdy planujemy dostosowanie budynku mieszkalnego do wymogów budownictwa pasywnego. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj. Zachęcamy do skontaktowania się z renomowanym producentem okien PCV.
artykuł sponsorowany