Stolarski kit do drewna – charakterystyka

Zalety kitu drzewnego

Kit do drewna to przydatny stolarski produkt występujący w wielu kolorach. Od tradycyjnych barw takich jak biały czy czarny, po kolory imitujące naturalne drewno. Poprawia to jego walory estetyczne. Z łatwością można dobrać kolor kitu do odcieni drewna podłogowego. Kit drzewny w tubie wykorzystywany jest zazwyczaj do wszelkiego rodzaju napraw parkietu czy paneli i jest porównywany do szpachli.

Kit do paneli czy do parkietu charakteryzuje elastyczna forma i wysoka trwałość. Dzięki temu posiada on bardzo dobre opinie oraz jest często wybierany do wszelkich prac remontowych. Lista zalet akrylowego kitu do drewna jest długa. Produkt jest odporny na wodę i wilgoć, co jest niezwykle ważne podczas zewnętrznych aplikacji. Po wymaganym czasie wysychania kit do drewna może być pomalowany czy polakierowany na dowolne kolory. Nie zawiera on także rozpuszczalników, dzięki czemu jest on bezpieczny.

Kit drzewny ma wiele różnorakich zastosowań. Podobnie jak szpachla, kit z powodzeniem wypełni wszelkiego rodzaju szczeliny czy szpary w parkiecie czy w innych podłogach drewnianych. Kit może również być wykorzystany do spoinowania ościeżnicowych i przypodłogowych listew. Z uwagi na swoje właściwości kit może być wykorzystany nie tylko do drewna czy do paneli, ale także do szczelin w ściankach działowych czy boazeriach.

Do parkietu czy do paneli?

Jak już zostało wspomniane, kit drzewny akrylowy najczęściej jest używany do parkietu. Chroni on go przed pogłębianiem się ubytków czy poprawia ogólną estetykę podłogi. Kit do drewna czy szpachla to skuteczne sposoby na łatwą, a jednocześnie prostą naprawę parkietu czy listew przypodłogowych. Kit w tubie charakteryzuje się prostą aplikacją przy pomocy kartuszy. Do produktu załączona jest zwykle elastyczna dysza, która ułatwia wprowadzenie kitu nawet w trudno dostępne miejsca.

Na sklepowych półkach produkt występuje często jako kit z przeznaczeniem jedynie do parkietu. Wbrew tej nazwie kit w tubie posiada wiele innych zastosowań i jest wtedy równie skuteczny, co w przypadku parkietu. Akrylowy kit do drewna naprawi także listwy podłogowe czy przypodłogowe. Sprawdzi się również przy każdym drewnianym wykończeniu pomieszczeń takim jak boazerie czy inne okładziny ścienne. Kit drzewny może być także zastosowany na użytek zewnętrzny. Elastyczne i trwałe powłoki są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach i zastosowaniu szpachli do drewna.

Sposób użycia kitu stolarskiego

Najważniejsza zasada, którą należy przestrzegać to odpowiedni zakres temperatury powietrza podczas stosowania kitu zarówno na użytek wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Optymalna i zalecana temperatura określona jest przez producenta i podana na opakowaniu. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, ponieważ gwarantuje to trwałość produktu.

Kit do drewna w tubie jest już gotowy do użycia. Wystarczy jedynie zamontować pistolet ręczny lub pneumatyczny i wypełniać szczeliny. Podczas aplikacji można pozostawić niewielki nadmiar kitu na opracowywanej powierzchni. Po skończonej pracy należy go zebrać przy pomocy szpachelki. Czas schnięcia to około 24 godziny, po których można już malować daną powierzchnię.

Naprawianie drewna przy użyciu kitu, a także kit do drewna, cena i rodzaje
Jaki kit do drewna stolarski wybrać, czyli rodzje kitów, porady i cena

Często konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie wybranej szczeliny. Prace przygotowawcze są bardzo ważne. Plusem kitu drzewnego jest jego wysoka elastyczność podczas aplikacji. Można go dowolnie odkształcać, tak aby idealnie wypełnił nieestetyczne przerwy między klepkami parkietowymi.

Kit do drewna – przegląd oferty, cena oraz opinie

Odpowiedni wybór kitu w tubie – porady

Na polskim rynku znaleźć można wielu różnych ofert kitu do drewna, podobnie jak gruntu do ściany czy innych produktów przeznaczonych do prac remontowych. Choć cenowo nie ma bardzo dużych różnic między producentami, to warto poszukać produktu, który spełni oczekiwania klienta.

Kit do drewna może wysychać wraz z upływem czasu do pełnego stwardnienia, a może również pozostać w niewielkim stopniu elastyczny. Związany z tym jest także czas wysychania. Jak już zostało wcześniej wspomniane średni czas wysychania i gotowości do dalszych prac malarskich to 24 godziny. Natomiast elastyczna powłoka gotowa jest już nawet w kilkanaście minut. Chcąc uzyskać powłokę w pełni twarda trzeba poczekać do 2 tygodni.

Zalecana temperatura podczas aplikacji to zakres od -20 do +80 stopni Celsjusza. Na wysokie opinie klientów bardzo duży wpływ ma szeroki wybór kolorów. Białe odcienie są uniwersalne i łatwe do późniejszego pomalowania. Odcienie w kolorach naturalnego drewna takie jak dąb czy sosna to to dobre rozwiązanie, jeśli klient chciałby dopasować kit idealnie pod kolor parkietu czy paneli.

Kit do drewna - polecane produkty wraz z cenami

Koszt pojedynczego opakowania kitu do drewna jest stosunkowo niewielki. Za średnią pojemność około 300 ml należy zapłacić jedynie kilkanaście złotych. Co ważne, cena nie jest zależna od tego, czy będzie to odcień sosny, dębu czy jedynie kolor bezbarwny. Kit do drewna podobnie jak grunt do ściany jest powszechnie dostępny w każdym sklepie czy markecie budowlanym stacjonarnie czy online.

Wykaz wybranych kitów do drewna wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Kit do parkietu Den Braven 300 ml ciemny dąb

10,48 zł

Kit do parkietu Pattex Sealant 280 ml biały

10,98 zł

Kit do parkietu Soudal sosna 280 ml

13,98 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny