Dlaczego warto zmieniać opony na zimowe? Właściwości bieżnika

Jak już wiemy, zmiana opon na zimowe nie jest wymagana przez krajowe przepisy prawa. Mimo tego warto regularnie sprawdzać stan bieżników i wymieniać opony na sezon letni i zimowy. Opony zimowe zapewniają znacznie lepszą przyczepność na śniegu i zamarzniętych nawierzchniach. Ich właściwości wpływają na zmniejszenie poślizgu w warunkach panowania ujemnych temperatur. Warto zauważyć, że bieżniki zimowe posiadają specjalne oznaczenie 3PMSF lub M+S. Jest to znak, że opona nadaje się do jazdy zimowej.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje opon zimowych, jednak ich właściwości pozostają bardzo zbliżone. Bieżnik opon zimowych jest bardziej elastyczny i miękki. Dzięki temu ogumienie lepiej radzi sobie na śliskich nawierzchniach, zapewniając lepszą przyczepność. Zastosowane w bieżniku zimowym nacięcia będą szczególnie przydatne podczas opadów śniegu, śniegu z deszczem oraz w trakcie jazdy na oblodzonej powierzchni.

Niestety właściwości opon zimowych tracą na znaczeniu podczas oddziaływania wyższych temperatur. Miękki i bardziej elastyczny bieżnik nie jest przeznaczony do jazdy w okresie letnim. Przydatne podczas zimy właściwości ogumienia prowadzą do szybszego uszkodzenia bieżnika pracującego w wysokich temperaturach. Wszystkie rodzaje opon przeznaczonych do jazdy zimowej będą się szybciej zużywać w sezonie letnim. Co więcej, ich właściwości zimowego bieżnika nie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa podczas. Dlatego zamiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie okazuje się bardzo dobrym pomysłem.

Kiedy zmienić opony na zimę? Rekomendowana wymiana

Wszystkie rodzaje opon sezonowych powinny być wymieniane wraz ze zmianą pogody. Istnieją różne teorie dotyczące tego, kiedy zamiana będzie najkorzystniejsza. Jednym z uproszczonych terminów jest zmiana opon następująca w ściśle określonych miesiącach. W tym przypadku opony zimowe wymienia się od początku listopada, z kolei ponowna wymiana opon na letnie rozpoczyna się do kwietnia.

Znacznie korzystniejsza z punktu widzenia kierowcy jest zmiana dokonywana w oparciu o aktualne warunki pogodowe. Dzięki temu jazda samochodem staje się bardziej bezpieczna, a wymiana opon będzie lepiej dopasowana do bieżących warunków drogowych. Kiedy zmienić opony na zimę? Zalecana jest zmiana opon na zimowe, gdy średnie temperatury na zewnątrz spadną poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie ma potrzeby wymiany opon przy pierwszych, jesiennych spadkach temperatury, ponieważ ta może szybko powrócić do poprzedniego poziomu. Dlatego bierzemy pod uwagę wartości uśrednione.

Zamiana opon na zimowe może być wykonana w październiku lub przy pierwszych opadach śniegu. Istnieje wiele teorii dotyczących idealnego terminu wymiany. Warto sugerować się własnymi spostrzeżeniami, a także aktualnymi warunkami pogodowymi. Jazda na oponach zimowych powinna być kontynuowana przez cały okres występowania niskich temperatur. Zmiana na opony letnie nie jest wymagana przez przepisy prawa, jednak całosezonowa jazda na ogumieniu zimowym nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia. Zauważmy, że bieżnik przeznaczony do jazdy latem jest twardszy i dedykowany do jazdy w wyższych temperaturach. Dlatego wymiana opon z zimowych na letnie na ogół następuje w okresie wiosennym, gdy średnie temperatury ponownie przekroczą 7 stopni Celsjusza, a prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu będzie już minimalne. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o motoryzacji.

A może jazda na oponach całorocznych?

Ustaliliśmy już, kiedy zmieniać opony na zimę i wskazaliśmy, jak ważna jest regularna wymiana. Jednak opony sezonowe nie są jedynym możliwym rozwiązaniem. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się różne rodzaje opon całorocznych. Zatem pojawia się pytanie, czy jazda na oponach całorocznych jest bezpieczna? Czy wymiana opon na całoroczne ma sens?

Opony całoroczne posiadają właściwości, które umożliwiają jazdę w różnych warunkach pogodowych. Według założeń producentów, wzór bieżnika powinien gwarantować bezpieczną jazdę w warunkach zimowych oraz letnich. Poszczególne rodzaje opon całorocznych posiadają różne rodzaje bieżników, uzależnione od konkretnego producenta. Ciekawostką jest zastosowanie nowoczesnych mieszanek gumowych, które pracują wydajnie w różnych warunkach. W założeniu opona całoroczna umożliwia dobre hamowanie zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Jednocześnie nie zużywa się tak szybko jak opona zimowa użytkowana w okresie letnim (ogumienie całoroczne jest twardsze niż zimowe).

Jazda na oponach całorocznych znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Opona całoroczna może okazać się bardziej praktyczna niż różne rodzaje opon zimowych i letnich. Po pierwsze nie musimy dysponować odpowiednim miejscem przeznaczonym do przechowywania drugiego kompletu. Dużym ułatwieniem jest także brak konieczności kontroli temperatury i wymiany opon dwa razy do roku. To z kolei przekłada się na niższy koszt eksploatacji. Tym samym jazda pojazdem pozostaje komfortowa o każdej porze roku. Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają, że opony całoroczne nie są w stanie zapewnić tak dobrych parametrów, jak opony letnie i zimowe.

Jeśli zdecydujemy się na całoroczne rodzaje opon, warto postawić na renomowaną markę. W ten sposób zapewnimy sobie zakup opon o odpowiednich parametrach technicznych. Wybór konkretnego produktu nie powinien sprawić większych trudności. Pamiętajmy jedynie, że szczególnie w przypadku opon sezonowych, nie warto sugerować się wyłącznie ceną zakupu.

Wiesz już, kiedy zmienić opony na zimę. Jeśli interesuje Cię jazda z możliwością bezpiecznego prowadzenia rozmowy, przeczytaj nasz poradnik, jaki zestaw głośnomówiący do samochodu sprawdzi się najlepiej. W osobnym artykule podpowiadamy również, jakie ciśnienie w oponach jest odpowiednie.

ikona podziel się Przekaż dalej