Specyfika tynku strukturalnego - o czym należy pamiętać?

Tynk dekoracyjny, inaczej zwany tynkiem strukturalnym jest mieszanką zaprawy polimerowej (akrylowej i/lub silikonowej) oraz dodatków mineralnych (np. kruszywa marmurowego). Każdy z tych składników wpływa na wysoką trwałość materiału, zapobiegając jednocześnie odpryskom, kruszeniu czy pogłębionym z czasem żłobieniom. Jednak na trwałość tuż obok jakości i składu materiału ma wpływ również sposób aplikacji, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak przygotować siebie i stanowisko do nakładania tynku.

Jak przygotować się do nakładania tynku strukturalnego?

Przygotowania do kładzenia tynku nie różnią się zbytnio od przygotowań do innych, podobnych prac remontowo-budowlanych. Warto zadbać o dobre oświetlenie i wygodny strój, który w trakcie aplikacji może się zabrudzić lub zniszczyć. O co jeszcze należy zadbać?

  • Wyposaż się w grubą folię, taśmę malarską, wiertarkę z mieszadłem, pędzel lub wałek, szpachle, pace, gąbkę lub kielnię. To jedynie część podstawowego wyposażenia - w zależności od wybranego wzoru, potrzebne będą trochę inne narzędzia. O szczegóły warto pytać obsługę sklepu.
  • Zadbaj o wysokiej jakości, trwały preparat gruntujący oraz masę tynkarską - warto te produkty kupować w komplecie, od jednej marki.
  • Przed przystąpieniem do nakładania tynku należy pozbyć się łuszczącej farby, odparzonych resztek tynku, tłustych plam i innych zabrudzeń. Warto również sprawdzić sam stan i konstrukcję ścian - jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy tynk się dobrze zaaplikuje - zrób zdjęcie ściany i pokaż ją pracownikowi sklepu budowlanego. Specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiedni produkt.

Tynk można nakładać na większość podłoży mineralnych - ściany betonowe, ceglane, płyty kartonowo-gipsowe czy podłoże gipsowe. Istotne jest jednak, by pamiętać, że podłoże powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, w przeciwnym razie tynk może z czasem odpadać.

Kładzenie tynku dekoracyjnego krok po kroku

  1. Pierwszym krokiem powinno być zagruntowanie oczyszczonego podłoża dedykowanym do tego produktem. Jeżeli ściany się pylą - warto zastosować dodatkowy preparat zwiększający przyczepność podłoża.
  2. Następnie można przejść do aplikacji tynku dekoracyjnego za pomocą pacy stalowej lub plastikowej. Po nałożeniu produktu, trzeba go sprawnie rozetrzeć okrężnym ruchem, a następnie wykonać wzory. Póki tynk jest wilgotny - można go dowolnie kształtować wybranymi narzędziami.
  3. Stworzone wzory należy zostawić do wyschnięcia na co najmniej dobę. Po tym czasie trzeba zeszlifować wierzchnią warstwę, tak aby pozbyć się tzw. zadziorów i ewentualnych niedociągnięć. Po wykończeniu wzorów tynku dekoracyjnego należy pokryć go warstwą przecierki w wybranym kolorze.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Tynk dekoracyjny wewnętrzny to specjalność sklepu Luxmal, dlatego w razie jakichkolwiek pytań - zapraszamy do kontaktu, a także do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie zaopatrzysz się we wszystko, czego potrzeba do nakładania tynku.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej