Klamki do okien - najistotniejsze informacje

Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że klamka do okna i drzwi balkonowych i tarasowych musi bezwzględnie spełniać swoją podstawową funkcją, czyli odpowiednio działać, umożliwiając nam swobodne otwieranie i zamykanie okna czy drzwi balkonowych. Należy również podkreślić to, że powinna ona być także kompatybilna z rodzajem i funkcjonalnością skrzydła, które obsługuje.

Nieco inne klamki stosuje się w oknach i drzwiach balkonowych rozwierno uchylnych niż w tylko rozwiernych, a jeszcze inne na przykład w drzwiach przesuwnych. Klamka okienna ma zatem bardzo istotne znaczenie użytkowe. W przypadku, gdy działa w nieodpowiedni sposób, może to oznaczać, że dostęp do całkowitego potencjału okna zostanie ograniczony.

Pozornie wszystkie klamki do drzwi balkonowych i tarasowych oraz do okien wyglądają identyczne lub bardzo podobnie, znacząco różnią się pomiędzy sobą, choć możemy na to nie zwracać uwagi. Różnią się one między innymi materiałem z jakiego są wykonywane oraz cechami, które charakteryzują dany rodzaj okna lub drzwi. Na rynku dostępne są klamki z przyciskiem, klamki z kluczykiem, standardowe klamki aluminiowe, standardowe klamki wytwarzane z tworzywa sztucznego lub z aluminium. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Klamki do okien - rodzaje

Rodzaje klamek okiennych ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane

Jeśli chcemy zapoznać się z podziałem tych akcesoriów okiennych powinniśmy zacząć od materiału, z jakiego zostały wykonane. Klamki okienne i balkonowe mogą być plastikowe, metalowe lub metalowo plastikowe.

Klamki plastikowe występują najczęściej i wykorzystywane są głównie do okien, które posiadają ramy wykonane z plastiku. Zresztą producenci okien PCV przeważnie zaopatrują te okna również w klamki wykonane z PCV. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o oknach PCV.

Kolejnym materiałem służącym do produkcji klamek okiennych i balkonowych jest metal. Klamki wykonywane są najczęściej z takich rodzajów metalu jak aluminium, mosiądz, stal, choć spotyka się również klamki cynkowo aluminiowe. Innym rodzajem klamek do okien i drzwi balkonowych ze wzglądu na materiał produkcji są klamki metalowo plastikowe. Łączą one cechy klamek plastikowych i metalowych. Szczególnie popularne są klamki wykonane z PCV i aluminium oraz z wykonane z PCV i mosiądzu.

Rodzaje klamek okiennych ze względu na budowę i kształt

Ze względu na budowę wyróżnić możemy klamki okienne i balkonowe jednoramienne oraz dwuramienne. Klamki jednoramienne to najbardziej typowe rodzaje klamek okiennych, które mają typowy kształt dla klasycznych uchwytów klamkowych.

Klamki okienne i balkonowe dwuramienne przypominają w pewnym sensie kształt kotwicy. Poza tym kształty klamek mogą mieć wygląd klasyczny, stylizowany na starodawny, prosty lub nowoczesny. Wszystko zależy od rodzaju okien i aranżacji wnętrza, w którym te okna i klamki się mieszczą. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł opisujący montaż okna dachowego.

Klamki do okien aluminiowych

Do okien aluminiowych najczęściej stosowane są okienne klamki aluminiowe. Do okna aluminiowego lub drzwi balkonowych wykonanych z tego materiału dobrym rozwiązaniem będzie także klamka balkonowa lub okienna wykonana z mosiądzu, stali lub metalowo plastikowa.

Klamki do okien drewnianych mogą być aluminiowe lub zrobione z metalu różnego rodzaju. Są bardzo eleganckie i dobrze się prezentują
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie

Klamki do okien drewnianych

Do drewnianych okien oraz drzwi balkonowych najlepiej sprawdza się klamka balkonowa lub okienna wykonana z materiałów metalowych takich jak aluminium, mosiądz, stal lub materiał cynkowo aluminiowy.

Klamki do okien PCV

Pod względem wyglądu i estetyki klamka powinna być kolorystycznie dopasowana do skrzydła okiennego. Większość okien PCV występuje w kolorze białym i w takim kolorze najczęściej są też klamki do okien PCV w zestawach okiennych.

Z czasem często jednak biel powierzchni PCV w oknach ulega przebarwieniom, stając się żółtawa lub szarzejąc. Taki już los koloru białego, że podatny jest na różnego rodzaju przebarwienia. Jeśli więc chcemy zakupić nowe klamki do białych okien plastikowych, powinniśmy się zdecydować na klamki wykonane z tego samego materiału. Jeśli nowa klamka będzie śnieżnobiała, a ramy okienne pożółknięte lub poszarzałe, będzie to wyglądało niekorzystnie. Dostępne są białe klamki plastikowe w różnych odcieniach i powinniśmy ten odcień starannie dobrać do koloru okien. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Okna wykonane z PCV mają często okleiny różnego koloru lub nawet drewnopodobne. Wtedy powinniśmy dostosować kolor klamki do koloru takiej okleiny. Kolory biały, czarny oraz brązowy pasują do większości kolorów. Powinniśmy tutaj zaufać zdrowemu rozsądkowi i zmysłowi estetycznemu, aby kolorystyka klamek została dopasowana do kolorystyki okleiny okiennej.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Klamki do okien z kluczykiem

Jedną z opcji wyboru klamek do okien i drzwi balkonowych lub tarasowych są klamki z kluczykiem. Tego rodzaju klamki posiadają dwie bardzo istotne zalety. Po pierwsze chronią one dziecko przed ewentualnym wypadnięciem z okna. Jest to praktyczne rozwiązanie zwłaszcza, gdy dzieci są bardzo małe i nieświadome zagrożeń. Jest to doskonała bariera dla ciekawskich dzieci, które są ciekawe świata i lubią majstrować przy różnych urządzeniach, a przy tym narażają się na niebezpieczeństwo wypadnięcia z okna.

Po drugie stanowią doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe. O korzyściach płynących z tego rodzaju zabezpieczeń nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że montaż tego rodzaju klamek jest stosunkowo łatwy i szybki.

Klamki okienne z zamkiem bardzo dobrze sprawdzą się jako zewnętrzna klamka balkonowa, tarasowa lub ogrodowa. Zewnętrzna klamka balkonowa i inne klamki okienne z zamkiem są najlepszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Klamki do okien z przyciskiem

Innym rodzajem klamek do okien jest klamka z przyciskiem. Klamki okienne tego typu charakteryzują się bardzo dużą funkcjonalność. Poza naturalną rolą, jaką pełni każda klamka okienna, czyli zamykaniem oraz otwieraniem skrzydeł okna, klamka ta została także wyposażona w specjalną blokadę, która zapobiega przekręcaniu.

Od strony praktycznej korzystanie z tego rodzaju klamki polega na tym, że aby ją przekręcić, należy najpierw wcisnąć specjalny przycisk, który znajduje się na niej. Klamki tego typu wykonywane mogą być z tworzywa sztucznego lub metalu. Charakteryzują się one dzięki takiej budowie odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Mogą one sprawnie funkcjonować przez długi okres czasu. Najczęściej produkowane są w kolorze białym, co pozwala dopasować tą klamkę każdego okna.

Klamki do okien - ceny

Klamki okienne i balkonowe są stosunkowo tanimi akcesoriami okiennymi. A ich cena zależy od rodzaju, budowy, przeznaczenia oraz materiału, z jakiego są wykonane. Najtańsza plastikowa klamka okienna to cena ok. 8 zł. Za klamkę okienną lub balkonową z kluczykiem zapłacimy od ok. 40 zł.

Klamki do okien i drzwi balkonowych pełnią przede wszystkim funkcją praktyczną, jaką jest otwieranie i zamykanie drzwi i okien balkonowych. Jednak te akcesoria okienne mają również ważny aspekt estetyczny i powinny być odpowiednio dobrane do wyglądu okna lub drzwi balkonowych. Musimy również pamiętać o tym, że klamki do okien powinny dobrze spełniać swoją funkcję. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat montażu okien.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny